StoryEditorOCM
Hrvatskaredatelj na sudu

Matanić se prvi put pojavio u javnosti nakon teških optužbi i liječenja. Opet je dobio spor protiv mlade influencerice

Piše Hajdi Karakaš Jakubin/JL
3. listopada 2024. - 15:10

Nakon što je proljetos javno priznao putem društvenih mreža, između ostaloga, da je pod utjecajem opijata seksualno uznemiravao žene i zbog čega se potom odlučio na liječenje u psihijatrijskoj ustanovi, posrnuli redatelj Dalibor Matanić pojavio se u javnosti. I to ne bilo gdje. Došetao se dobro raspoložen na Općinski kazneni sud u Zagrebu gdje mu traje ponovljeno suđenje nakon što je viši sud ukinuo prvostupanjski pravorijek s kojim je bio oslobođen da je oklevetao influencericu Doris Stanković (23), piše Jutarnji list.

image
Damjan Tadić/Cropix

I nije dugo trebalo da se postupak ponovno okonča i on ponovno bude oslobođen. Naime, na suđenju su ponovno pročitani svi dokazi i iskazi, a on je odlučio kratko dopuniti obranu nakon što je ponovio da se ne smatra krivim.

- Već se godinama bavim dijelom i marketinškim poslom u okviru svoje profesije, kao i tzv. influenserstvom te moj komentar nije bio usmjeren na Doris jer nisam ni znao tko je ona, nego sam komentirao općenito takav način ponašanja tj. reakciju na ono što se dogodilo vezano za Cotton club u Poreču. Legitimno je njezino traženje neke vrste kompenzacije, ali restoran je reagirao da je nisu poznavali navodeći da nije bilo interesa. Reakcija, međutim, na njihovo odbijanje je bila ta da je nanijela štetu ugledu tog restorana. U tom influenserskom poslu prvenstveno je cilj da svi budu zadovoljni, a legitimno je i traženje kompenzacije. Stoga je moja reakcija bila komentar na njezino ponašanje prema restoranu i za to sam se već Doris ispričao - dopunio je obranu Matanić, ponovivši da protiv nje osobno nema ništa.

image
Damjan Tadić/Cropix

U kratkom usmenom obrazloženju nepravomoćne presude sudac je Mataniću priopćio: "Oslobođeni ste iz istih razloga kao i prošli put. Detaljno ću ovaj put objasniti zašto smatram da su ispunjeni svi elementi uvrede, ali ne i kaznenog djela uvrede. Nema protupravnosti. Županijski sud u Zagrebu u ukidnoj presudi smatra da to nije bilo dovoljno dobro obrazloženo tako da ćete u pisanom otpravku presude dobiti još detaljnije obrazloženje."

Sudac je Matanića obvezao da do pravomoćnosti presude mora dostaviti točnu adresu stanovanja radi ranijih neurednih dostava poziva: - Adresa je ista. Znate da mi na Trešnjevci imamo čudne poštare, valjda ste čitali u medijima - pojasnio je Matanić sucu.

Podsjetimo, Doris Stanković tužila je Matanića zbog izrečenih uvreda i kleveta na njezin račun. Sud klevetničke tvrdnje prilikom donošenja prve nepravomoćne presude nije pronašao, ali uvredljive jest, no svejedno je redatelja odlučio osloboditi krivnje zbog tzv. isključenja protupravnosti. Stanković su pogodili komentari na vijest koju je Matanić napisao nakon što je pročitao da je tražila od jednog restorana u Poreču besplatnu večeru u zamjenu za objavu na Instagramu.

image
Damjan Tadić/Cropix

U tužbi zbog koje je Matanić završio na sudu stoji da je 30. kolovoza 2020. godine, ni s čim izazvan, iako se niti jedna okolnost događaja koji je bio motiv za ono što je napisao nije odnosila na njega, na svom Facebook profilu naveo za Stanković da je "influencerska spodoba... Neuka, šljam, neradnička bagra i vrijeđao je zbog pripadnosti društvenoj skupini influenceri".

Dan poslije otišao je korak dalje napisavši ispod statusa komentar: "Ja sam drugačije odgojen - po meni netko da ubere $100.000 mora imati je**no obrazovanje - to što je tako lakše korporacijama, ne čini tu neuku klinku nimalo fora".

Matanić je, kako smo pisali, u svoju obranu rekao kako mu je žao što je do svega uopće i došlo. Naglasio je kako njegov komentar nije išao osobno prema Doris, nego je bio usmjeren općenito na način ponašanja osoba s puno pratitelja na društvenim mrežama.

- Riječ je o devijaciji sistema. Počet ću ispočetka. Podloga svega je odluka Europske komisije prije četiri godine da se naprave kratki igrani filmovi koji obrađuju postulate EU. Bio sam izabran među pet režisera te sam prilikom rada na tom projektu na temu tolerancije angažirao Ellu Dvornik. Projekt je dobro prošao, a u svjetlu svega toga ja sam, vezano za kritični događaj, općenito komentirao osobe i takve pojave gdje se može dogoditi da dođe do neke vrste ‘reketa‘ samo zato što neku osobu prati velik broj ljudi na društvenim mrežama - branio se Matanić, podsjetivši kako je dugi niz godina u filmskoj industriji te da se, osim filmovima, bavi humanizmom i tolerancijom.

