StoryEditorOCM
Zdravljejedva je spasili

Mlada žena uzela ibuprofen za ublažavanje menstrualnih tegoba pa 17 dana bila u komi, lice joj ‘izgorjelo‘ - pogledajte!

Piše mozaik sd
7. svibnja 2024. - 14:03

Žena tvrdi da je zbog uzimanja ibuprofena za ublažavanje menstrualnih tegoba bila u komi 17 dana s mjehurićima i oljuštenom kožom po cijelom tijelu.

Jaqueline Gmack kaže da je počela osjećati blagi svrbež u oku 48 sati kasnije.

Kad se sljedećeg dana probudila s krvavim mjehurićima u ustima, 31-godišnjakinja je otišla u bolnicu, gdje joj se stanje nastavilo pogoršavati. Ubrzo joj je cijelo lice bilo prekriveno plikovima i jedva je vidjela.

Sljedeće čega se Jaqueline sjeća je buđenje iz 17-dnevne inducirane kome – rezultat rijetkog stanja izazvanog reakcijom tijela na lijek.

"Bilo je kao da sam se opekla iznutra prema van", kaže Jaqueline iz Papanduve u Brazilu, piše Sun.

image

Mlada Brazilka na intenzivnoj njezi, obitelj joj isprva nije dopuštala da se pogleda u zrcalo
 

Screenshot Instagram

“Nisam znala što mi se dogodilo. Primijetila sam da mi je cijelo tijelo bilo u zavojima, da mi je vid bio potpuno zamagljen, da sam imala cjevčicu u grlu, ali ništa me nije boljelo.

Tek poslije sam shvatila da sam jako slaba i da mi se dogodilo nešto jako ozbiljno", objašnjava ona.

Jaqueline je patila od Stevens-Johnsonovog sindroma - nevjerojatno rijetkog stanja uzrokovanog pretjeranom reakcijom tijela na lijekove, posebice lijekove za epilepsiju, antibiotike i protuupalne lijekove protiv bolova. U biti, tijelo napada vlastitu kožu, uzrokujući neugodne mjehure i ljuštenje, što bez liječenja može biti opasno po život.

Dvotjedni oftalmološki pregledi

Sindrom je Jaqueline ostavio ožiljke i ozbiljno oštetio oči.

"Liječnici su mi rekli da je pravo čudo što sam preživjela. Obitelj mi nekoliko dana nije dopuštala da se vidim u ogledalu. Kad sam se konačno pogledala u zrcalo, vidijela sam nekoga koga nisam prepoznala", kaže Jaqueline.

Odmah je krenula na liječenje kod oftalmologa kako bi spasila vid, a to će morati nastaviti raditi cijeli život.

"Oftalmolog je također rekao da moram na operaciju što je prije moguće, inače ću izgubiti vid. Otišla sam iz ordinacije plačući", dodaje.

Od te prve operacije 2011., Jaqueline je imala više od 24 zahvata, uključujući transplantaciju rožnice, transplantaciju amnijske membrane i transplantaciju matičnih stanica.

image

Jaqueline Gmack danas, kada se još nosi s posljedicama bolesti
 

Screenshot Instagram

Trenutačno ima oko 40 posto vida i nastavlja ići na dvotjedne oftalmološke preglede.

  "Najteža prepreka koju treba svladati je spoznaja da više nikada neću imati vid koji sam nekad imala. Voljela bih da mogu pronaći lijek da ponovno progledam. Ali osjećam se kao ratnica", zaključuje Jaqueline, piše Sun.

image

Oboljela od Stevens-Johnsonova sindroma, slučaj znatno blaži od Jaquelineina 

Afp

 Stevens-Johnsonov sindrom

Stevens-Johnsonov sindrom je rijetka, ali ozbiljna kožna reakcija, obično uzrokovana uzimanjem određenih lijekova - često lijekova za epilepsiju, antibiotika i protuupalnih lijekova protiv bolova. Ime je dobio po dvojici liječnika koji su ga opisali početkom 20. stoljeća. Može biti opasan po život pa zahtijeva hitno bolničko liječenje.

Simptomi su obično slični onima gripe, poput visoke temperature, grlobolje, kašlja i bolova u zglobovima. Osip se obično pojavljuje nekoliko dana kasnije - širi se s gornjeg dijela tijela na lice, ruke, noge i genitalije. Također se mogu dobiti mjehurići i ranice na usnama, u ustima i na očima.

Bolničko liječenje obično uključuje tekućine za sprječavanje dehidracije, kreme i obloge za hidrataciju kože, jake lijekove protiv bolova za ublažavanje nelagode i lijekove za kontroliranje upale i sprječavanje infekcije. Do potpunog oporavka može proći nekoliko tjedana ili mjeseci, piše NHS.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2024 01:04