StoryEditorOCM
DalmacijaINSPEKCIJA MINISTARSTVA ZAŠTITE PODNIJELA OPTUŽNI PRIJEDLOG

Splitskoj željezari prijeti kazna od 400 tisuća kuna

Piše PSD.
21. studenog 2008. - 22:16
Zbog nepoštovanja mjera koje je Ministarstvo naredilo novoj upravi iz Poljske, tvrtka je već platila kaznu od 30.000 kuna

Česti prigovori stanovništva naseljenog uz Željezaru Split zbog zagađivanja zraka, nesnošljive buke koja se širi iz proizvodnih pogona, ali i nezakonitog poslovanja, čini se ipak su urodili plodom.

Naime, sukladno odredbama zakona o otpadu i zaštiti zraka, inspekcija Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva nadležnom je sudu protiv Željezare podnijela peti po redu optužni prijedlog, od kojih četiri zbog povrede propisa kojima se uređuje gospodarenje otpadom, te jedan zbog povrede Zakona o zaštiti zraka.

Predviđene kazne u iznosu od 150.000 do 400.000 kuna odnose se na otpad, dok bi zbog prekomjernog zagađivanja zraka kazna novu upravu trebala stajati od 30.000 do 600.000 kuna.

Poljski vlasnici izazvali su nezadovoljstvo i radnika jer nisu uložili sredstva u zaštitu okoliša i poboljšanje uvjeta rada                                                                                  CROPIX

Poljski Zlomrex, koji je tvrtku prigodom privatizacijskog procesa preuzeo početkom ove godine, odmah nakon dolaska izazvao je žestoka negodovanja lokalnog stanovništva. Ponajprije iz razloga što su Poljaci odmah nakon preuzimanja tvornice uveli rad u tri smjene i na taj način povećali razinu zagađivanja bez da su pritom uložili financijska sredstva u zaštitu okoliša i poboljšanje uvjeta proizvodnje. Iz dana u dan svjedoci smo mnogobrojnih najavljivanih prosvjeda građana, koji su jednom čak najavili dolazak s krevetima pred upravu tvrtke, a predsjednica Ekološke udruge “Lijepa naša Kaštela” profesorica Ivna Bućan Željezaru je prozvala kao najvećeg zagađivača na području Dalmacije.

Sporna troska

Zbog povrede propisa kojima se uređuje gospodarenje otpadom u 2007. i 2008. godini, Inspekcija ministarstva je donijela rješenja kojima je tvrtki naređeno: uklanjanje odloženog neopasnog otpada – troske, koje danas u krugu tvornice ima oko 80.000 tona, cundera i vatrostalnog otpada opeke, izrada plana gospodarenjem otpadom, dostava općih podataka zaštite okoliša u katastar emisija u okoliš nadležnom uredu, kao i osiguranje propisanih uvjeta za skladištenje neopasnog otpada. Isto tako u nizu mjera tvrtka se obvezala na sanaciju onečišćenih površina odloženim otpadnim uljima, propisno zbrinjavanje sanacijom nastalog otpada, uklanjanje građevinskog otpada i zemlje, kao i uklanjanje opasnog otpada ambalaže od opasnih tvari.

U Ministarstvu ističu kako je Željezara u potpunosti postupila prema naređenim mjerama osim kod mjera koje se odnose na uklanjanje odloženog neopasnog otpada (troske), zbog čega se posljednjih dana u javnosti podigla velika galama. Zbog neizvršenih mjera, Željezari je odmah naplaćena kazna u iznosu od 30.000 kuna, a naknadno je otkriveno da za mljevenje troske koju izvoze u susjedni Cemex Dalmacijacement uopće nemaju potrebnu dozvolu, a upravo zbog tih radova, koji izazivaju buku i prašenje Josip Kurobasa podigao je prvu privatnu tužbu protiv Željezare.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. studeni 2024 12:58