Strani nogometfinale lige prvaka

Manchester City je prvak Europe! Pep Guardiola nakon 12 godina osvojio najveći klupski trofej

Piše R. R.
10. lipnja 2023. - 19:59

Nogometaši Manchester Cityja prvi put u povijesti postali su europski prvaci nakon što su u finalu Lige prvaka u Istanbulu pobijedili Inter sa 1-0.

City je opravdao ulogu favorita, premda se Inter sjajno borio, a pogodak odluke zabio je Rodri u 68. minuti.

Engleski prvak je očekivano od samog početka dominirao u posjedu, međutim bez previše rizika, dok je Inter postavio čvrsti i pokretljivi blok kojeg nije bilo kako probiti.

U takvoj igri vidjeli smo samo jednu pravu priliku u prvom poluvremenu, u 27. minuti zaprijetio je Erling Haaland, ali je Interov vratar Andre Onana bio siguran. Dodatan problem za City predstavljala je ozljeda Kevina De Bruynea koji je u 36. minuti morao izaći iz igre.

Pogodak odluke pao je u 68. minuti kada je Rodri lijepo pogodio na povratnu loptu Bernarda Silve. Samo dvije minute kasnije Inter je mogao izjednačiti, no Federico Dimarco je uzdrmao vratnicu.

Inter je kao kapetan predvodio hrvatski reprezentativac Marcelo Brozović odigravši cijeli susret.

Za "Građane" je to bilo drugo finale LP, nakon što su 2021. izgubili od Chelsea sa 0-1.

S druge strane Inter je u svom šestom finalu upisao treći poraz nakon što je završne utakmice izgubio 1967. i 1972. "Nerrazzuri" su bili europski prvaci tri puta (1964, 1965, 2010).

Dodajmo i kako je City postao šesti engleski klub koji se okitio naslovom prvaka Europe.

Liverpool je šest puta bio najbolja momčad "Starog kontinenta", Manchester United je slavio tri puta, Chelsea i Nottingham Forest po dva puta, a Aston Villa jednom. Sada su u tom društvu i "Građani".

Za Cityjeva menadžera Pepa Guardiolu ovo je treći naslov pobjednika Lige prvaka nakon što je prva dva osvojio s Barcelonom (2009, 2011).

Rekorder je talijanski stručnjak Carlo Ancelotti sa četiri osvojene titule, po dvije s Milanom (2003, 2007) i Real Madridom (2014, 2022).

Tijek susreta pratite ovdje.

Semafor

MANCHESTER CITY – INTER 1:0 (0:0)

Atatürk olimpijski stadion

Liga prvaka, finale

Sudac: Szymon Marciniak (Poljska)

Pomoćnici: Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz (oba Poljska)

VAR: Tomasz Kwiatkowski (Poljska)

Strijelac: 1:0 Rodri (68.)

Manchester City: Ederson - Akanji, Dias, Ake – Stones (od 83. Walker), Rodri - Silva, De Bruyne (od 36. Foden), Gundogan, Grealish – Haaland

Inter: Onana – Darmian (od 84. D‘Ambrosio), Acerbi, Bastoni (od 76. Gosens) – Dumfries (od 76. Bellanova), Barella, Brozović, Calhanoglu (od 84. Mkhitaryan), Dimarco – Džeko (od 57. Lukaku), Martinez

UŽIVO

Manchester City - Inter 1:0 (Rodri 68‘)

90‘+ 6 - Kraj susreta, Manchester City je novi europski prvak

90‘ + 5 Zadnji pokušaj, korner za Inter

90‘+3‘ Barella volejem nakon odbijene lopte poteže s 20-ak metara, ali ne pogađa okvir gol

90‘ Igrati će se pet minuta sudačkog dodatka

88‘ Velika prilika za Inter! Nevjerojatno što je promašio Lukaku... Brozović je ubacio, a Gosens proslijedio do Lukakua, koji je s pet metara pogodio Edersona.

86‘ Gosens je ubacio prema Martinezu, ali previsoko. Nema opasnosti za Edersona.

84‘ Još dvije promjene kod Intera. D‘Ambrosio i Mhitarjan mijenjaju Darmiana i Calhanoglua.

83‘ Požutio je Lukaku zbog prekršaja na Gundoganu.

82‘ Napokon je ušao u igru Walker, umjesto Stonesa.

77‘ Foden promašio stopostotnu šansuHaaland je odvukao čuvare i stvorio prostor za Fodena, koji utrčava među trojicu i šutira iz izgledne pozicije, no Onana brani.

