StoryEditorOCM
DalmacijaNEPODNOŠLJIV MIRIS SMETA STANARIMA ULICE MARKA MARULIĆA

SOLINSKE MUKE Smrad iz ‘Coca-Cole’ guši stanare

Piše PSD.
29. rujna 2009. - 23:23

Iako bi useljenje u novoizgrađenu stambenu zgradu za stanare u Ulici Marka Marulića u Solinu još prije više od godinu dana trebalo biti pravo zadovoljstvo, život im je, upravo suprotno, zbog, kako sami kažu, nesnošljiva i neugodna mirisa poput onog “pokvarenih jaja” koji se širi iz biološkog bazena “Coca-Coline” punionice, postao nepodnošljiv.

- Primorani smo svakodnevno živjeti s nesnosnim smradom zbog kojega sve otvore u kući držimo zatvorenima. U suprotnom, otvorimo li balkonska vrata ili bilo koji prozor, umjesto svježeg zraka nagutamo se različitih mirisa koji se šire iz tog bazena. To je prava sramota - kaže nam Bojana Vukičević, predstavnica stanara zgrade u Ulici Marka Marulića, na kućnom broju 52a.

Svoje su probleme “Coca-Coli” veli, iznijeli već nekoliko puta, što pojedinačno, što skupno, i mirnim putem, i usmeno, i pismeno. Čak su, kaže, dvije predstavnice stanara bile u službenom posjetu rukovodstvu.

- Još u veljači ove godine razgovarali smo s Renatom Beritićem, rukovoditeljem Punionice Solin, i zbog smrada, ali i zbog buke koju smo uspjeli riješiti, no ne i mirise.... - žali nam se Vukičević.

Iz “Coca-Cole”, zamoljeni da komentiraju situaciju, Boška Trbojević, direktorica Odjela za komunikacije i odnose s javnošću, kaže kako je “Coca-Cola” ove godine evidentirala samo jedan slučaj pojave pojačanih mirisa. Osim toga, tvrdi, uopće nije riječ o štetnim tvarima.

- Javnost pogrešno percipira štetne tvari, jer je isključivo riječ o neškodljivoj pojavi tehnološkog procesa čiji je krajnji proizvod čista voda koja ne zagađuje okoliš. Poduzeli smo i mjerenja koja su pokazala da su i u vremenu kada se osjeća neugodan miris svi parametri iz vodopravne dozvole unutar dopuštenih granica, odnosno čak deset puta ispod granice - pojašnjava Trbojević.

Radi se o ekološkom pročišćivaču otpadnih voda kojemu je osnovna funkcija da vodu vraća u prirodu u tolikoj mjeri da podržava, kaže, život riba.

- Stambena zgrada, uostalom, izgrađena je gotovo deset godina nakon otvorenja naše punionice u Solinu, a u vrijeme njezine gradnje pročišćivač otpadnih voda već je postojao i nalazio se na istoj lokacija – kaže.

Budući da je stambena zgrada izgrađena poslije punionice, za komentar smo upitali i Zvonka Franjičevića, investitora, koji kaže kako pri kupnji zemljišta pojma nije imao o nesnosnim mirisima u krugu punionice, zbog kojih je poslije imao problema.

- Smrad bi znao biti toliko intenzivan da sam imao nekoliko neugodnih situacija kad bi došli zainteresirani kupci. Znali bi mi reći da im se stvarno sviđa i lokacija i stan, no da će navjerojatnije odustati zbog smrada - kazuje Franjičević, koji je građevinsko zemljište od nekih 1500 kvadrata u stambeno-poslovnoj zoni kupio na javnom natječaju Grada Solina, što znači da nije bilo makinacija, odnosno prenamjene prostora iz industrijske u stambenu zonu.

Isto vele i iz Upravnog odjela za komunalne djelatnosti Grada Solina, odnosno da se stambeni objekti nalaze, prema važećoj prostorno-planskoj dokumentaciji, u zoni M1- mješovita namjena, dok je punionica, vele, sagrađena u skladu s tada važećom prostorno-planskom dokumentacijom na području “Glavica” u zoni R-radna zona, koja prema aktualnom prostornom planu spada u gospodarsku, pretežito industrijsku namjenu.

I inspekcija zaštite okoliša obavila je svoj nadzor u Marulićevoj ulici u Solinu i to oko kruga i u krugu tvornice “Coca-Cola”, no nakon inspekcijskog nadzora utvrđeno je da nema uporišta za daljnje postupanje inspekcije - drugim riječima, da je sve po propisima.

Prema posljednjim neslužbenim informacijama, napravljen je projekt zatvaranja postrojenja otpadnih voda, no kako je bio preskup, Uprava ga nije odobrila.

Boška Trbojević na te navode odgovara:

- Istina je da smo razmatrali opciju zatvaranja postrojenja otpadnih voda, međutim, procjena je tehničkog osoblja koju je slijedila i Uprava tvrtke da investicija neće eliminirati miris koji se ponekad javi zbog procesa. Umjesto toga, uložili smo napore u dodatno preventivno održavanje sustava - kaže i dodaje kako financiranje nema veze s njihovom odlukom jer ni uvođenje pročišćivača nije bilo financijski profitno promišljano, nego je provedeno kao investicija u zaštitu okoliša.

MAGDALENA DRUŽIJANIĆ     
foto: ante čizmić / cropix

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. studeni 2024 02:50