StoryEditorOCM
Svijetsve je moguće

Totalni kaos: uhićeni ruski generali okreću se jedan protiv drugog, steže se obruč oko Putinovog moćnika...

Piše T.Š./JL
31. listopada 2024. - 23:27

Ruski general Aleksandar Ogloblin uhićen je pod sumnjom za korupciju nakon što ga je o tome obavijestio njegov bivši nadređeni. Pritvaranje general-bojnika Ogloblina, bivšeg čelnika ruskog vojnog odjela za komunikacije, posljednje je u poduljem nizu uhićenja visoko rangiranih vojnih osoba u jeku spekulacija o pritisku na najviše krugove u vojnoj organizaciji ruskog čelnika Vladimira Putina.

Ogloblin se nalazi u istražnom zatvoru zbog navodnog primanja mita u vrijednosti od 10 milijuna rubalja (103.000 dolara) od telekomunikacijske tvrtke kako bi osigurao ugovore s ministarstvom obrane, navelo je rusko Istražno povjerenstvo, kako je izvijestio poslovni list Kommersant. On je, inače, već bio osuđen na četiri i pol godine za pronevjeru u veljači 2022. godine po drugim optužbama, ali je prijevremeno pušten nakon što je svjedočio protiv svog bivšeg nadređenog Vadima Šamarina, koji je bio zamjenik načelnika ruskog Glavnog stožera. A Ogloblinovo drugo uhićenje uslijedilo je nakon što je Šamarin svjedočio protiv njega, navodi Kommersant, kako prenosi Newsweek.

Šamarin je optužen za primanje mita od tvrtke Perm Telephone Plant Telta. Mito je, kako se navodi, podijelio s Ogloblinom, što je otkrio kao dio nagodbe s istražiteljima, navodi Kommersant. Ukrajinski portal New Voice of Ukraine, izvijestio je da se Šamarin možda želio osvetiti svom bivšem podređenom, prenosi Jutarnji.

‘Vojska je netaknuta‘

Također se navodi da, iako bivši ministar obrane Sergej Šojgu još nije optužen za korupciju, "moguće je da će ga netko među njima na kraju optužiti". Šojgu je smijenjen s funkcije ministra obrane u svibnju i imenovan je tajnikom Vijeća sigurnosti Ruske Federacije (NSC), za što neki analitičari ukazuju da se radi o još moćnijoj poziciji. Britansko ministarstvo obrane priopćilo je u srijedu da Ogloblinovo drugo uhićenje ukazuje na poduzimanje oštrih mjera ruskih vlasti protiv sadašnjih i bivših dužnosnika obrane koje je imenovao Šojgu.

image

Ivan Popov

Sergei Karpukhin/tass/profimedia/Sergei Karpukhin/tass/profimedia

John Foreman, bivši britanski izaslanik za obranu u Moskvi i Kijevu, kaže da istraga glavne ruske obavještajne agencije, FSB-a, "polako, ali postojano" napreduje kroz ministarstvo obrane te da istraga o korupciji traje već godinama. "Uvijek sam mislio da je ovo usmjereno protiv samog Šojgua i popis uhićenih pokazuje da se omča steže", rekao je Foreman za Newsweek. "U međuvremenu, Šojgu je prilično izoliran u NSC-u, drže ga na uzici i ne može dovesti svoje ljude. Nitko nije sasvim siguran što on zapravo radi. Iduće godine će imati 70 godina, što bi bio dobar trenutak da mu Putin zahvali na njegovoj službi", dodao je.

Zasad nema znakova čistke u glavnom stožeru ili akcija protiv osoba poput zapovjednika ruskih snaga u Ukrajini i načelnik ruskog generalštaba Valerija Gerasimova. "Gerasimov će iduće godine također napuniti 70 godina, ali za sada Putin nije pokazao nikakav znak da će ga se riješiti", dodao je Foreman.

Andrej Soldatov, viši suradnik u Centru za analizu europske politike (CEPA), rekao je za Newsweek da je FSB proganjao vojne krugove, ali do sada su uhićenja provođena među osobljem ministarstva obrane, a ne među generalima i časnicima koji se bore u Ukrajini. On kaže da su od početka ukrajinskog upada u rusku regiju Kursk početkom kolovoza glavne vojne mete u tom smislu bili bivši zamjenik ministra obrane Pavel Popov i Valerij Mumindžanov, zamjenik zapovjednika Lenjingradske vojne oblasti za logistiku.

Prvi je nadgledao odjel ministarstva za informacijske sustave i glavni vojni istraživački centar za robotiku i smijenjen je u lipnju te osumnjičen za osumnjičen za prijevaru i nezakonito bogaćenje, dok je drugi optužen za korupciju u opskrbi uniformama snaga koje se bore u Ukrajini. "Dakle, glavni cilj uhićenja je poboljšati opskrbu streljivom i resursima, a ne kazniti generale za pogreške na bojnom polju... a vojska, netaknuta u čistkama, nastavlja se boriti", tumači Soldatov.

Brz tempo uhićenja

U travnju je Timur Ivanov, zamjenik ministra obrane koji je nadgledao velike vojne građevinske projekte, uključujući obnovu razorenog ukrajinskog lučkog grada Mariupolja, uhićen pod sumnjom da je primao mito u velikim količinama, za što je zapriječena kazna do 15 godina zatvora. Brzim tempom uslijedila su uhićenja Šamarina, general-bojnika Ivana Popova, bivšeg vrhovnog zapovjednika ruske ofenzive u Ukrajini, te general-pukovnika Jurija Kuznjecova, šefa Uprave za osoblje Ministarstva obrane. Svi oni su također uhićeni pod optužbama za mito. U svibnju je peti ministarski dužnosnik Vladimir Vertelecki, iz odjela ministarstva obrane za nabavu, uhićen i optužen za zloporabu položaja, koja je rezultirala štetom većom od 70 milijuna rubalja (776.000 dolara), priopćio je Istražni odbor.

image

Timur Ivanov

Moscow Ordrinary Courts/tass/profimedia/Moscow Ordrinary Courts/tass/profimedia
image

Timur Ivanov s bivšom suprugom

Not Supplied/willwest News/profimedia/Not Supplied/willwest News/profimedia

Uhićenja su krenula nešto prije nego što je Putin započeo svoj peti mandat i smijenio svog dugogodišnjeg ministra obrane Šojgua. Uhićenja su izazvala nagađanja o tome je li ruski predsjednik ponovno uspostavio kontrolu nad ministarstvom obrane ili pak ukazuju na sukob između vojske i sigurnosnih službi. "Cilj ruskih vlasti gotovo sigurno nije potpuno iskorjenjivanje korupcije", navodi britansko ministarstvo obrane. One su "vjerojatno nastojale ograničiti korupciju na razine na kojima se tim problemom lakše može upravljati i koje imaju manje drastičan utjecaj na funkcioniranje odjela".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 00:16