StoryEditorOCM
Kuhinje svijetaJužna Amerika

Raj za ljubitelje street fooda: zaboravite sve što znate o piletini; ova ukusna jela raspametit će vas, ne može slasnije

Piše Sara Šarić/Sponzorirani sadržaj
15. studenog 2024. - 14:26

Želite zaroniti u raznoliki svijet svjetske kuhinje? Pred vama je jedno jedinstveno iskustvo i prilika za otkrivanje nečega novog i uzbudljivog, ali i pravi raj za ljubitelje ulične hrane! Južnoamerička kuhinja, bogata i raznovrsna, oduševit će sve željne nečeg drugačijeg. Poznata je po jedinstvenim kombinacijama okusa, autentičnim začinima i tradicionalnim tehnikama pripreme te odražava bogatstvo prirodnih resursa ovog kontinenta. Pa krenimo...

Jedinstvenost i prepoznatljivost

Južna Amerika je prirodni dom nekih od ključnih sastojaka svjetske kuhinje, poput krumpira, rajčica i graha, dok su kukuruz i krumpir temelj većine lokalnih jela. Regionalne kuhinje donose širok spektar okusa, ali ih povezuju i zajednički elementi: obilna upotreba žitarica, riže, tortilja, različitih vrsta graha, korjenastog povrća, orašastih plodova i sjemenki. Zahvaljujući bogatstvu autohtonog voća i začina, jela su obogaćena specifičnim okusima i karakterističnim vatrenim začinima, poput čilija, koji daju poseban pečat ovoj kuhinji.

I dok su različite vrste mesa, riba i povrća zastupljene u mnogim jelima, jedno od najpopularnijih vrsta mesa, posebno u ruralnim područjima, jest piletina, koja zahvaljujući svojoj svestranosti zauzima centralno mjesto u kulinarskim tradicijama brojnih južnoameričkih zemalja.

image

Ukusne, mekane i sočne – meksičke tortilje s piletinom i povrćem

Shutterstock
 

Tipični okusi i začini

Tipični začini i okusi južnoameričke kuhinje donose bogatstvo aroma i jedinstven karakter svakom jelu. Čili papričice jedan su od ključnih sastojaka, prisutne u različitim oblicima i jačinama, dodajući jelima pikantne note koje variraju od blagih do izrazito ljutih. Korijander, sa svježim listovima i sušenim sjemenkama, koristi se za obogaćivanje aroma u jelima od mesa, salatama i umacima. Kumin, poznat po svojoj karakterističnoj zemljanoj aromi, često se pojavljuje u marinadama, varivima i juhama, dajući im dodatnu dubinu okusa.

image
Shutterstock

Achiote, poznat i kao annatto, daje jelima živu crvenu boju i zemljani okus, i naročito je popularan u peruanskoj i ekvadorskoj kuhinji. Za osvježenje i dodavanje kiselkastih nota tu je i limeta, čiji citrusni okus često naglašava marinade i doprinosi svježini mnogih jela. Kombinacija ovih začina daje južnoameričkoj kuhinji njezin prepoznatljiv karakter, koji je jednako primamljiv koliko i raznolik.

Metode pripreme

Južnoamerička kuhinja nudi pravu avanturu za nepce, s tehnikama koje ističu bogate i raznolike okuse. Asado – najpoznatiji način roštiljanja u Argentini, Urugvaju i Čileu – podrazumijeva sporo pečenje mesa na otvorenom plamenu ili ugljenu, što mu daje neodoljivu aromu i sočnost te karakteristični dimljeni okus.

Uz roštilj, tu su i variva puna povrća i začina, kuhana u gustim umacima koji svaki zalogaj čine posebno aromatičnim, dok citrusne marinade, s limetom, narančom ili limunom, omekšavaju meso i dodaju mu osvježavajuće note.

image

Jedno od popularnijih jela u Brazilu predstavlja mix kultura i naziva se coxinos. Riječ je o pilećim mljevenim i kremastim ćuftama, prženima u dubokom ulju, koje se tradicionalno poslužuju uz šalšu od svježe rajčice

Shutterstock

Jela Južne Amerike, kao što ste imali priliku i pročitati, iznimno su bogata okusima, a mi ćemo vam danas ponuditi recepte onih koji se kombiniraju s piletinom. Bez obzira na to jeste li ljubitelj pikantnih jela ili su vam draži blagi, kremasti okusi, piletina može poprimiti razne arome i tako postati zvijezda stola na svakom kontinentu. Garantiramo da ovo još niste probali...

