Sportsku javnost potresla je ispovijest oca mlade igračice Košarkaške akademija Žana Lelas. Damir Baučić prozvao je Vjekoslava Lokicu zbog navodnog maltretiranja mladih igračica. A s njima ne želi ni raskinuti ugovor bez odštete. Maloljetna igračica zbog svega želi promijeniti klub, ali Lokica ispisnicu ne da jer je sklopljen ugovor o sportskom usavršavanju.
Dakle, bez odštete se ne može raskinuti. No, kolika je odšteta i tko je određuje? Ta smo pitanja postavili Hrvatskom košarkaškom savezu. Promptno su nam odgovorili.
- Sportski ugovori regulirani su kako pozitivnim propisima RH, konkretno Zakonom o sportu, jednako tako i važećim pravilnicima HKS-a (Registracijski pravilnik), a koji su svi dostupni na našoj službenoj mrežnoj stranici. Sukladno Registracijskom pravilniku HKS-a jedini razlog zašto klub može odbiti izdavanje istupnice je ako igrač/ica ima važeći ugovor s klubom, što je ovdje slučaj – poručili su iz Saveza.
Upitali smo ih i o optužbama koje iznosi Damir Baučić, o navodnom kažnjavanju igračica klečanjem na centru. Kažu kako Lokicu do sada nitko nije prijavio Savezu.
- HKS nije u poziciji komentirati događaje koji su se „navodno“ dogodili. Što se tiče g. Lokice, on je predsjednik Košarkaške akademije Žana Lelas i službeni predstavnik kluba na utakmicama, te ako nas pitate je li itko g. Lokicu prijavljivao, obavještavamo Vas da nije i da se pri HKS-u ne vodi stegovni postupak protiv g. Lokice.
Proslijedili su nam i poveznicu na Registracijski pravilnik HKS-a u kojeg smo ‘zaronili‘ u potrazi za odgovorima na pitanja s početka teksta. U Članku 42. pronašli smo sljedeće:
Klub je dužan u roku od osam dana od dana prijema zahtjeva igraču izdati istupnicu ili odbiti zahtjev za izdavanje istupnice. U slučaju da klub ne odgovori na zahtjev za izdavanje istupnice u roku od osam dana od dana prijema zahtjeva, smatrat će se da nema zapreke za prijelaz igrača iz kluba u klub. Klub može odbiti zahtjev za izdavanje istupnice jedino u slučaju kad igrač ima važeći ugovor s klubom.
Zanimljiv je, pak, Članak 65. koji kaže da sklopljeni ugovor o sportskom usavršavanju prestaje vrijediti s navršenom 18. godinom života, a može prestati i ranije...
Ugovor o sportskom usavršavanju za igrače mlađe od 18 godina zaključuje se s najduljim rokom važenja do navršene osamnaeste (18) godine života igrača, a prestaje vrijediti i prije ako klub i igrač zaključe ugovor o profesionalnom igranju kada igrač navrši šesnaest (16) godina ili u slučaju zaključenja novog ugovora ili ako igrač u skladu s ovim pravilnikom ostvari prijelaz u drugi klub. Klub može, u svakom trenutku, jednostrano razvrgnuti stipendijski ugovor kada ocijeni da igrač nema igračku perspektivu i kvalitetu koju je od njega očekivao kada je zaključivao ugovor, a igrač u tom slučaju može ostvariti prijelaz u drugi klub bez istupnice i odštete.
Klub (Lokica), dakle, može raskinuti ugovor, ali ne želi dok ne dobije odštetu. Kolika je točno ona, prema dostupnim informacijama, nismo uspjeli saznati i ovisit će o dogovoru dviju strana. Lokicu se zbog toga optužuje za iznuđivanje novca od roditelja. Ali i za spomenute upitne metode odgoja i treninga. Savez protiv njega ne provodi ikakav postupak jer ga nitko nije prijavio.