StoryEditorOCM
Hrvatskašto nas očekuje?

Šef DHMZ-a: ‘Za vikend nas definitivno očekuje promjena vremena. Već u petak moguće su i oluje, tuča...‘

Piše Vijesti SD
18. srpnja 2024. - 23:37

U emisiji RTL televizije ‘RTL danas‘ voditelji su razgovarali sa šefom DHMZ-a Ivanom Güttlerom o toplinskom valu i olujama koje prijete Hrvatskoj.

Možemo li konačno odahnuti je li kraj ovom dugom toplinskom valu?

- Kolege prognostičari očekuju da u noći s petka na subotu ipak dolazi određena promjena vremena. U ostatku sljedećeg tjedna bit ćemo s temperaturama ispod 30 stupnjeva. Možemo reći da ovaj drugi toplinski val ovog ljeta ide svome kraju.

Kakav nas nastavak ljeta očekuje, hoće li bit još ovako dugih toplinskih valova?

- Sezonske prognoze za ovo ljeto su općenito toplije od prosjeka, ali teško je sad reći iz tjedna u tjedan kako će se situacija razvijati. Definitivno će biti promjene ovaj vikend i onda će temperature biti svježije i poslije vjerojatno češće oborine. Kraj srpnja ipak će donijeti malo olakšanja.

Noći i more su jako topli, je li tako bilo i prije?

- DHMZ ima određenu mrežu postaja gdje se mjeri temperatura mora. Ovih je dana i tu probijen rekord. Temperatura mora je između 29 i 30 stupnjeva u južnom Jadranu. To predstavlja problem za morsku biosferu i za kupače. Usred globalnog zagrijavanja rastu temperature mora kao i temperature zraka.

Možemo li reći da je najtopliji dio ljeta iza nas?

- Ne možemo to reći, srpanj i kolovoz su u našoj klimi uvijek poznati po visokim temperaturama, a i po mogućnosti nevremena. Ono što možemo reći kad gledamo klimatološki, pojava tuče je nešto što se najčešće događa u lipnju i srpnju, ona se može pojaviti u kolovozu i rujnu, ali je manja vjerojatnost.

Prijeti li nam tuča sada?

- Evo sutra je 19. srpnja točno godinu dana nakon velike oluje koja je u Zagrebu napravila velike štete. DHMZ za sutra ima upozorenja za potencijalno opasne vremenske uvijete. Očekujemo u noći određenu vjerojatnost kiše i jakog vjetra. Zasad to nije neka kategorija opasnog i izuzetno opasnog.

U kojim dijelovima se očekuje tuča i oluja?

- U kontinentalnim dijelovima, i dalje vrijede upozorenja u većem dijelu naših regija vezano za toplinska naprezanja, ono se spušta na nisku razinu tek od nedjelje, ali sutra valja obratiti pažnju i na nevrijeme.

Može li se očekivati da će se ona velika zagrebačka oluja u takvom opsegu i ponoviti?

- Takve oluje su rijetke, može se dogoditi u bilo kojem dijelu Hrvatske, bilo koje godine. Prošle godine je to bio nažalost Zagreb, ove godine smo imali to u Bošnjacima prije toga u Iloku, oluje za razliku od toplinskih valova i suše su ipak lokalizirane. U većini slučajeva čine štetu na manjem dijelu općina u dijelovima županija.

Možemo li reći da svjedočimo ekstremima koji su češći i intenzivniji ili je sve normalno?

- Naravno da nije sve normalno, nama se događaju visoke temperature kao što su bile i prije 30 godina, samo puno češće i to je trag klimatskih promjena.

Struka je protiv protugradne obrane, Mađari se hvale dobrim rezultatima kako to da tamo funkcionira, a kod nas ne?

- Obrana od tuče je jedna tehnologija koja je uvedena preko reda još 70-ih godina, a nije sustavno bila testirana kao danas. U laboratoriju je to i funkcioniralo, ali kad se radilo sustavno istraživanje studije su pokazale neučinkovitost te tehnologije.

Neke studije čak ukazuju i na porast rizika od tuče, ali dokad su sva ta istraživanja bila gotova ta je tehnologija bila puštena u uporabu pogotovo na istoku Europe. Preporuka DHMZ-a je da se ta praksa zaustavi, a svi ljudi koji rade na tome nastavit će raditi u DHMZ-u.

Ministar Dabro bi vratio protugradnu obranu, smatra da je to ljudima psihološki važno, jeste li razgovarali s njim o tome?

- Imali smo komunikaciju, ministra je zanimalo stanje postojećeg sustava. DHMZ će sudjelovati u razgovorima narednih mjeseci. Trenutno je istina neizvjesnost idemo li ili ne u pojedinom smjeru."

Jeste li ga uspjeli uvjeriti da to zapravo nije dobro?

- Nažalost, ministar je imao druge obaveze, pojavila se afrička svinjska kuga pa su se razgovori oko tuče stavili sa strane, ali će se sigurno nastaviti.

Vjerujete li da će prihvatiti vaše argumente?

- Ovako stvari stoje, tehničku provedbu postojećeg Zakona provodi DHMZ, nadležno je Ministarstvo poljoprivrede, ono se trenutno provodi s pomoću generatora, 2020. je zadnji put bilo provođeno s pomoću raketa, iskustava susjednih zemalja iz Srbije pokazuju da to ne pomaže protiv tuče", kazao je Güttler za RTL.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. rujan 2024 23:41