Kad biram pile, biram Međimursko!

Živimo u svijetu koji je zasićen brzom hranom, gaziranim pićima i raznim industrijaliziranim proizvodima. Upravo je zato važnost onoga što unosimo u organizam značajnija nego ikad. Način na koji živimo, prehrambene navike koje usvajamo i izbor hrane koju jedemo igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja te oblikuju našu zdravstvenu budućnost.

Kad je riječ o piletini, biramo samo najbolje i ono što donosi svježinu i vrhunsku kvalitetu na naš obiteljski stol. Na domaćem tržištu to je jedan od naših vodećih proizvođača piletine – Perutnina Ptuj Pipo.

Iz srca lokalnih farmi

"Međimursko pile" nije samo još jedan proizvod na tržištu, već pile iz domaćeg uzgoja koje dolazi iz srca Hrvatske - s malih farmi raspršenih diljem zemlje u prirodnom okolišu Hrvatske i kontroliranom uzgoju u zatvorenim peradarnicima, što se odražava na prepoznatljivom okusu proizvoda.

Osiguravajući zdravi uzgoj životinja u skladu s prirodom pod okriljem Međimurja, ove farme garantiraju povjerenje i visoku kvalitetu mesa koje svakodnevno stiže na naše stolove.

Certifikat „Bez antibiotika”

Znati da kupujemo i jedemo zdravo te kvalitetno danas je svima postalo itekako važno. Osim certifikata “Antibiotic free”, Perutnina Ptuj Pipo dobila je još jednu oznaku “Dokazana kvaliteta – Hrvatska” s kojom garantira najviše standarde kvalitete i potvrđuje predanost visokim standardima proizvodnje.

Povrh toga, njihov proizvod "Međimursko pile" nedavno je dobilo prestižnu oznaku "Odabrale mame", što svjedoči o povjerenju kupaca u sigurnost i kvalitetu ovog proizvoda.

Empanadas s piletinom (Empanadas de Pollo)

Riječ je o malim pitama punjenim piletinom, lukom, paprikom i začinima koje su najpoznatije jelo u Argentini. Pripremaju se pečenjem u pećnici ili prženjem, a popularne su kao ulična hrana i predjelo. Svaki dio Argentine, odakle potječe ovo jelo, ima svoj posebni miks začina koji koriste za pripremu empanada pa je svaki put drukčije.

image

Empanadas de Pollo

Shutterstock

Sastojci:

250 g pilećeg bijelog mesa "Međimursko pile"
100 g punjenih maslina s bademina (paprikom)
30 g sušenih rajčica u ulju (4 kom)
1 luk
1 češanj češnjaka
2 žlice maslinova ulja
šaka nasjeckanog peršina
sol i papar
250 g svježeg sira
75 ml ulja
75 ml mlijeka
1 jaje
400 g brašna
1 prašak za pecivo
1 jaje za premazivanje

image
Shutterstock

Priprema:

Sitno nasjeckajte luk i češnjak. Piletinu narežite na manje komade i kratko je zapecite na maslinovu ulju, dvije do tri minute, dok ne postane svijetla i zlatna. Masline narežite na srednje komadiće pa ih, zajedno s lukom i češnjakom, dodajte piletini i nastavite pržiti još nekoliko minuta. Rajčice također nasjeckajte i dodajte ih smjesi, pospite svježim peršinom te začinite solju i paprom. Ostavite nadjev sa strane da se ohladi.

U velikoj zdjeli pomiješajte sir, ulje, mlijeko, jedno jaje i žličicu soli. Zatim umiješajte brašno i prašak za pecivo te mikserom s nastavkom za tijesto mijesite dok ne dobijete glatko tijesto. Premjestite ga na pobrašnjenu površinu. Ako je potrebno, dodajte još malo brašna da tijesto ne bude premekano. Posipajte ga brašnom odozgo i razvaljajte na debljinu od približno četiri mm.

