StoryEditorOCM
ForumJAO NAMA

Čeka li nas rad do smrti?: ‘Dragi umirovljenici, ako vam nije bilo dosta rintanja zadnjih 40 godina, dođite po još. Znamo da hoćete jer od 2500 kuna penzije ne možete živjeti‘

Piše PSD
5. listopada 2022. - 14:00

Nedavno je u Zagrebu osvanuo plakat jednog velikog trgovačkog centra na kojem je otiskan oglas kojim nude posao umirovljenicima...

Na njemu piše - ‘Dragi umirovljenici, želite li i dalje biti aktivni, družiti se s kolegama te uz to dodatno zaraditi?

Nudimo fleksibilno radno vrijeme, dodatnu zaradu, posao prema vašim mogućnostima, rad blizu mjesta stanovanja, objavljeno je na Redditu.

Nije dugo trebalo da se komentari nagomilaju.

Mišljenja su podijena, dok jedni pozdravljaju to što penzioneri, koji žele, mogu dodatno zaraditi koju kunu, drugi osuđuju potez lanca jer smatraju da će osobe treće dobi sigurno izrabljivati.

- Ako je osoba vitalna i zdrava sa navršenih 65 godina ili koja je već dob za penziju ne vidim razloga da bi morala bit otjerana u istu. Pogotovo ako misli sljedećih 20 godina preživit sa 3000kn penzije. Ko voli nek izvoli. Jako puno penzionera radi svakakve stvari da dobije nekakvu pinku sa strane da im pomogne, napisano je.

- U jednom drugom našem centru već godinama imaju umirovljenike. Mislim da je četiri sata rada maksimalno za njih. Ne znam zašto je ikomu to čudno s obzirom kako stvari stoje. Penzije su im nikakve. A sve više studenata bježi od takvih poslova jer pišas krv doslovno, komentirao je Redditovac.

-Je, je ovi u trgovačkim centrima baš vole kad im se djelatnici druže ? Potiču to opomenama pred otkaz. Također vole spore i zdravstveno kompromitirane. Jer svi smo jednaki ❤️, napisao je u ironičnom duhu na Redditu jedan korisnik i ‘zaradio‘ čak 197 lajkova.

Neki su čak i opisali svoje iskustvo rada s umirovljenicima.

-Pra sam podove u jednom vrtiću u Bostonu, sa mnom je radila jedna starija žena. Prije 20-ak godina joj se sestra razbolila i ona je svu životnu ušteđevinu dala da je spasi. Sad ima 78 godina, i dalje radi u vrtiću, inhalator koristi jedino kad je pitanje života i smrti jer joj je skupo uzimat novi. Ne želi u penziju jer bi morala u dom, a s penzijom bi ga jedva pokrivala, napisao je.

Čeka li i nas u budućnosti takav scenarij? Što će tek biti s mlađim generacijama kad doguraju do zaslužene mirovine.

Hoćemo li  raditi do smrti?

-Žalosno je to sve. Ali opet, ako je netko fizički i psihički sposoban barem police slagati, siguran sam da će biti sretniji i osjećati veće dostojanstvo da tako preživi do penzije nego da svaki dan skuplja flaše po kontejnerima. Ali da žalosna situacija, svi su se složili oko toga da je tragedija koliko su male mirovine u Hrvatskoj.

Bilo je i iskustava onih čiji su se roditelji prijavili na oglas.

‘Pa što? Ja to čujem i na radiju... I mater mi se prijavila i dobila posao. Smiju radit četiri sata, bez da stave penziju u mirovanje.

Jadno je samo što ti penzići MORAJU radit jbg... Jer penzije od 2000 kuna su sta? Šta može penzic s time j*****?‘

Iako mnogi smatraju da su ljudi sa 65 godina i više puno manje sposobni od mlađih djelatnika, primjer iz ovog komentara dokazuje suprotno.

-U Gorici radi jedan penzioner i kažu ostali zaposlenici da napravi više posla i puno kvalitetnije nego studenti koje stalno nekaj boli, imaju ispite, pauzu za pušenje, kakanje ili ih boli ruka kad dignu karton mlijeka. Zašto ne bi ljudi radili ako su sposobni?, zaključio je.

20. travanj 2024 07:12