StoryEditorOCM
4 kantunaPLATI PA SE TESTIRAJ

Cijena testiranja na koronu u Zadru dvaput je veća nego u Splitu jer ZJZ Zadar tako osigurava milijun kuna za plaće radnika!

Piše Iva Ivanac
29. ožujka 2021. - 21:59

Zavod za javno zdravstvo Šibensko-kninske županije testiranje na koronavirus naplaćuje 850 kuna, u Splitsko-dalmatinskoj županiji cijena testiranja SARS-COV-2 metodom RT-PCR iznosi 400 kuna, dok će te u Zadarskoj županiji za istu stvar morati izdvojiti 800 kuna. Zašto cijena testiranja varira od jednog Zavoda za javno zdravstvo do drugog, hoće li se u Zadru sniziti cijena testiranja i kako je moguće da cijene testova nisu jednake u cijeloj državi?

- Jednostavno nemamo prostora da spustimo cijenu, kaže dr. Zoran Škrgatić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zadar (ZJZ Zadar), objašnjavajući razloge visoke cijene testiranja u Zadarskoj županiji.

- U doba kada nije bilo pandemije mi smo svoje prihode ostvarivali od HZZO-a (50 posto) i od vlastitog rada naših službi od kojih je najveći prihod ubirala služba za Zdravstvenu ekologiju i zaštitu okoliša (50 posto). Međutim, zbog pandemije rad naših službi koji je bio ovisan o ugostiteljskim objektima je gotovo ugašen. S druge strane troškovi zbog pandemije su nam narasli, ističe ravnatelj Škrgatić dodajući kako ZJZ Zadar ima sklopljen ugovor s HZZO-om da rade pet dana tjedno od 7 do 15 sati, no zbog pandemije njihovo se radno vrijeme znatno povećalo.

image
Na fotografiji: Zoran Škrgatić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zadar
Jure Miskovic/Cropix

- Već godinu dana od kada traje pandemija u Zavodu radimo sedam dana tjedno, ujutro od 7 navečer do ponoći, u dvije, a nekad i u tri smjene. Zbog toga su se naše obveze, prvenstveno za plaće, povisile. Od HZZO-a mjesečno dobijemo 800 tisuća kuna, a samo za plaće mjesečno izdvajamo preko dva milijuna kuna. Dakle, za više od milijun kuna se moramo sami pobrinuti, a to radimo između ostalog, i uz naplaćivanje testiranje na koronavirus, objašnjava Škrgatić dodajući kako se u ovom trenutku jednostavno nemaju kako drugačije financirati.

Ističe kako zadarski zavod, za razliku od ostalih u Hrvatskoj, nije dobio sredstva od regionalne ili lokalne samouprave.

- Nemamo prihoda od lokalne i regionalne samouprave, a zbog svih ovih razloga nemamo mogućnosti sniziti cijenu testiranja na koronavirus. Također smo zbog povećanja opsega posla morali zaposliti još ljudi, jer da nismo ne bi mogli obavljati sve što sada radimo, kao niti provoditi cijepljenje, naglašava ravnatelj dodajući kako uz to postoji i još jedan razlog zbog kojeg cijena testiranja u Zadru ne pada, a to su automatizirani testovi.

Od kada i zašto ZJZ Zadar koristi potpuno automatizirane testove objasnila nam je Biljana Perica, diplomirani sanitarni inženjer i voditeljica Odjela za molekularnu dijagnostiku ZJZ Zadar.

image
Na fotografiji: Biljana Perica (vodtieljica sluzbe za molekularnu dijagnostiku)
Luka Gerlanc/Cropix

- Svaki PCR test prolazi kroz tri faze, izolaciju, amplifikaciju, odnosno umnažanje i detekciju virusa. Međutim kada testovi nisu automatizirani, onda se te tri faze moraju ručno provoditi što povećava mogućnost pogreške. Kada koristite automatizirane testove aparat sam odrađuje sve tri faze što znači da je mogućnost pogreške svedena na minimum, govori Perica dodajući kako je do prije pet godina jedino zadarski Zavod imao aparat koji u cijelosti omogućuje automatizirani postupak izolacije, umnažanja i detekcije koji mogućnost kontaminacije uzoraka svodi na minimum, a prije godinu dana su ih, zbog pandemije, nabavili zavodi u Šibeniku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima. Istaknula je i kako je cijena automatiziranih testova veća te da je njihova nabavna cijena iznosi gotovo 400 kuna.

- HZZO vam za jedno testiranje plaća 390 kuna, a u tu cijenu ne ulazi popratni potrošni materijal (brisevi za uzimanje uzoraka, transportne podloge, zaštitnu opremu i sl.) kao niti rad osoblja. Kada netko testiranje na koronavirus plaća sam, onda se ZJZ Zadar može 'pokriti' po pitanju troškova, no kada testiranje ne ide preko uputnice onda ne možete 'pokriti' cijenu nabavke testa pa ni uzimanja uzorka ili rada, objasnila nam je Perica dodatni razlog zbog kojeg ne mogu spustiti cijenu testiranja u Zadarskoj županiji. Zbog toga i oni u nekim slučajevima, kada se testiranje na koronu provodi preko uputnice, koriste testove koje moraju ručno obrađivati. Međutim, testove koje tom prilikom koriste nisu oni najjeftiniji i ne treba se svaka faza ručno odrađivati pa je i u tom slučaju mogućnost pogreške smanjena.

Podsjetimo kako je u obradi smo jednog uzorka uključeno nekoliko ljudi, jedan djelatnik uzima uzorak, drugi djelatnik obrađuje uzorak, liječnik verificira rezultate testiranja, a velikom djelu korisnika se isti rezultat prosljeđuje mailom. Prosječno vrijeme od uzimanja ili zaprimanja uzorka do izdavanja rezultata testiranja u ZJZ Zadar je četiri sata, što je znatno iznad standarda.

image
Luka Gerlanc/Cropix
08. studeni 2024 18:39