Strani nogometnogometna europa

Inter pregazio Napoli i vratio se na vrh, Marseille uvjerljiv, Barca slavila u derbiju protiv Atletico Madrida

3. prosinca 2023. - 23:02

U derbi dvoboju 15. kola španjolske La Lige nogometaši Barcelone su na svom Camp Nou svladali madridski Atletico 1-0.

Utakmica je odlučena u 28. minuti kada je polukontru i asistenciju Raphinhe u pogodak pretvorio Joao Felix. Nekadašnji igrač Atletica lijepo je prebacio gostujućeg vratara Oblaka i dao pogodak vrijedan tri boda.

U nastavku su obje momčadi mogle do golova, ali rezultat se više nije mijenjao te se Bracelona približila vodećem dvojcu. Ima četiri boda manje od Reala i Girone. Atletico, pak, sada ima tri boda manje od Barcelone.

Sve prethodne nedjeljne utakmice nisu iznjedrile pobjednika, ali su barem postignuti golovi u ogledu Seville i Villarreala koji je završio 1-1.

Mreže su mirovale sve do završnice susreta, a u 75. minuti navijači na Sanchez Pizjuanu su se mogli veseliti. Kike Salas je postigao pogodak za 1-0, ali je samo dvije minute kasnije Villarreal izjednačio nakon što je Morales pogodio suparničku mrežu.

Gosti su u 95. minuti zabili pogodak za pobjedu, no VAR je naknadno poništio gol koji je dao Čileanac Brereton te je sve završilo podjelom bodova. Sevilla je na 15., a Villarreal na 12. mjestu. Hrvatski nogometaš Ivan Rakitić odigrao je cijelu utakmicu za seviljsku momčad.

U ranija dva susreta ove nedjelje nije bilo ni pobjednika ni golova. Na takav su način odigrali Almeria i Betis. Time je Betis nastavio pozitivan niz posljednjih tjedana u La Ligi, u zadnjih pet utakmica ostvario je tri pobjede i dva remija. Ove nedjelje bod je osvojio unatoč igraču manje. Od 27. minute gosti su igrali bez isključenog Hectora Bellerina.

Betis je ostao na sedmom mjestu ljestvice, kao i Almeria na posljednjem. Almeria je i dalje bez pobjede, osvojila je samo četiri boda.

Pobjednika nije bilo ni u prvom nedjeljnom ogledu, nogometaši Mallorce i Alavesa su također odigrali 0-0. Nastavljen je time negativan niz Mallorce koja nije pobijedila u posljednjih deset prvenstvenih utakmica u nizu. U tom je periodu ostvarila šest remija i četiri poraza. Bio je ovo osmi neodlučeni rezultat Mallorce ove sezone i po tome je rekorder u La Ligi.

Mallorca se popela na 16. mjesto ljestvice, dok je Alaves došao na 12. poziciju.

U posljednjem nedjeljnom ogledu 13. kola Bundeslige nogometaši Augsburga su osvojili tri domaća boda, svladali su Eintracht iz Frankfurta s 2-1.

Augsburg je poveo 2-0 nakon pogodaka Jensena u 34. i Iaga u 58. minuti. U oba slučaja je asistent bio Demirović. Domaći vratar Dahmen je vratio Eintracht u igru nakon što je sam bio krivac u 78. minuti za pogodak gostiju. Samo dvije minute prije gola za 1-2 Demirović nije realizirao jedanaesterac za 3-0 Augsburga.

Augsburg je unatoč tome ipak zadržao vodstvo, upisao četvrtu pobjedu u sezoni te se podigao na deveto mjesto ljestvice. Eintracht je ostao sedmi.

Za Augsburg je od 76. minute zaigrao hrvatski napadač Dion Drena Beljo, a za goste iz Frankfurta od 64. minute Kristijan Jakić. Hrvoje Smolčić je ostao na klupi za pričuve Eintrachta.

U derbi susretu 13. kola nije bilo pobjednika, nogometaši Bayera i dortmundske Borussije odigrali su u Leverkusenu 1-1. Već u petoj minuti gosti iz Dortmunda su poveli, iz blizine je pogodio Norvežanin Julian Ryerson. Ostatak utakmice prošao je u dominaciji Bayera koji je izjednačio na samom kraju prvog poluvremena.

Vrlo lijepi pogodak postigao je Wirtz koji je zakucao loptu pod gredu, no prethodno je Boniface bio u milimetarskom zaleđu. No, upravo je Boniface izjednačio u 79. minuti čime je Bayer ostao neporažen ove sezone u Bundesligi.

Na vrhu ljestvice Bayer ima 11 pobjeda i tek dva remija, odnosno, ima utakmicu više i tri boda više od drugog Bayerna. Borussia (D) je ostala peta i ima deset bodova manje od nedjeljnog suparnika.

Nogometaši Freiburga upisali su ove nedjelje drugu ovosezonsku ligašku pobjedu u gostima, u 13. kolu slavili su s 1-0 kod Mainza. Pogodak vrijedan tri boda postigao je austrijski reprezentativac Gregoritsch u 69. minuti, a ovom se pobjedom Freiburg popeo na osmo mjesto ljestvice. Mainz je ostao na nezgodnoj poziciji, tek je pretposljednji i ima samo bod više od fenjeraša Union Berlina, kluba kojeg je preuzeo hrvatski strateg Nenad Bjelica.

