Proteklih godina obilježavanje i običaji vezani uz Martinje, obred kršenja mošta, popratni govori i pjesme, a koji su zapravo zaštitni znak Sjeverne Hrvatske, na poseban način obilježavaju se i u Imotskoj krajini.
Dakako s razlogom jer su upravo imotski vinari i vinogradari zaslužni za to kroz iznimnu promociju svojih kvalitetnih vina. Počelo je sve s krštenjem mošta u Runovićima, a pomalo s godinama preselilo se diljem Imotske krajine, ali nikada u samom gradu Imotskom.
Sve do petka navečer, kada je uzorni vinar Stipe Đuzel organizirao krštenje mošta ispred svoga ugostiteljskog objekta na samom ulazu u imotsko Modro jezero. Svakako da je to bio i povijesni događaj pa su se mnogi, ne samo ljubitelji dobroga vina već i znatiželjnici, natiskali u šator pripremljen baš za čin krštenja mošta.
Ulogu Biškupa odradio je upravo sam organizator Stipe Đuzel, ulogu kuma Vjeko Pojatina, koji je također vrstan vinogradar, a veseli puk bio je sastavljen od mnogih vinara i vinogradara, ali i slučajnih prolaznika.
Pročitan je tekst prikladan kršenju mošta iz Križevačkog štatuta, Biškup čitao, kum odgovarao, puk odgovarao i smijao se. Onda je Biškup blagoslovio mošt, on se pretvorio u vino uz grommoglasni pljesak okupljenih i dizanje čaša punih ovogodišnje kvalitetne Kujundžuše. Vjerujete da nije ostala niti jedna kapljica.
Uz domaće fritule i čobanac guštali su Imoćani, a cijela ceremonija imala je i humanitarni karakter. Posjetitelji su dragovoljno darivali novac za karitativnu akciju Franjevačkog samostana u Imotskom "Antin trinaesti", namijenjenu za potrebe siromašnih građana Imotske krajine.