StoryEditorOCM
Splitzanimljiva ideja

Svi se pitaju što se krije iza ogromnog svjetlećeg natpisa u splitskom kvartu. Autorica nam otkriva o čemu se radi...

Piše M. U.
26. studenog 2024. - 20:52

Splićane svakodnevno intrigira zanimljiva umjetnička intervencija "Prekasno je za odustajanje", postavljena na zgradi Doma mladih. Neli Ružić umjetnica je koja stoji iza ovog intrigantnog natpisa koji je otvoren 15. studenoga kako bi označio kraj 42. Splitskog salona, koji je organizirala Hrvatska udruga likovnih umjetnika Split.

Festival je bio posvećen temi regeneracije i najavi festivalskih događanja "Planet Dom", kojima se označava nova faza u radu korisnika Doma mladih na izmještenim (satelitskim) lokacijama u gradu, budući da će se postojeća zgrada uskoro rekonstruirati. Izvrsno organiziran festival okupio je domaće i međunarodne progresivne aktere. Iako je festival završio, intervencija "Prekasno je za odustajanje", koju za Dom mladih (MKC) kurira Jasna Gluić, ostaje na zgradi Doma mladih do početka rekonstrukcije zgrade.

image

Umjetnička intervencija na Domu mladih

Žaklina Antonijević

Panika na splitskoj sceni nezavisnih udruga i umjetnika: ‘Tko će od nas preživjeti godine rekonstrukcije Doma mladih?‘

– Svjetlosni natpis od četiri riječi poziva na ustrajnost, unosi rubni optimizam i nadu u vremenski procjep i prostorni kontekst upisujući se istodobno u osobno i društveno, specifično i opće. Porozna na vremenski i prostorni kontekst, sintagma odjekuje na nepredvidive načine u javnom prostoru – objašnjava umjetnica Ružić.

Fokus ovogodišnjeg Salona, koji je započeo u rujnu otvaranjem skupne izložbe, bio je suočavanje s brojnim problemima, od društveno-političkih do onih ekoloških pa i urbanističkih. Vođen je idejom kustosice Jasmine Šarić da predstavi radove koji oslikavaju i/ili kritiziraju trenutačno stanje te nude realna, idejna pa čak i utopijska rješenja s određenom dozom poetičnog pristupa.

Predstavljen projekt obnove Doma mladih: ‘Bit će to najveći kulturni centar ove vrste u Hrvatskoj, vraćamo grad sebi!‘

Tema regeneracije i nagona za obnovom poslužila je kao poziv na promišljanje nekih drukčijih sadašnjosti i (bliskih) budućnosti. U intervenciji Neli Ružić urgencija se može iščitati u odnosu na niz spomenutih problematika, podsjećajući nas da smo odgovorni za svijet oko sebe. U kontekstu 42. Splitskog salona, ovaj rad je poziv i poticaj na djelovanje koji nudi nadu da ono što radimo i za što se borimo u konačnici možda – ima smisla.

image
Vizualizacija

– Inicijalna lokacija ove umjetničke intervencije bila je fasada Željezničkog kolodvora u Zagrebu u organizaciji i produkciji Umjetničkog paviljona. Hrabrila je putnike, migrante, izbjeglice, kao i brojne druge građane koji su se u njoj prepoznavali. Nakon pročelja Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, gdje se mogla vidjeti sve do 6. studenoga ove godine, izmjestila se na novu splitsku lokaciju – Dom mladih.

image
Žaklina Antonijević

Zbog brojnih nesigurnosti vremena koje živimo ova intervencija istodobno može odražavati i osobno i kolektivno iskustvo, ali uvijek čini snažnu kontekstualnu cjelinu s mjestom postavljanja. Sintagma na fasadi zgrade nastoji osnažiti sve stanare Doma i ukazati na ustrajnost i zajedništvo. Namjera rada bila je unijeti poetsku dimenziju u svakodnevicu, stvoriti prostor bliskosti i brige – objašnjava umjetnica. 

Kaže da svjetleći natpis izokreće vremenske kategorije dovodeći u vezu nepredvidive spone prošlog i budućeg, povezujući različite trenutke povijesti i budućnosti Doma.

image
Žaklina Antonijević

– Zaziva snagu solidarnosti u nesigurnom, iscrpljujućem vremenu koje dijelimo i koje nagriza spone zajednice. Svijetli ponajviše prema budućnosti nezavisne scene, koja je iznimno važna za vitalnost jednog grada. Akteri koji djeluju u Domu mladih prioritet su za splitsku umjetničku scenu, a neprekinuti nastavak njihova djelovanja znači zadržavanje mladih u gradu Splitu, očuvanje scene za mladu populaciju, ali i temelj za naraštaje koji dolaze. Stoga, "Prekasno je za odustajanje" upućuje na promjene, na kraj jednog vremena, ali i na odgovornost prema generacijama koje dolaze.

image

Budući izgled Doma mladih

Vizualizacija

Na svakodnevnoj razini, svjetlosni natpis uvodi poetsku i kontemplativnu dimenziju u javni prostor i u svakom trenutku odjekuje na nove i neočekivane načine. Kod slučajnih susreta, svjetlosna intervencija se nadovezuje ili otvara priče, zove na prisutnost u trenutku sadašnjosti otvarajući mogućnost drukčijih perspektiva. Postajete suradnici u trenutku susreta, performirate i izvodite smisao besubjektne rečenice – zaključuje Ružić. 

Multimedijalna umjetnica 

Neli Ružić je multimedijalna umjetnica koja istražuje percepciju vremena i različite aspekte temporalnosti u odnosu na povijesne narative, preklapanje osobnog i kolektivnog sjećanja i migracije. U svojoj umjetničkoj praksi koristi različite medije i forme, poput intervencija u javnom prostoru, objekata, instalacija, audio i video instalacija. Imala je velik broj samostalnih izložbi i sudjelovala je na brojnim izložbama i festivalima u Hrvatskoj, Europi, SAD-u i Latinskoj Americi.

Dobila je niz nagrada i stipendija, među kojima: godišnja nagrada "Slobodne Dalmacije" za umjetnost "Jure Kaštelan" (2024.), druga nagrada T-HTnagrada@msu.hr, MSU, Zagreb (2016.), stipendija Conacyt, Meksiko (2012.-2013.); stipendija ArtsLink (1996.) za rezidenciju u Headlands Center for the Arts, Sausalito, SAD. Njezini radovi se nalaze u kolekcijama Galerije umjetnina u Splitu, MMSU-a Rijeka, MSU-a Zagreb, Galerije Marino Cettina u Umagu, Canal Mediateca Caixa Forum, Barcelona. Diplomirala je slikarstvo na Fakultetu primijenjenih umjetnosti u Beogradu i magistrirala na Facultad de Artes, UAEM, Meksiko.

Krajem devedesetih godina odlazi u Meksiko City, gdje od 2003. do 2012. godine predaje na ENPEG La Esmeralda, Centro Nacional de las Artes. Od 2013. predaje u Školi likovnih umjetnosti u Splitu, gdje 2014. osmišljava koncept i program Galerije Škola, koju vodi do 2018. godine. Redovita je profesorica na Slikarskom odsjeku Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. Uz umjetničke i obrazovne, povremeno se bavi i kustoskim praksama, između ostalog je 2020. godine bila kustosica Almissa Open Art Festivala u Omišu s temom Hitnost/Emergency. Članica je Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split. Živi i radi u Splitu. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 20:26