StoryEditorOCM
PanoramaNIJE DOBRO

Prekasno je za spas: ova država definitivno nestaje, što će se dogoditi s ljudima, gdje će ih premjestiti?

Piše MOZAIK SD
12. lipnja 2024. - 16:51

Kiribati, otočna država smještena u Tihom oceanu, suočava se s ozbiljnim prijetnjama zbog globalnog zatopljenja. Nijedan dio Kiribatija ne uzdiže se više od dva metra iznad razine mora, čineći ovu zemlju izrazito ranjivom na porast razine oceana.

image

Otočje Karibati.

Ken Gillham/Robertharding Via Afp

Znanstvenici predviđaju da bi Kiribati mogli postati nenaseljeni u narednih nekoliko desetljeća, zbog rastućih morskih razina, koje su već sada potopile dva koraljna grebena, a stotine stanovnika suočava se s mogućim raseljavanjem.

image

Poplave uzrokovane globalnim zatopljenjem.

Giff Johnson/Afp
image

Karibati otočje se nalaze na Južnom oceanu.

Tim Graham/Robertharding Via Afp

Nedavni dokazi pokazuju da topla morska voda prodire ispod ledenjaka Thwaites na Antarktici, što dodatno pridonosi podizanju razine mora. Ova situacija predstavlja neposrednu prijetnju priobalnim zajednicama diljem svijeta, uključujući Kiribati, čije postojanje ovisi o globalnim naporima za suzbijanje klimatskih promjena i zaštitu okoliša. Svako naglo povećanje razine mora, moglo bi biti katastrofalno za gradove, poput Londona, New Yorka i Šangaja.

image

Znanstvenici predviđaju veliko raseljavanje stanovništa otočja Kiribati, zbog podizanja razine mora.

Michael Field/Afp
image

Gradnjom kamenih zidova, stanovništvo Kiribata se bori protiv podizanja razine mora.

-/Afp

"Zabrinjavajuće je što podcjenjujemo brzinu kojom se ledenjak mijenja, što je razorno za priobalne zajednice širom svijeta", izjavila je dr. Kristina Dow, profesorica na Školi za okoliš na Sveučilištu Waterloo i koautorica studije, kako prenosi Blic.

image

Thwaites ledenjak, koji se velikom brzinom otapa.

Handout/Afp

O Kiribatima...

Kiribati (Republika Kiribati/Republic of Kiribati, kiribatski Ribaberikin Kiribati), je otočna država u Oceaniji, u središnjem dijelu Tihoga oceana; obuhvaća 810,5 km², piše Hrvatska enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža. 

Kiribati se sastoje od 33 atola i jednoga vulkanskog otoka (Banaba ili Ocean; 6,3 km²), raštrkanih na morskom području od približno 5 milijuna km². Atoli, izgrađeni od koraljnog vapnenca, imaju karakterističan ovalni oblik i unutrašnje lagune. Svrstani su u tri otočne skupine.

Otočje Gilbert, otočje Phoenix i Linijski (Ekvatorski) otoci. 

U smjeru istok – zapad otočje se proteže u duljini od 3870 km, a u smjeru sjever – jug na 2050 km. Otoci u zapadnome dijelu Kiribatija pripadaju Mikronezijskoj skupini otoka, a oni u istočnome dijelu Polinezijskoj. Površinom je najveći otok Kiritimati (388 km²; najveći svjetski atol) u Linijskim otocima. Najviši je otok Banaba (81 m) dok svi ostali otoci (atoli) dosežu najviše 5 m nadmorske visine. Zbog oceanskoga okruženja prevladava tropska oceanska klima s visokim temperaturama tijekom cijele godine (27 do 32 °C) i obilnim oborinama. 

Prema popisu stanovništva iz 2010. u Kiribatiju živi 103 058 st.; prosječna je gustoća naseljenosti velika i iznosi 127,2 st./km². Najnaseljenije je otočje Gilbert (328 st/km²; na južnome dijelu atola Tarawa, površine 16 km², živi 48,7% ukupnoga stanovništva zemlje ili 3184 st./km²), Linijski otoci vrlo su rijetko naseljeni (21 st./km²), a otočje Phoenix je gotovo nenaseljeno. Većinu stanovništva (98,9%) čine Mikronezijci (Kiribaćani; izvorno I-Kiribati), ostalo su Polinezijci, Fidžijci, mješanci (1,1%). Prema vjeroispovijesti uglavnom su kršćani: katolici 56,0%, protestanti (34,0%), mormoni (5,0%) i drugi (5,0%). 

Gospodarstvo

Do kraja britanske uprave (1979) iscrpljena su bogata nalazišta fosfata, potom se gospodarski razvoj više zasniva na poljoprivredi, ribarstvu i turizmu. Novčana je jedinica australski dolar (A$; AUD); australski dolar = 100 centa.

Povijest

Otočje su 1765. i 1788. otkrili britanski pomorci, a po jednom od njih, Thomasu Gilbertu, dobili su ime. Naseljavanje je započelo tek nakon 1837. God. 1892. Velika Britanija uspostavila je protektorat nad 16 atola u otočju Gilbert i 9 otoka Ellice. God. 1916. otočje je postalo britanska kolonija Gilbert i Ellice- Prema Ustavu od 12. VII. 1979., Kiribati je republika s predsjedničkim sustavom vlasti. Predsjednik republike ima široke ovlasti šefa države, istodobno je i predsjednik vlade.

image

Fanning Island

/Shutterstock
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
12. studeni 2024 09:59