76‘ Promjene kod Intera Inzaghi je uveo Gosensa i Bellanovu, a izveo Bastonija i Dumfriesa.

73‘ Lukaku sada pokušava s desne strane, ide to u ruke Edersona.

70‘ Umalo poravnanje, totalni je bio nered u obrani „građana“, Dimarcio je pogodio gredu glavom nakon Dumfriesove lopte u peterac. Lopta se odbila do Dimarca, koji glavom gađa pred već savladanim Edersonom, ali loptu je blokirao - Lukaku

68‘ City vodi, zabio je Rodri, odigrali su Cityjevi nogometaši akciju po desnoj strani, Bernardo Silva ubacio je loptu u šesnaesterac, a ona se od jednog od Interovih braniča odbila na rub kaaznenog prostora gdje je bio Rodri i preciznim udarcem zabio za vodstvo engleske momčadi.

67‘ Moglo je sada biti vrlo opasno za Inter, lopta se pomalo i sretno odbila prema Haalandu, koji se sjurio prema golu i tražio Fodena, ali još jednom je sjajno reagirao Bastoni

64‘ Stones je pobjegao po desnoj strani, ali Bastoni je zaustavio njegov pokušaj dodavanja i odbio ga u korner.

59‘ Barela je dobio žuti karton zbog faula na Fodenu

58‘ Velika šansa za Inter! Zaspalala je obrana Cityja, Lautaro se našao ispred Edersona, pucao je, ali je vratar „građana“ obranio. Mogao je Lautaro odigrati povratno na Lukakua ili Brozovića bilo bi bolje rješenje

56‘ Edin Džeko više ne može, odradio je izvrsno dvoboj, al ga je tempo „ubio“, ušao je Romelu Lukaku u igru.

55‘ Calhanoglu je pokušao „iz prve“ sa dvadesetak metara, ali samo u blok ispred sebe

53‘ Žestoko je startao Martinez na Gundogana, ali sve je prošlo bez kartona

49‘ Nastavlja se taktičko nadmudrivanje, nitko ne preuzima veći rizik u igri

46‘ Počelo je drugo poluvrijeme

45‘ + 2 Kraj prvog poluvremena

45‘ Igrat će se dvije minute sudačkog dodatka

44Foden je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, ali Rodri se nije dobro snašao u primanju lopte. Bit će gol-aut.

40‘ Pao je tempo pred kraj poluvremena, zahtjevna je ovo utakmica, mnogo se igrači troše

35‘ De Bruyne ipak ne može dalje, pokazao je klupi da je vrijeme za zamjenu, u igru je ušao Foden

32‘ Pokušao je De Bruyne, ali se nije dobro sporazumio s Grealishem

30‘ De Bruyne leži na travnjaku, izgleda da osjeća bol. Lako moguće da će Guardiola ostati bez jednog od najvažnijih igrača, već je poslao Fodena na zagrijavanje...

29De Bruyne je okušao desnicu udarcem s distance, Onana hvata loptu u ruke. Tempo je sve jači!

27Velika opasnost pred vratima Intera! Haaland je silovito potegao ljevicom nakon što ga je De Bruyne proigrao iz sredine, a Onana "rukometnom obranom" sprječava vodstvo Engleza.

26 Barella je oteo jednu loptu na sredini terena, djelovalo je obećavajuće, ali kontru je Ake brzo prekinuo. Potom je greška Cityjevog stopera ponudila novu loptu Barelli, koji iz velike daljine pokušava prebaciti nespremnog Edersona, ali pogađa daleko od gola.

20‘ Brozović je potegao iz daljine, onako je naletio i snažno pucao, ali preko gola

17‘ Inter je u početnim minutama iznenađujuće dobar, izuzevši onaj ulazak Silve, nisu dopustili Građanima nijedan potez koji bi ugrozio Onanu.

14‘ Još jedan ubačaj Dimarcija. Lopta dolazi do Barelle, koji iz prve pokušava pronaći Džeku u srcu kaznenog prostora, ali je Ake glavom sprečava centaršut.

10‘ Opasan ubačaj Dimarcija s lijeve strane očistio je Dias.

8‘ Brozović je oduzeo loptu Gundoganu i započeo polukontru, ali brzo je završila jer Dumfries dugim dodavanjem nije pronašao nikoga osim vratara Edersona.

5‘ Dosta je lagano Bernardo Silva prošao kroz kazneni prostor, ali je bilo gusto u sredini i udarac nije bio precizan

3‘ Raspalio je Haaland iz blizine nakon dodavanja Gundogana, ali je bio i u zaleđu