Freiburg je u Bundesligi pobijedio nakon mjesec i pol dana čekanja.

U posljednjem susretu 14. kola francuske Ligue 1 nogometaši Marseillea su na svom Velodromeu svladali Rennes 2-0.

Po pogodak u svakom poluvremenu postigao je domaći sastav, a prvi već u osmoj minuti kada je Aubameyang realizirao jedanaesterac. Rennes je u 61. ostao s igračem manje nakon isključenja Wooha, a samo četiri minute kasnije Marokanac Ounahi je promiješao polovicu suparničke obrane i lijepo zabio za 2-0.

U 67. minuti je i Marseille ostao s desetoricom na terenu, isključenje je zaradio Ndiaye, a rezultat se potom do kraja više nije mijenjao.

Marseille je preskočio Rennes na ljestvici i sada je na devetom mjestu, dok je Rennes dvanaesti.

Ranije ove nedjelje Lille je pobijedio Metz 2-0 pred svojim navijačima. Oba pogotka Lille je postigao u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena. Prvo je Yazici u drugoj minuti nadoknade zabio za 1-0, dok je u šestoj minuti sučevog dodatka David bio precizan i miran s bijele točke te je postavio konačnih 2-0.

Gosti su mogli barem do boda na ovom gostovanju, ali nisu realizirali dva jedanaesterca. Kod 0-0 u 29. minuti neuspješan je pri udarcu s bijele točke bio Elisor, kao i u 56. minuti Camara.

Lille je došao na bod od trećeg Monaca te ima tri manje od Nice koja je na drugom mjestu. Metz je i dalje deseti na ljestvici.

Nogometaši Monaca pobijedili su na domaćem terenu Montpellier 2-0 te su se dodatno približili drugom mjestu. Poveo je Monaco već u devetoj minuti kada je suparničku mrežu naciljao japanski nogometaš Minamino. U 69. minuti gosti su ostali s igračem manje nakon isključenja Kouyatea, a sve je riješeno u 92. minuti kada je Ben Yedder postavio konačnih 2-0.

Monaco je i dalje treći na ljestvici, ali druga Nica ima tek dva boda više. Prvi PSG ima šest bodova više od Monaca.

Brest je bio uvjerljiv na domaćem terenu te je s 3-0 svladao Clermont. Bila je to šesta pobjeda Bresta ove sezone, ali je unatoč tome ostao na sedmom mjestu ljestvice. Igrač utakmice bio je Del Castillo koji je postigao dva gola, prvi u 20. minuti iz jedanaesterca te drugi u 51. minuti. Jedan je gol dodao Pereira Lage u 34. minuti. Clermont je i dalje u teškoj poziciji, na pretposljednjem mjestu.

Toulouse i Lorient su odigrali 1-1, a gosti su se poraza spasili u 91. minuti kada je za bod pogodio Dieng. Prije toga je strijelac za domaćina bio Dallinga u 72. minuti.

U prvom nedjeljnom susretu nogometaši Paris St. Germaina osvojili su tri gostujuća boda, svladali su Le Havre s 2-0. Pobjeda je za Parižane time značajnija jer je ostvarena s igračem manje. Već u desetoj minuti francuski prvak je ostao s igračem manje nakon isključenja vratara Donnarumme, zbog prekršaja izvan šesnaesterca.

Prvi pogodak PSG je postigao u 23. minuti nakon točne akcije i vrlo preciznog udarca Mbappea. Sve do 89. minute bilo je minimalnih 1-0, a tada je priču ovog susreta zaključio Vitinha golom za 2-0. PSG na vrhu ljestvice sada ima četiri boda više od drugoplasirane Nice.

Nogometaši Intera vratili su se na vrh ljestvice talijanskog prvenstva uvjerljivom 3-0 (1-0) gostujućom pobjedom protiv aktualnog prvaka Napolija.

Inter je prema pobjedi usmjerio Calhanoglu (44) sjajnim udarcem sa 20-ak metara pred kraj prvog poluvremena, na 2-0 povisio je Barella (62) koji se "prošetao" kroz domaću obranu prije no što je prevario i Mereta, da bi konačni rezultat postavio Thuram (85) nakon lijepog ubačaja Cuadrada.

Vodeći Inter sada ima 35 bodova, dvs više od drugog Juventusa, a čak 11 više od petog Napolija koji ima isti broj bodova kao i četvrta Roma.

REZULTATI 14. KOLA,

Petak:

Monza - Juventus 1-2 (Carboni 90+1/Rabiot 12, Gatti 90+4)

Subota:

Genoa - Empoli 1-1 (Malinovski 37/Cancellieri 67)

Lazio - Cagliari 1-0 (Pedro 8)

Milan - Frosinone 3-1 (Jović 43, Pulišić 50, Tomori 74/Brescianini 82)

Nedjelja:

Lecce - Bologna 1-1 (Piccoli 90+10-11m/Lykogiannis 68)

Fiorentina - Salernitana 3-0 (Beltran 6-11m, Sottil 18, Bonaventura 56)

Udinese - Verona 3-3 (Kabasele 16, Lucca 30, 72/Đurić 37-11m, Ngonge 61, Henry 90+7)

Sassuolo - Roma 1-2 (Matheus Henrique 25/Dybala 76-11m, Kristensen 82)

Napoli - Inter 0-3 (Calhanoglu 44, Barella 62, Thuram 85)