Upravo izložbe pasa kao što je “CAC with love” koji se ove nedjelje održao na spinutskom igralištu pokazuju koliko neki vlasnici kućnih ljubimaca o svojim psima pojma nemaju.
Pa čak ni to koje su pasmine. Evo recimo, pitate ih ‘a koja je to vrsta’, a onda vam oni slavodobitno uzvrate mini maltezer, ili srednji, ima čak i velikih. Tako to ulica pojašnjava. A kinološka struka veli kako postoji isključivo pasmina maltezer, koja kao i sve ima svoj propisani kinološki standard, hoće reći izgled. I što u ovom maltezerskom slučaju ima izrazite kontre u odnosu na te takozvane mini, midije što šetaju našim ulicama. Na izložbama nalik ovoj, koja je uzgred rečeno bila puna pasa, njihovih ljudi, vlasnika koji će to postati, moglo se vidjeti kao stvarno izgleda čistokrvni maltezer.
A izgleda tako da nema kovrčavu, već samo dugu, ravnu, snježno bijelu dlaku koja bez valova pada do poda. Hoćemo vam reći, onome tko voli svoga psa sasvim je svejedno je li on čistokrvni ljepotan ili mješanac savršenog izgleda. Šaljemo ovim samo poruku, ne nasjedajte pričama štancera, lažljivcima koji vam često i skupo prodaju muda pod bubrige, lažu i mažu da bi se riješili legla i od vas izvukli lovu. I kako god da bilo, imao vaš pas pedigre ili ne, najbitnije da ga volite.
- A i radije da od kupnje udomite kako bi spasili jedan tužni život – čulo se i to na izložbi u organizaciji Kinološkog društva Split, na kojoj su se prikupljale donacije za udrugu koja skrbi o uličnim macama, te kninsku udrugu Berta.
Sportska kinologija
- Na izložbi je sudjelovalo 220 izlagača, po dominantnosti pasmina gledano najveći broj dolazi iz sportske kinologije. Uz njih imamo puno i malih pasmina, primjerice, uvijek vizualno zanimljivih kukmastih pasa. Prijavljeno je dosta rotvajlera, ima i pudlica, terijera, pomeranaca, autohtonih pasmina je šest, sedam. Bit će i nagrada za najljepše primjerke. Lijepo je vidjeti ovakav interes – veli Ante Utrobičić, predsjednik splitskog društva.
Đir po mekom travnjaku igrališta otkrio nam je svijet pasa. Ima ih stidljivih, nezainteresiranih, umornih od graje, živahnih, lajavih i manje lajavih. Naravno pažnju standardno privlače oni taman izašli iz frizeraja, nalik pudlama, pomićima ili patuljastoj crnoj šnaucerki Gabi vlasnika Željka Blaževića. On nam otkriva što je to socijaliziran pas. To znači da s psom kontinuiramo, iz dana iz dan treba raditi po nekoliko minuta pa sve duže, naučiti ga osnovnim komandama. U biti osnovama socijaliziranog ponašanja kojim psa učimo na suživot s drugim psima i ljudima. Nema lošeg psa. Postoji samo loš i najlošiji vlasnik.
- Prije izložbe idu ring dresure kojima se pas uči na ponašanje u ringu. Našoj Gabi ne treba puno, sama po sebi je prilično mirna i strpljiva. Kinologija je neka vrsta filozofije. U njoj na inteligentan način pokušavaš prevariti psa prije nego što on prevari tebe.
I tako ga naučiš bitnim postulatima ponašanja. Važna karika je i genetika. Kada se to posloži nema više problema - veli Željko.
Ringovi se pune, psi i vodiči prolaze testiranja, ocjenjivanja, gleda se na svaki detalj. Na stolovima frizeraji rade punom parom, manekeni na četiri noge i ljepotice s mašnicama čekaju svoj red za prezentaciju i lijepo hodanje. Pseće društvo se međusobno dobro razumije. Bolje nego ljudi. Od njih treba učiti.