U izraelskim zračnim napadima na šatorsko naselje na jugu Pojasa Gaze ubijeno je i ranjeno ukupno 65 osoba, izvijestili su u utorak dužnosnici Gaze, dok izraelska vojska tvrdi da je meta napada bio zapovjedni centar Hamasa.
Liječnici i lokalno stanovništvo navode da se šatorsko naselje nalazi blizu grada Khan Younisa, unutar područja Al-Mawasi koje je označeno kao humanitarna zona, s obzirom na to da je napučena raseljenim Palestincima. Na spomenuto područje pala su najmanje četiri projektila koja su zapalila dvadesetak šatora i ostavila za sobom kratere dubine devet metara.
Izrael: Teroristi su uznapredovali
Dužnosnici Gaze iznose podatak od 65 ubijenih i ranjenih osoba, ali nije poznato koliko je točno među njima poginulih, a koliko ranjenih. Ministarstvo zdravstva još skuplja podatke, dok je Hamasova novinska agencija Shehab objavila da je ubijeno 40 Palestinaca.
"Naši timovi još traže i izvlače ranjene. Ovo izgleda kao novi izraelski masakr", rekao je jedan dužnosnik Gaze.
Izraelska vojska poručila je da su na udaru bili Hamasovi teroristi koji su unutar humanitarne zone uspostavili zapovjedni i kontrolni centar. "Teroristi su napredovali i izveli terorističke napade na naše vojnike i državu Izrael", stoji u priopćenju izraelske vojske.
Hamas je odbacio sve optužbe o korištenju civilnog područja u vojne svrhe. "To je bezočna laž kako bi se opravdali ovi užasni zločini. U zonama gdje žive civili nema naših članova, nema nikoga tko bi koristio taj prostor za vojne ciljeve", priopćili su iz Hamasa.
‘Ubijeno je 40.900 Palestinaca‘
Lokalni stanovnici kazali su da se iznad njih još mogu čuti izraelski avioni, dok na terenu kola hitne pomoći obilaze pogođeno područje te prevoze ranjenike u bolnicu.
Od 2,3 milijuna stanovnike Gaze, gotovo da više nema ni jednog koji nije morao napustiti svoj dom, a neki su se selili i do deset puta.
Rat između Izraela i Hamasa počeo je 7. listopada prošle godine kada su pripadnici Hamasa, prema izraelskim podacima, ubili 1200 ljudi, a njih 250 uzeli za taoce. U izraelskom napadu na Gazu koji je uslijedio nakon toga, ubijeno je ukupno 40.900 Palestinaca, prema tvrdnjama tamošnjeg Ministarstva zdravstva.
Zaraćene strane optužuju jedna drugu za neuspjeh u postizanju prekida vatre koji bi zaustavio borbe i omogućio puštanje taoca.