Što je Božić bez - božićne zvijezde? A ako itko zna o njoj sve što ste ikad htjeli pitati, a niste imali koga, onda je to Davor Flajšman, omiljeni cvjećar sa šibenskog pazara. Kroz njegove je ruke prošlo na tisuće božićnih zvijezda, koje već godinama uspješno uzgaja na svom OPG-u u Črešnjevu, u općini Beretinec u blizini Varaždina. I prodaje već tradicionalno svakog prosinca, pred božićne blagdane u Krešimirovom gradu.
- Božićna zvijezda nije zahtjevna biljka, i ako se malo oko nje potrudimo lako je možemo sačuvati ne samo tijekom ovih, nego i za iduće božićne blagdane, veli nam Davor. To je vama Dalmatincima posebno lako, jer kod vas nema velike hladnoće, pa ovu u biti tropsku biljku možete najveći dio godine držati vani. Ne trebaju vam za to grijani staklenici kao kod nas na kontinentu. Ovdje je za to čak i preko zime sasvim dovoljna ostakljena veranda.‘
Kod božićne zvijezde najbitnije je ne pretjerati s vodom, odnosno zalijevanjem. U većini slučajeva bit će dovoljno decilitar vode, jednom u tjedan dana. Ako je u kući puno toplo, onda se može zaliti i dvaput, ali ne više. I nemojte je držati blizu izvora topline, radijatora ili peći. To ne voli, kao ni da klima po njoj puše! Dobro je, ako je u prostoriji toplo, malo je i poprskati s vodom. Ali,ne po crvenom lišću, odnosno braktejama, nego samo po zelenom. Ako se prska po crvenom znaju po njoj ostati fleke, a to onda ne izgleda lijepo.
Kad blagdani prođu, onda se božićna zvijezda može iznijeti i u negrijani hodnik, ili u verandu. Kad zatopli može i vani, a ponovno se u kuću unosi tek na jesen, kad tempreture padnu ispod 18 stupnjeva. Dobro ju je tamo negdje u petom mjesecu podrezati, na nekih deset do petnaest centimetara iznad korijena. I zalijevati normalno preko ljeta. I iduće će godine, kad se razraste, njezini gornji listovi, odnosno lažni cvjetovi pocrvenjeti, samo će postati sitniji. I to je sve što se njege tiče kazao nam je Flajšman.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....