StoryEditorOCM
Splitnisu zadovoljni

Studenti se žale da su već napamet naučili jelovnik u menzama. Splićanin Jerko Šarić: ‘Pomalo gubimo strpljenje...‘

Piše Jozo Vrdoljak/JL
7. studenog 2024. - 11:06

Studentski zbor zatražio je promjenu Pravilnika o studentskoj prehrani, koju je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih najavljivalo zadnja dva mandata. Prema saznanju Jutarnjeg lista, dopis su uputili čak devet puta, ali nisu dobili odgovor. Zatražili su da se studentskim centrima dopusti da, osim osnovnih menija koje su obvezni pripremati, mogu kreirati i pripremati jelovnike i pojedinačna jela prema svojem nahođenju, odnosno prema potražnji studenata. Upozorili su na neozbiljnost situacije vezane uz prehranu studenata, a doznaje se da se Povjerenstvo za izradu nacrta prijedloga Pravilnika nije uopće sastalo posljednjih nekoliko godina.

Iz Studentskog zbora napomenuli su da jelovnik koji se sastoji od juhe, glavnog jela, salate i deserta studenti plaćaju 0,88 eura, što je iznimno povoljno. Međutim, napominju da su ti jelovnici ograničeni brojem i točno definirani Pravilnikom, tako da prosječni student već u prvom semestru napamet zna svaki okus i miris koji može očekivati i prije nego što se približi studentskom restoranu. Dodaju i to da postoje jela koja su skuplja u nabavi nego u prodaji te da ih studentski centri izbacuju iz ponude, što dodatno sužava broj jela u optjecaju.

U Studentskom zboru svjesni su da je raznovrsnost u prehrani iznimno bitna, što je u sadašnjim okolnostima jako teško i gotovo nemoguće ostvariti. Iz dana u dan dobivaju upite i pritužbe nezadovoljnih studenata, koji u prvom redu ističu problem nedostatka raznovrsnosti prehrane.

Više puta obraćali su se upravi Studentskog centra radi izmjene dnevnih jelovnika i uvođenja novih proizvoda u studentsku prehranu, na što su, kako otkrivaju, uvijek dobili odgovor da su spremni na izmjene, ali da ih Ministarstvo treba omogućiti samim Pravilnikom. Kontaktirali su, tvrde, i Ministarstvo, ali do dana današnjeg se Povjerenstvo za izmjenu Pravilnika nije sastalo, već su izmjene osvanule na javnom savjetovanju.

Trenutni Pravilnik sastavljen je davne 2012. godine i usvojen 2013. godine. Iznos za studentski meni od 0,88 eura se 2013. godine studentskim radom zaradilo za pola sata rada, kad je minimalna cijena rada iznosila 1,9 eura na sat. Danas, kad je minimalna cijena rada 5,25 eura na sat, u pola sata rada student zaradi tri meni obroka, što je, priznaju u Studentskom zboru, jako dobro za studente.

– Nažalost, današnji trendovi rasta namirnica i ostalih troškova pripreme, uz sami Pravilnik koji je definirao sva jela, stvaraju dodatno ograničenje u broju obroka koji se pripremaju. Sam Pravilnik je predvidio godišnju korekciju cijena, uz ideju da se definiraju i nova jela kako bi se ispratilo promjene u prehrambenim navikama studenata. Stoga tražimo da se sukladno proceduri donesu izmjene i nadopune Pravilnika kojima bi se za studente zadržale postojeće cijene osnovnih jelovnika te omogućilo da studentski centri u dogovoru s predstavnicima Studentskog zbora kreiraju nove jelovnike i ponudu pojedinačnih jela, za koje bi studenti bili spremni plaćati višu cijenu od trenutno važeće i na taj način povećati raznolikost prihrane i smanjiti konzumaciju brze i nezdrave hrane – traže predstavnici Studentskog zbora.

Prema prezentaciji ravnatelja studentskih centara, cijene pojedinih namirnica u posljednjih 12 godina, otkad je trenutni Pravilnik na snazi, čak su se utrostručile. Svi su svjesni da je inflacija rezultirala značajnim rastom cijena, a pogotovo posljednjih nekoliko godina. Jerko Šarić, predsjednik Studentskog zbora Split, napominje da su više puta dužnosnike u Ministarstvu upozoravali koliko je važan novi Pravilnik.

