Hajdukiznenađenje

Dobre vijesti za Hajduk stižu iz Afrike, Diallo bi se mogao vratiti u Split puno brže od očekivanoga

22. siječnja 2024. - 23:10

Nogometne reprezentacije Ekvatorske Gvineje i Nigerije izborile su plasman u osminu finala afričkog Kupa nacija koje se održava u Obali Bjelokosti, dok će domaćin još morati pričekti na rasplet u ostalim skupinama.

Ekvatorska Gvineja je u susretu posljednjeg, trećeg kola A skupine u Abidjanu deklasirala domaćina sa 4-0.

Dva gola je zabio Emilio Nsue (42, 75), a strijelci su bili i Pablo Ganet (73) i Jannick Buyla (88). Nsue, koji igra za španjolskog trećeligaša Intercity, zabio je već šest golova na prvenstvu.

Dalje ide i Nigerija koja je sa minimalnih 1-0 porazila Gvineju-Bissao. Gol odluke zabio je Opa Sangante pogodivši u 37. minuti vlastitu mrežu.

Ekvatorska Gvineja je osvojila prvo mjesto u skupini sa sedam bodova, koliko ima i Nigerija na drugom mjestu.  Treća je Obala Bjelokosti s tri boda, dok je Gvineja-Bissau na nuli.

Plasman u osminu finala izborit će po dvije najbolje ekipe iz svake od šest skupina, te četiri najbolje trećeplasirane ekipe, pa Obala Bjelokosti još uvijek ima izgleda za prolaz, no morat će čekati rasplet u ostalim skupinama što je dobro za Hajduk jer njegov Diallo igra za domaćina pa bi se igrač Hajduka mogao prije vratitii u Split.

Zelenortski Otoci i Egipat novi su putnici u osminu finala afričkog Kupa nacija koji se održava u Obali Bjelokosti.

Ranije su mjesto u osminu finala osigurali i Ekvatorska Gvineja, te Nigerija.

Zelenortski Otoci su i prije zadnjeg kola osigurali prvo mjesto, a nakon posljednjih 90 minuta pridružio im se Egipat nakon velike drame u završnicama obje utakmice.

Egipat se za drugu poziciju borio s Ganom i tijekom utakmica nekoliko se puta mijenjalo ime putnika u drugi krug. Na koncu dalje ide Egipat, a u taboru Gane mogu žaliti što su u sudačkoj nadoknadi ispustili 2-0 vodstvo protiv Mozambika. Obje utakmice na koncu su završile 2-2.

Gilson Benchimol je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela doveo Zelenortske Otoke do prednosti, izjednačio je Mahmoud Trezeguet u 50. minuti, a Egipat, koji je rekorder sa sedam afričkih titula, u vodstvo je doveo Mostafa Mohamed u trećoj minuti sudačke nadoknade. Kada se već činilo kako će Egipat slaviti, Bryan Teixeira je u devetoj minuti nadoknade zabio za 2-2.

Za drugo mjesto borila se i Gana koja je sve do sudačke nadoknade vodila 2-0 protiv Mozambika, a potom sve prosula dozvolivi suparniku da izjednači. Gana bi pobjedom osigurala prolaz, ovako se može još nadati čudu da prođe dalje kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe.

Oba gola za Ganu zabio je Jordan Ayew (15, 70) i to oba s bijele točke, dok su za Mozambik strijelci bili Geny Catamo (90+1-11m) i Reinildo Mandava (90+4).