Potom je i sam sebe nazvao influencerom. - Svi smo mi na neki način influenceri, pa tako i ja, ali svojim dugogodišnjim radom, dakle profesijom i zanimanjem, a ne pratiteljima. U odnosu na sve to komentirao sam i u emisiji ‘Nedjeljom u 2‘ da, dok god se mogu kupiti pratitelji, postoji tzv. siva zona i to je moj vrijednosni sud, a ne činjenična tvrdnja. Ponavljam, komentar nije bio njoj osobno namijenjen, već se odnosio na cijeli sistem i tu novu pojavu. Ja sam tom prilikom, iskreno, prvi put za nju čuo. Impulzivan sam kao osoba, pa sam napisao odmah komentar, ali ja u tom trenutku nisam znao tko je Doris - zaključio je Matanić.

image
Damjan Tadić/Cropix

Stanković je, pak, na početku suđenja prije dvije i pol godine, detaljno odgovarajući na pitanja suda, opisala tko je, čime se bavi, što znači biti influencer, kakvi su benefiti i kako se osjećala nakon Matanićeva komentara koji ga je u konačnici stajao tužbe.

- Studentica sam na trećoj godini komunikologije na Hrvatskom katoličkom sveučilištu i odmalena volim kameru. Od 2016. godine objavljujem različit sadržaj na platformama, a s vremenom ga je počeo pratiti sve veći broj ljudi. Tko su influenceri? To je anglosaksonski izraz za osobe koje objavljuju različite sadržaje za veći broj ljudi. To su kreatori sadržaja. Eksponirani influenceri su Ella Dvornik i Sonja Kovač, koje rade isto što i ja. Otvaraju si mogućnost dogovora, odnosno kompenzacije da mi pružatelj neke usluge, poput frizerskih salona, restorana ili tattoo majstora ponudi svoju uslugu u zamjenu za objavu na mojoj platformi. Tako je bilo i s tim restoranom u Poreču. Oni su odbili suradnju rekavši da ne znaju tko sam i da im se to ne isplati. Ali, reakcija redatelja bila je grozna. Vrijeđao me da sam neuka, no ja sam redovna studentica i dajem ispite u roku, a prolazim s četvorkom. Ponizio je mene i moju obitelj. To me pogodilo, bila sam rastresena, psihički vrlo loše, vrlo nervozna i nesigurna u sebe, a i dan danas mi je teško - izjavila je u sudnici Stanković.

image
Damjan Tadić/Cropix

Otkrila je i da joj je Matanić svojedobno poslao poruku. Bilo je to dok je u Osijeku, odakle je rodom, snimao neki film, pa joj je u poruci predložio da se nađu kako bi popričali o ročištu: - Jeste li mu odgovorili? I jeste li vi uopće znali tad, kad ste pročitali komentare koji su predmet tužbe, tko je okrivljeni?, zanimalo je suca.

- Nisam mu odgovorila. Ne znam zašto bih. Prvo se pod pritiskom javno ispričao na Facebooku nakon napada javnosti, da bi nakon toga ispriku povukao uz opravdanje kako smo različitih svjetonazora i stavova. I da, znam tko je on, eksponirani redatelj, poznat široj javnosti, kao i ja. Imam velik broj sljedbenika. Na YouTubeu me prati 96.000 ljudi, na Instagramu 95.000, a na TikToku više od 320.000 osoba. Što se tiče uspješnosti suradnje, oko 80 posto pozvanih na suradnju s moje strane se odazove i pristane - odgovorila je Stanković, koja je, prema vlastitim navodima, tada živjela u jednom zagrebačkom studentskom domu.

Na upit Matanićeva odvjetnika je li gledala televizijsku emisiju "Nedjeljom u 2" nakon podnošenja tužbe, a u kojoj joj se navodno ispričao, Stanković je odbrusila da tu isprike nije bilo: - On se nije izričito javno ispričao, nego je, komentirajući voditeljeva pitanja, rekao nešto kao nedovršenu riječ ‘isprič‘ te ga je voditelj prekinuo. Ja to nisam shvatila kao ispriku - zaključila je Stanković.

image

Dalibor Matanić s odvjetnikom

Damjan Tadić/Cropix

Klevetničke i uvredljive navode prenijeli su, navodi se još u tužbi, mnogi mediji i internetski portali u Hrvatskoj i susjedstvu, pri čemu se ističe da ima mnogo pratitelja i u zemljama u okruženju pa su ti navodi postali pristupačni većem broju osoba, čime su joj nanesene teške društvene posljedice pred većim brojem ljudi, a osobito onih iz bliže životne i radne okoline.

Što se tiče javno priznatih Matanićevih grijeha zbog kojih se potom odlučio na hospitalizaciju te se povukao iz javnosti i s društvenih mreža jer je krenula lavina priznanja njegovih žrtava i lavina osuda, čini se da u tom slučaju izvidi i dalje stoje na mjestu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. studeni 2024 23:11