– Prema planu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, kroz lipanj i srpanj trebalo se održati javno savjetovanje za donošenje Pravilnika, koje se nije dogodilo, zbog toga što se Povjerenstvo još uvijek nije sastalo. Studentski predstavnici i dalje će inzistirati na promjenama samog Pravilnika jer su se prehrambene navike studenata u posljednjih 12 godina značajno promijenile. Izmjena Pravilnika je nužna. Mislim da je izborna godina stvorila jedan šum u komunikaciji. Nadam se da je to vrijeme iza nas i da će se ministar pozabaviti studentima. Zaista se nadam da će se to dogoditi u sljedećim tjednima jer studenti pomalo gube strpljenje – ističe Jerko Šarić.

image

Jerko Šarić

Nikola Vilić /Cropix

Novi i izmijenjeni Pravilnik, kako naglašava Šarić, nužan je zbog toga što je studentska prehrana strogo definirana samim Pravilnikom. Napominje da u izradi Pravilnika trebaju, kao i prije, sudjelovati studentski predstavnici, predstavnici studentskih centara i predstavnici resornog ministarstva.

– Naši prijedlozi su relativno jednostavni. Želimo što više zdrave raznovrsne prehrane. Zasigurno je ministar sa svoje strane mogao učiniti puno više da se donese novi Pravilnik i da studenti budu zadovoljniji hranom, ali ne možemo reći da je ministar jedini krivac za ovo stanje. Raznovrsnost prehrane sigurno će rezultirati i većim zadovoljstvom među studentima. Sustav studentske prehrane obuhvaća jako puno restorana u Hrvatskoj, a može se reći da kvaliteta prehrane značajno oscilira od restorana do restorana. Kvaliteta i raznovrsnost prehrane iznimno su bitne za zdravlje studenata. Raznovrsnost u prehrani dovest će i do zadovoljstva studenata. Ne bježimo od činjenice da će se cijene morati nešto korigirati, ali to možemo prihvatiti jedino ako budemo zadovoljni ponudom i kvalitetom. Naš glavni zahtjev je raznovrsna i zdrava prehrana uz stabilno poslovanje studentskih centara. Bez stabilnih studentskih centara teško je očekivati poboljšanje kvalitete – pojašnjava predsjednik Studentskog zbora Split.

Šarić je i član Upravnog vijeća Studentskog centra u Splitu. Smatra da trenutačno poslovanje studentskih centara nije održivo.

– Ako se studentski centri moraju baviti komercijalnim djelatnostima da bi pokrili minus osnovne djelatnosti prehrane i smještaja, onda definitivno možemo reći da poslovanje nije održivo. Sadašnja razlika u kvaliteti hrane u Splitu, gdje je puno bolja negoli u Zagrebu, rezultat je komercijalnog poslovanja Studentskog centra u Splitu. To poslovanje donosi prihod s kojim mogu realizirati obnovu kuhinja i pratiti najsuvremenije kulinarske trendove, koji se osjete i u studentskoj prehrani – naglašava Šarić.

Iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih nisu govorili o rokovima, nego ističu da se procedura oko imenovanja novoga Povjerenstva za izradu nacrta prijedloga Pravilnika planira uskoro pokrenuti. Dodaju da će nakon toga Povjerenstvo raspraviti i utvrditi kriterije za ostvarivanje prava redovitih studenata na pokriće troškova prehrane i ostala pitanja vezana uz prehranu studenata. Izradit će nacrt prijedloga Pravilnika koji će biti upućen na javnu raspravu, u koju će se zainteresirana javnost prijedlozima i komentarima moći uključiti putem portala e-Savjetovanja. U sastavu Povjerenstva bit će predstavnici Rektorskoga zbora Republike Hrvatske, Zbora veleučilišta Republike Hrvatske, Zajednica studentskih centara Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te predstavnici Hrvatskoga studentskoga zbora.

– Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 9. rujna 2024. godine donijela Zaključak u vezi s potporom studentskim centrima za održiv sustav prehrane, koji uključuje dodatnu isplatu sredstava u visini od 20 posto za mjesečne račune prehrane studenata, koja se nastavlja do rujna 2025. godine. Pritom napominjemo i da se cijena kompletnog obroka koji se naziva menijem za studente neće mijenjati – napomenuli su iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, koji su problematiku oko rada studentskih restorana prebacili na studentske centre, koji su, prema odgovoru iz Ministarstva, nadležni za rad studentskih restorana, odnosno rad menzi. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. prosinac 2024 16:39