U jeku najava novih poreznih zakona za ovdašnje iznajmljivače i rješavanja problema masovnog turizma i općenito stanovanja u Hrvatskoj preko njihovih leđa, na popularnoj online platformi za iznajmljivanje Airbnb osvanuo je tekst koji se referira na posljedice ograničavanja kratkoročnog najma u Barceloni.
Španjolci su se na pojedinim, turistima prenapučenim destinacijama zadnjih godina učestalo bunili. Mnogima su i danas ostali u sjećanju srpanjski prizori s ulica spomenute, iznimno popularne, španjolske destinacije s nekoliko tisuća prosvjednika, koji su se okupili u znak otpora masovnom turizmu u Španjolskoj. Slični su prosvjedi ljetos održani i na Kanarskim otocima te na Mallorci, i to zbog utjecaja turista na životne troškove i kvalitetu života lokalnog stanovništva. Prosvjednici su goste Barcelone špricali vodom u restoranima, hotelima i na ulicama, noseći transparente s jasnom porukom: "Turisti, idite doma!"
Isti problemi u Splitu
Split se u mnogo toga voli uspoređivati s Barcelonom, a sukladno intenzivnom razvoju turizma, njegove građane muče isti problemi kao i stanovnike popularne španjolske destinacije, poput preskupih stambenih kvadrata i drastičnog povećanja cijena stanarina zbog nedostatka stanova za dugoročan najam. Ograničenje broja apartmana u gradu pod Marjanom izvjesna je opcija...
No, na desetu godišnjicu restrikcija u sklopu kojih je uvedena zabrana registriranja novih apartmana za turiste, Airbnb poziva grad Barcelonu da preispita svoj pristup kratkoročnom najmu, pozivajući se na analizu koja ukazuje da takva politika ne uspijeva ublažiti izazove stanovanja i prekomjernog turizma. U njoj su korišteni lanjski statistički podaci u Španjolskoj, brojke tamošnje nacionalne banke, kao i službeni podaci grada i nadležnih ministarstava. Istodobno je u lipnju ove godine gradonačelnik Barcelone Jaume Collboni, inače čelnik lijeve orijentacije, izjavio da će do studenoga 2028. grad ukinuti dozvole za 10.101 apartman koji trenutačno ima dozvolu za kratkoročni najam.
Otkako je 2014. u Barceloni uveden moratorij na dozvole za turistički smještaj, građanima je ozbiljno ograničena mogućnost dijeljenja svojih domova/objekata turistima. Njihovi zagovornici obrazložili su da je restrikcija nužna za rješavanje problema stanovanja i prekomjernog turizma.
Skočio najam, kuće skuplje
No, s Airbnb-ja ih danas, deset godina kasnije, podsjećaju na to da trenutni službeni podaci ukazuju da je broj kratkoročnih najmova pao, ali i da su izazovi vezani uz stanovanje i prekomjerni turizam veći nego ikad.
U Air-u se pozivaju na činjenicu da je Španjolska u posljednjem desetljeću izgradila manje stanova nego u bilo kojem trenutku od 1970. godine. Dok je gradnja stagnirala, potražnja za novim kućama je rasla. Podaci nadležnog ministarstva stanovanja, navodi se u objavi platforme Airbnb, pokazuju da potražnja nadmašuje ponudu u odnosu tri prema jedan.
Kako je tijekom proteklog desetljeća broj oglasa
na Airbnb-ju padao, stanarine i cijene kuća narasle su na rekordne razine. Otkako su u Barceloni uvedene restrikcije na kratkoročni najam, najamnine su skočile za 70 posto, dok je prosječna cijena kuće narasla za 60 posto. Istodobno, na jedan apartman za kratkoročni najam u Barceloni osam je praznih stanova.
Prema službenim turističkim brojkama, u Barceloni je lani njezinih 75 posto turista odsjelo u hotelima i hostelima. U starom dijelu grada, gdje su utjecaji prekomjernog turizma trenutno najočitiji, egzistira šest puta više hotelskih kreveta nego apartmana za kratkoročni najam, navodi Airbnb. Trećina hotelskih kreveta u Barceloni (22.375 jedinica) koncentrirana je u starom dijelu grada, a u istom području samo 3253 kreveta za kratkoročni najam.
Profitirali hoteli
Uz rast zabrinutosti zbog utjecaja prekomjernog turizma u Barceloni, grad povećava već ionako golemu i dominantnu ponudu hotela. Diljem Španjolske lokalne vlasti – uključujući Barcelonu – odobrile su planove za izgradnju više od 800 novih hotela, koji će stvoriti 75.000 novih hotelskih soba, od kojih će gotovo 90 posto biti raspoređeno na postojeće turističke žarišne točke. I dok je gradonačelnik Barcelone izjavio da je smanjenje ponude Airbnb-ja neophodno kako bi se u gradu riješio problem prekomjernog turizma, također je kazao da u Barceloni ima potencijala za 5000 novih hotelskih soba ("čiji će se broj povećati ukidanjem kratkoročnih najmova").
Uz slabu konkurenciju i gotovo monopolističku poziciju u turizmu Barcelone, hoteli su podigli svoje cijene na rekordne visine. Službeni podaci pokazuju da je tijekom proteklog desetljeća prosječna cijena hotelske sobe u Barceloni naglo porasla za više od 60 posto.
"Baš kao u New Yorku, desetljeće dug pritisak Barcelone na Airbnb ne uspijeva ispuniti obećano u borbi protiv prekomjernog turizma i stambene krize", kaže Theo Yedinsky, glavni komunikator popularne online platforme za iznajmljivanje.
"Jedini pobjednik Barcelonina rata s kratkoročnim najmom je hotelska industrija, koja se brzo širi i povećava cijene. Potičemo Barcelonu da preispita svoj pristup, jer je jasno da Airbnb nije uzrok povijesnih izazova u gradu. Nestrpljivi smo raditi s čelnicima na novim pravilima koja podržavaju lokalne obitelji koje ugošćuju i čine turizam održivijim za sve", poručuje Yedinsky.
Vlasti u EU-u, Španjolskoj i Kataloniji kritizirale su pravila u Barceloni kao neprikladna svrsi, zabrinute za njihovu nužnost, pravednost i učinkovitost. Lokalni domaćini trenutno ih osporavaju na sudu, naglašavajući potrebu za uravnoteženim pristupom koji uzima u obzir interese svih dionika u turističkoj ponudi.