Pomoću okrugle modle (promjera 9-10 cm) izrežite krugove iz tijesta. Razmutite jaje i premažite rubove krugova. Na jednu polovicu svakog kruga stavite malo nadjeva, preklopite ga, pritisnite rubove prstima i podignite ih prema gore kako bi se empanade bolje zatvorile. Ostatke tijesta ponovno premijesite, razvaljajte i nastavite dok ne iskoristite sav nadjev i tijesto. Premažite ih razmućenim jajetom za sjaj.

Pecite empanade u unaprijed zagrijanoj pećnici na 200°C (ili na 175°C uz opciju vrućeg zraka), oko 20 minuta ili dok ne postanu zlatnosmeđe.

Pollo a la Brasa

Ovo jelo je tradicionalno za Peru i Kolumbiju, a riječ je o piletini pečenoj na roštilju ili u posebnoj pećnici, prethodno mariniranoj u mješavini začina, soje, češnjaka i octa. Ova vrsta piletine služi se s umacima na bazi majoneze i avokada.

image

Pollo a la brasa

Shutterstock

Sastojci:

1 cijelo "Međimursko pile"
½ šalice običnog octa
½ šalice mljevene čili papričice
½ šalice svježe napravljene paste od češnjaka
½ šalice tamnog umaka od soje
½ šalice biljnog ulja za marinadu
1 šalica crnog piva kao što je Cusqueña Negra (po izboru)
sol, mljeveni crni papar i kumin po ukusu
6 velikih bijelih krumpira za kuhanje, oguljenih i narezanih na deblje krumpiriće
2 šalice biljnog ulja za prženje krumpira
1 mala glavica salatem oprana i grubo nasjeckana
3 srednje velike rajčice narezane na ploške
½ oguljenog i narezanog krastavca
½ šalice preljeva za salatu po izboru
5 žlica umaka za umakanje; majoneza, kečap, senf i umak od ají chilli papričice za posluživanje

Aji Amarillo umak:

1 velika žuta/narančasta čili papričica
1/3 šalice ira queso fresco (možete zamijeniti feta sirom)
1/4 šalice biljnog ulja
1 veliki režanj češnjaka
3 žlice soka od limete
1/2 žličice pasta huacatay (crne mente)
prstohvat šećera
papar

image
Shutterstock

Priprema:

Noć prije pečenja dodajte suhe mljevene sastojke u zdjelu; češnjak mljeveni, ají panca papar, češnjak, sol i kumin.

Pomiješajte sve sastojke za marinadu (ocat, sojin umak, biljno ulje, crno pivo, mljevenu ají panca čili papričicu, češnjak, krupnu sol, papar i kumin) u velikoj zdjeli i dobro promiješajte dok se svi sastojci ne sjedine.

Stavite piletinu u veliku tepsiju ili zdjelu, prelijte je marinadom pazeći da prekrije sve dijelove piletine i ostavite u hladnjaku preko noći da se marinira.

(Dan pečenja) Izvadite piletinu iz hladnjaka, piletinu još jednom namažite marinadom i stavite u tepsiju, a na dno tepsije dodajte 1 cm vode da se piletina ne osuši. Prethodno zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva 10 minuta i stavite pleh s piletinom u sredinu pećnice. Pecite dva sata ili dok ne bude pečeno, pazeći da je piletina iznutra pečena (provjerite ražnjićem) i da je kožica lijepo pečena i hrskava.

Otprilike 30 minuta prije nego što je piletina spremna za izlazak iz pećnice, pržite krumpire u puno biljnog ulja dok ne porumene. Stavite na neki kuhinjski ubrus u cjedilo na tanjur da upije sav višak ulja. Posolite po ukusu.

Stavite zelenu salatu, rajčicu i krastavac i prelijte preljevom za salatu po izboru.

Kad je piletina gotova, izrežite je na pojedinačne komade (obično na četvrtine) i poslužite s pomfritom, salatom i umacima za umakanje.

*Za Aji Amarillo umak stavite sve sastojke u multipraktik i miješajte nekoliko sekundi.

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Slobodne Dalmacije i Perutnine Ptuj - Pipo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 19:08