Žene brodograditelja u drvu glavne su protagonistice izložbe "Žene kalafata" postavljene u Muzeju betinske drvene brodogradnje u Tisnom.
Izložba je obuhvatila period od sredine prošlog stoljeća do danas, razdoblja za koje postoje živi svjedoci vremena.
Kako pričaju iz muzeja: u obiteljskim brodograditeljskim radionicama tog doba ženska ruka prisutna je svugdje. Osim pomaganja muževima pri gradnji brodova, žene su radile i ono oku nevidljivo - pripremale hranu za brodograditelje i pomoćne radnike, čistile i pospremale radionu - u škveru i oko njega, održavale kontakte s vlasnicima brodova i ugošćavale ih. Zapravo su omogućavale brodograditeljima da se bave isključivo svojim poslom dok je, s druge strane, rad u škveru bio tek dio dnevnih obaveza žena brodograditelja. Uz brigu o djeci i kući u vremenima dok drugog zaposlenja nije bilo, radile su u poljoprivredi, bavile su se povrtlarstvom u betinsko - murterskom polju i maslinama izvan otoka - u Modravama i na Kornatima. Prodavale su povrtlarske proizvode, bile su težakinje, čuvale su djecu i držale obitelj na okupu i na neki način uvijek bile u sjeni, ali itekako bitne za obitelj i društveni poredak.
S promjenama u društvenom sistemu na širem nivou došlo je i do promjena u položaju žena u obitelji i zajednici pa su se uz dotadašnje obaveze bavile i turizmom, ali i vlastitim strukama i profesijama. Međutim, kućne obaveze uvijek su ostale samo njihove.
Izložba je otvorena narednih pet tjedana, a prati ju i istoimeni dvojezični katalog.Autorica je Kata Šikić Čubrić, a na sam koncept izložbe utjecao je doktorski rad Karmen Turčinov o ulozi žena u patrijarhalnom društvu Murtera i Kornata 20. stoljeća.
Ako ste u prilici, svakako posjetite ovu izložbu!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....