Košarkabravo splite!

Žuti slavili u derbiju na Gripama i došli do devete uzastopne pobjede nad Cibosima

Piše Vedran Babić
27. rujna 2021. - 22:07

Nova sezona, stari običaji - sjajnom posljednjom četvrtinom Split je i deveti put u nizu pobijedio Cibonu! Iako su "vukovi" na Gripe stigli kao favoriti s obzirom na impresivnu predsezonu i pobjedu u Baru protiv Mornara na startu regionalne lige, "žuti" su ih slomili u završnih deset minuta (23:11) i upisali prvi trijumf u domaćem prvenstvu.

Nakon što je tijekom cijelog prvog poluvremena derbi igran nekako u leru, uz maksimalne prednosti plus pet za Split i plus tri za Cibonu, stvari su se zahuktale tek u trećoj četvrtini kada se Cibona odvojila na 45:40 košem Vildoze. Raspucani Čampara je s deset poena u tom dijelu igre držao Split u igri pa su u posljednju dionicu gosti ušli s minimalnom prednošću 51:50.

U finišu je Split bio baš energičan i pokretljiv u obrani, tjerao je Cibonu iz greške u grešku - Zagrepčani su izgubili ukupno čak 21 loptu - i odlijepio se na 58:51 prvom tricom Perkovića te slobodnim bacanjem Žganeca. Cibona se nije predavala, no dalekometni ubačaji Vuke i McLeana te par važnih ofenzivnih skokova odveli su domaćina na 66:58 dvije i pol minute prije kraja. Split nije pogodio puno trica (9/28), ali su stizale u pravo vrijeme. U posljednjim sekundama Cibona je zaradila nesportsku i tehničku pa je razlika narasla do najvećih 73:62, što je bio i konačan rezultat.

Čampara je s 20 poena bio prvi strijelac susreta, dvoznamenkasti su bili još Amerikanci McLean i Jones, a u ključnim trenucima su Vuko, Žganec i Perković dali obol na obje strane parketa. Vratio se Roko Ukić s 22 minute na parketu, ali još nije pravi. Ubacio je tricu sa šutom iz igre 1/7, uz tri asista.

Nakon 18 mjeseci publika se vratila na Gripe, doduše ne baš u velikom broju, a među njima su se našli u svečanoj loži i hajdukovci Marko Livaja i Filip Krovinović, izbornik naše košarkaške reprezentacije Veljko Mršić, gradonačelnik Splita Ivica Puljak... Svi su oni zapljeskali domaćim igračima i treneru Srđanu Subotiću koji je osjetio slast prve pobjede nakon povratka s turnira Lige prvaka u Ateni.

SPLIT - CIBONA 73:62 (21:16, 12:17, 17:18, 23:11)