Cijela Danska plače, pišu neki mediji, a razlog je abdikacija voljene kraljice Margarete II., koja je na prijestolju provela 52 godine i sada je odlučila da je vrijeme da se, u dobi od 83 godine, povuče i krunu prepusti sinu Frederiku. Ima i medijskih spekulacija da se popularna kraljica odlučila za iznenadnu abdikaciju, čime je razvrgnula nepisani pakt među skandinavskim vladarima da nitko neće abdicirati, kako bi spasila brak svoga sina i princeze Mary zbog njegove navodne nevjere.
Šest sezona i 60 epizoda
Kraljica na odlasku vrlo je zanimljiv, osebujan lik, s dugom umjetničkom karijerom; poznata je slikarica i ilustratorica, pod pseudonimom je ilustrirala i dansko izdanje “Gospodara prstenova”, njezini crteži oduševili su i autora J.R.R. Tolkiena.
Dizajnirala je kostime za danski kraljevski balet i vlastitu odjeću, poznata je po živopisnim, ponekad ekscentričnim modnim odabirima, a uz sve to je i jedan od najobrazovanijih suverena u Europi; studirala je na Cambridgeu, Sveučilištu Aarhus, pariškoj Sorbonnei i poznatoj londonskoj školi ekonomije. Sudjelovala je i u nekoliko arheoloških ekspedicija u Italiji, Egiptu, Danskoj i Južnoj Americi, a uz materinski danski govori engleski, njemački, francuski i švedski.
Sve to zvuči kao dobar materijal za neku novu Netflixovu seriju, a za taj je streaming servis kraljica Margareta prije dvije godine osmislila scenografiju za film “Ehrengard” te nadgledala kostimografiju.
Hoće li se baš Netflix ili netko drugi pozabaviti Margaretinim životom i vladavinom na način na koji je Netflix to napravio u nedavno završenoj seriji “Kruna” s britanskom kraljicom Elizabetom II., Margaretinom rodicom u trećem koljenu, tek ćemo vidjeti. No, budući da se čini kako Peter Morgan, autor “Krune”, ima planova vezanih uz vrlo vjerojatnu seriju koja bi bila preteča “Krune”, ali i mogući nastavak, Margaretom će se, ako do toga uopće dođe, zasigurno baviti netko drugi.
“Kruna” je gotovo 60 godina, od ukupno 70 koliko ih je pokojna britanska kraljica provela na prijestolju, utrpala u šest sezona i 60 epizoda ozbiljne drame i neozbiljnih tračeva, ponekad žureći kroz desetljeća, ponekad vukući se sporo kroz minute, a opća je ocjena kako su prve četiri sezone bile kvalitetnije od posljednje dvije, te kako je serija bila najbolja u dijelovima kad se fokusirala na glavnu junakinju, a ne ostale likove.
Pokazalo se kako je formula Morganova uspjeha bila prenošenje na “Krunu” strategije koju je prethodno pokazao u filmu “Kraljica” iz 2006. i predstave “Audijencija” iz 2013. godine, s kombinacijom dobro poznatih činjenica i popunjavanja praznina izmišljenim pričama u koje je publika mogla lako povjerovati.
I sad je došao kraj toj vrlo gledanoj, višestruko nagrađivanoj i često, zbog povijesnih netočnosti, osporavanoj seriji, koja je često savršeno funkcionirala kao lekcija iz povijesti umotana u obiteljsku melodramu.
Primjerice, četvrta sezona “Krune” kritizirana je u medijima kao netočna i antimonarhistička, opisivana kao lažna povijest. Zbog raskošne i skupe produkcije, odlične glume i pametnog scenarija, s puno vizualnih detalja posvećenih povijesnim događajima, gledatelji su “navučeni” da povjeruju da se ono što gledaju zaista dogodilo tako kako je prikazano u seriji.
Upozorenje na fikciju
Mnogi su, među njima i glumačka legenda Judi Dench, tražili da serija na početku svake epizode ima upozorenje da se radi o fikciji i u listopadu 2022. Netflix je na svojoj web-stranici i najavi pete sezone na YouTubeu stavio upozorenje da se radi o fikcijskoj dramatizaciji temeljenoj na stvarnim događajima, a seriju su javno kritizirali i bivši premijeri John Major i Tony Blair.
I sad je došao kraj toj vrlo gledanoj, višestruko nagrađivanoj i često, zbog povijesnih netočnosti, osporavanoj seriji, koja je često savršeno funkcionirala kao lekcija iz povijesti umotana u obiteljsku melodramu.
Serija završava vjenčanjem tadašnjeg princa Charlesa, aktualnog kralja, i Camille Parker Bowles 2005. godine, puno toga ostalo je neispričano iz još 17 godina vladavine kraljice Elizabete, koja je preminula u rujnu 2022. u dobi od 96 godina, pa se logično postavlja pitanje što dalje.
Događalo se još puno drama iza zidina dvorca Windsor i drugih kraljevskih palača, što bi moglo poslužiti za nastavak, uključujući i odlazak iz krila monarhije princa Harryja i Meghan Markle, kao i optužbe za seksualno zlostavljanje s kojim se suočio princ Andrew.
Svojedobno je Peter Morgan kazao kako smatra da je potreban odmak od otprilike dvadesetak godina kako bi se s odmakom moglo sagledati pojedine događaje, ali već se spekulira kako bi nastavak “Krune” mogla biti serija koja bi se zapravo bavila najsočnijim skandalima u britanskoj kraljevskoj obitelji koji nisu obrađeni u “Kruni”.
Među njima su snimke Sarah Ferguson, koja je bila razdvojena od princa Andrewa, ali se još nisu bili razveli, na kojima joj tadašnji ljubavnik John Bryan siše nožne palce, kao i Andrewova romansa s američkom glumicom Koo Stark, a tu su, dakako, i optužbe za rasizam koje su, napustivši kraljevsku obitelj, iznijeli Harry i Meghan, kao i još ponešto o čemu je Harry pisao u svojoj prije godinu dana objavljenoj biografiji “Spare”.
Hoće li to, ako do toga uopće dođe, biti u formi nove serije ili jednog ili više zasebnih filmova, tek ćemo vidjeti. Vjerojatnije je, budući da se o tome već dosta razgovaralo, da bi svjetlo dana prije mogla ugledati serija koja bi se bavila britanskom kraljevskom obitelji u razdoblju prije vladavine Elizabete II.
Ta bi serija pokrivala razdoblje od gotovo 50 godina, počevši od smrti kraljice Viktorije 1901. godine, i završavajući s vjenčanjem tadašnje princeze Elizabete i princa Philipa 1947. godine, čime je započela “Kruna”. Serija bi pratila vladavinu četiri kralja koja su sjedila na britanskom prijestolju u tom razdoblju: Edwarda VII., Georgea V., Edwarda VIII., koji je abdicirao, i Georgea VI., Elizabetina oca.
A dok čekamo moguće nastavke s tematikom prije i poslije “Krune”, svi koji su to dosad propustili mogu pogledati sve sezone serije koju su kritičari hvalili zbog glume, režije, scenarija i produkcije, a među nagradama koje je osvojila su 21 nagrada Emmy, uključujući onu za najbolju dramsku seriju za četvrtu sezonu i sedam nagrada za pojedina glumačka ostvarenja, te dva Zlatna globusa, također za najbolju dramsku seriju i pet glumačkih nagrada.