Strani nogomet116 utakmica

Engleska na 150. godišnjicu najstarijeg rivalstva pobijedila Škotsku

12. rujna 2023. - 23:15

Na 150. godišnjicu najstarijeg rivalstva u svjetskom nogometu, Engleska je u prijateljskom susretu na Hampden Parku pobijedila Škotsku sa 3-1.

Škotska i Engleska su na Hampden Parku odmjerile snage 150 godina i 286 dana nakon prvog međunarodnog susreta igranog u studenom 1872. u kriket klubu West of Scotland u Glasgowu, a koji je završio remijem.

Bio je ovo 116. susret dvaju starih rivala, pri čemu 49. pobjeda Engleske, uz 41 pobjedu Škortske i 26 remija. Najveća posjećenost ikad zabilježena na jednoj nogometnoj utakmici iznosila je 149.415 gledatelja, a bio je to upravo škotsko - engleski ogled 1937. godine.

Bila je to ujedno i 600. međunarodna pobjeda engleske vrste koja je tako postala prva europska nacija koja je dosegla ovaj broj.

Gosti su poveli u 32. minuti, Kyle Walker je pucao, ali je loptu skrenuo Phil Foden i svladao golmana. Tri minute kasnije u strijelce se upisao i Jude Bellingham. Gosti su u prvom poluvremenu u potpunosti dominirali, a sve otkriva podatak kako domaćini u prvih 45 minuta nisu uputili niti jedan udarac prema vratima Aarona Ramsdalea.

Škotska se vratila u život u 67. minuti autogolom Harryja Maguirea. Robertson je ubacio, a stoper Manchester United nespretno pogodio vlastitu mrežu. Četiri minute kasnije moglo je biti 2-2, no John McGinn je iz izgledne situacije loše pucao.

Kazna je stigla u 81. minuti. Bellingham je lijepo uposli Harryja Kanea, a ovaj pogodio za 3-1 i pobjedu "Gordog Albiona" koji nije izgubio na Hampden Parku već 38 godina.

Zanimljivo je bilo i na Signal Iduna Parku u Dortmundu gdje su snage odmjerila dva bivša svjetska prvaka Njemačka i Francuska.

Na koncu je "Elf" pobijedio "Tricolore" sa 2-1 golovima Thomasa Mullera (4) i Leroya Sanea (87), dok je za goste zabio Antoine Griezmann (89-11m).

Svega nekoliko dana nakon poraza od Japana (1-4) i smjene izbornika Hansija Flicka, Njemačka je porazila srebrne s posljednjeg World Cupa u Katru. Njemačku je vodio Rudi Voller koji je prije utakmice jasno dao do znanja da je njegov povratak na trenersku klupu jednokratna stvar.

Bila je to prva njemačka pobjeda u posljednjih sedam međusobnih utakmica, a posljednji put to im je pošlo za rukom na Svjetskom prvenstvu 2014. u četvrtfinalu (1-0).

"Elf" je poveo već u 4. minuti golom Thomasa Muller kojem je to bio 45. gol u 123. nastup u nacionalnom dresu.

Francuska je bila blizu izjednačenja u 30. minuti, no Randal Kolo Muani je pucao malo iznad prečke. U 87. minuti je Sane zabio za 2-0, a konačnih 2-1 postavio je Antoine Griezmann u 89. minuti.

Francuzi su bili bez superzvijezde Kyliana Mbappea, koji se žalio na probleme s koljenima. U odnosu na zadnju utakmicu u kvalifikacijama za EP protiv Irske, Didier Deschampes je uveo šest novih igrača

Južna Koreja je na St. James‘ Park u Newcastleu pobijedila Saudijsku Arabiju sa 1-0 ostvarivši prvu pobjedu pod vodstvom njemačkog stručnjaka Jurgena Klinsmanna.

Bio je to šesti korejski nastup pod vodstvom njemačkog stručnjaka i prva pobjeda nakon tri remija i dva poraza. Pogodak odluke zabio je Cho Gue-sung u 32. minuti.

Klinsmann je preuzeo korejsku vrstu u veljači ove godine naslijedivši Paula Benta kojem je istekao ugovor nakon SP-a u Katru. Međutim, vrlo brzo je došao na udar kritika zbog skromnih rezultata nacionalne vrste, ali i zbog svojih radnih navika, jer je više vremena provodio u svom domu u SAD-u nego u Južnoj Koreji.

Prva pobjeda neće biti dovoljna za promjenu narativa, ali će legendarni Nijemac "kupiti" barem malo mira.

REZULTATI

Škotska - Engleska    1-2 (Maguire 67-ag/Foden 32, Bellingham 35)

Njemačka - Francuska  1-0 (Muller 4)

Japan - Turska        4-2 (Ito 15, 78-11m, Nakamura 28, 36 7 Kabak 44, Yildrim 61)

J.Afrika - DR Kongo   1-0 (Foster 25)

Kina - Sirija         0-1 (Krouma 59)

Kostarika - UAE       1-4 (Cascante 64/Alghassani 16, 53, Canedo 23, Salmeen 38)

Katar - Rusija        1-1 (Alaa 71/Soldatenkov 90)

Iran - Angola         4-0 (Taremi 9, 17, Moharrami 21, Moghanlou 86)

Gana - Liberija       3-1 (Nuamah 52, Kudus 59, J.Ayew 82/Teah 90+1)

S.Arabija - J.Koreja  0-1 (Cho 32)

Egipat - Tunis        1-3 (Kamal 34/Laidouni 3, Fathi 8-ag, Rafia 90+5)

Maroko - Burkina Faso 1-0 (Ounahi 36)

27. travanj 2024 21:10