StoryEditorOCM

SINJ Tisuće za Gospinom slikom, msgr. Barišić upozorio na tri najveća zla (FOTOGALERIJA)

Piše PSD.
15. kolovoza 2011. - 13:14
Slavljenje blagdana Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo u svetištu Gospe Sinjske i ove godine na središnjoj svečanosti okupilo je gotovo stotinu tisuća vjernika iz Sinja, cetinskog kraja, Dalmacije, cijele Hrvatske, Bosne i Hercegovine i drugih zemalja. Mada su proteklih dana nepregledne kolone hodočasnika dolazile pred oltar sinjske nebeske zaštitnice na susret s Gospom Sinjskom, kako bi joj se uticali, molili za milost i pomoć ili joj zahvaljivali za iskazano milosrđe te duhovno nahranjeni napuštali Sinj, u ponedjeljak na glavnom slavlju vjerničko mnoštvo ispunilo je alkarski grad pretvarajući ga crkvom pod otvorenim nebom.

Središnja proslava u sinjskoj Gospinoj crkvi počela je svetom misom zornicom u 4 sata, a potom su se do 8 sati održavale svete mise svakog punog sata. U 9 sati sa starog Grada zapucao je plotun mačkula. Od toga trenutka na Trgu kralja Tomislava, popularnoj Pijaci, počela se formirati procesija. Poslije slavljenja zvona u 9,30 sati zasvirale su fanfare najavljujući da svećenici kao prvi nositelji s Gospina oltara skidaju sliku Gospe Sinjske. Uz kadioničara na čelu povorke bio je križonoša, a pored njega nositelji zastave Gospe Sinjske i zastave Republike Hrvatske.

Poslije njih u procesiji su bili nositelji župnih i drugih barjaka, alkari i alkarski momci, pripadnici HV, policije, vatrogasci, Gradska glazba Sinj, članovi kulturno-umjetničkih društava u narodnim nošnjama, predstavnici udruga proizišlih iz Domovinskog rata, predstavnici civilnih i vojnih vlasti, časne sestre, nosači Gospine slike i ministranti.

Ispred Gospine slike u procesiji su bili nadbiskup metropolit splitsko-makarski mons.dr. Marin Barišić i svećenici predvođeni sinjskim gvardijanom fra Božom Vuletom, župnikom Pavlom Norcem Kevom i dekanom Cetinskog dekanata don Stipom Ljubićem, a iza zaštitari i vjerničko mnoštvo. Kada je Gospina slika došla do zgrade Općinskog suda ponovno su zapucale mačkule. Procesija je zastala da bi se, po običaju dugom preko stotinu godina, s toga mjesta Gospinom slikom podijelio blagoslov na sve četiri strane svijeta.



Pošto je procesija stigla do Trga dr. Franje Tuđmana slika Gospe Sinjske postavljena je na prigodni oltar i započelo je svečano misno slavlje koje je predvodio msgr. Barišić u koncelebraciji velikog broja svećenika, svo vrijeme uz sudjelovanje mješovitog zbora župe Gospe Sinjske kojim je ravnao maestro fra Jure Župić uz orguljašku pratnju časne Jasne Mijić.

U prigodnoj propovijedi nadbiskup metropolit splitsko-makarski podsjećajući na Zmaja kao metaforu tame i zla kazao je da on «Svojim varkama ovisnosti, laži, krađe, kriminala, nasiloja, droge, alkohola, podjela i razvoda, erotiziranog mentaliteta, pedofilije, egomanije, želi osvojiti i sve rođene od žene» te je nastavio: «Da, braćo i sestre, pogađa nas i opterećuje puno toga. Tko to od nas ne analizira, ne kritizira, ne upire prstom tražeći krivce i odgovorne za stanje u društvu? Jadikujemo s istomišljenicima, svađamo se s protivnicima, optužujemo one druge, opravdavajući sebe. Uvijek je netko drugi odgovoran za stanje i rješenje. Zar je stoga čudno da pripadamo najbrojnijom stranci u Hrvatskoj – bezbojnoj stranci 'jadikovanja i kukanja'», naglasio je nadbiskup mons. Barišić.

Pozivajući vjernike da rastu i žive u svijesti i dostojanstvu Kristove poruke nade i života nadbiskup je zaključio: «Vremenitost i vječnost, nebo i zemlja, duša i tijelo, život i vjera, ljubav prema Bogu i bližnjemu, više se ne mogu rastavljati bez posljedica. Kad god je čovjek iz svoga života pokušao udaljiti Boga, sam čovjek je najgore nastradao. Sjetimo se strahota i tragedija sva tri ne tako davna pokušaja bezboštva – fašizma, nacizma i komunizma. Koje li katastrofe i sramote za ljudski rod!».

Toni Paštar Snimio: Nikola Vilić/Cropix

 Rekordna prodaja pečenog

Slavljenje blagdana Gospe Sinjske za crkvu, Sinj i nemali broj njegovih građana velika je financijska injekcija. Milodari su obilniji od uobičajenih, a za uplatu svetih misa u svakom trenutku stajalo se u redovima. Ruke trljaju ugostitelji koji su i ove godine položili ispit u pripravi hrane i pića desetina tisuća gostiju. Glavom je platilo na tisuće odojaka i janjaca, a kako je dan prije blagdana pala nedjelja nije se postilo pa je prodaja pečenja od tih papkara ove godine potukla sve dosadašnje rekorde.

Bez incidenta

Iako se u Sinj u ponedjeljak slilo vjerničko mnoštvo od gotovo stotinu tisuća ljudi, a tijekom devetnice možda još toliko, vrijedno je pohvale da se nije dogodio niti jedan incident. Jedino su, koliko je poznato, bili «vrijedni» džepari pa je veći broj građana ostao bez novčanika. Ružniji dio sinjskog blagdanskog ugođaja bili su prosjaci, ne bilo koji već zdravi koji su prosjačenje pretvorili u profesiju.


Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. siječanj 2025 11:08