StoryEditorOCM
ŽivotHRANA NA KRAJU DANA

Zašto nam je najmilije jesti "kad se ulovi mrak"? Nutricionistica donosi zanimljive, pa i zabrinjavajuće teze

Piše Mozaik SD
15. prosinca 2024. - 20:46

Koliko ste puta nakon napornog dana došli kući, krenuli jesti i onda shvatili da ne znate stati?

Navečer, kad se tijelo nakon svih obveza napokon smiri, mnogima se javlja neodoljiva želja za hranom, a hladnjak i kuhinjski ormarići postaju nezaobilazni saveznici. Je li u pitanju glad ili nešto dublje? U novoj epizodi podcasta Rastući s djecom o ovoj temi govori nutricionistica Nevena Pandža, piše Bljesak..

Pandža navodi kako potreba za pretjeranim jedenjem u noćnim satima može biti tjelesne, ali i emotivne prirode.

- Fizičke prirode može biti ako počnemo dan s kavom, prvi obrok bude oko 11-12 sati, konstantno preskačemo obroke i zapravo budemo i gladni i žedni, budemo iscrpljeni. U tijelu se tada javlja instinkt za preživljavanje, jer tijelo ne zna jesmo li mi tada bili „u opasnosti u špilji“ ili nam hranjenje taj dan jednostavno nije bilo prioritet! Narušena je regulacija sitosti i gladi i tijelo sebi krene praviti zalihe - kazala je.

S druge strane, ovakvo prejedanje može biti i emocionalne prirode.

- Živimo stresne živote i nosimo svatko svoje traume, pa nam hrana postane vid nošenja sa stresovima – poslom, narušenim obiteljskim odnosima i drugim, te hranu krenemo doživljavati kao nagradu uz rezon: preživio si današnji naporan dan – ti to zaslužuješ! 

image

Hrana je ponekad "nagrada" i smsao - a to ne bi trebala biti

/Shutterstock

Potrebna nam je ugoda našem tijelu i našem mozgu kroz dopamin i serotonin, a najbrže ih dobijemo upravo kroz tu „palatabilnu“ ukusnu hranu, jer arome se kriju u masnoćama i šećerima. Kada tome pridodate osjećaj hrskavosti ili osjećaj sočnosti, naš mozak dobije jedan predivan vatromet! – zaključuje Pandža, dodajući kako je pritom veliki izazov to što tada hranu najčešće konzumiramo uz TV, bez da smo svjesni koliko čega unosimo i zato se dovodimo do pretjerivanja. 

Ključ je u ravnoteži tijekom cijeloga dana, ali i radu na sebi i zadovoljenju emocionalnih potreba tamo gdje ćemo zaista doći do njih, a ne u hrani, veli Pandža, piše Bljesak.

- Hrani dajemo moć koju ona nema, da zacjeljuje naše rane – ilustrira nutricionistica.

image

Kad bi se barem navečer radovali salati više nego slatkišima...

/Shutterstock
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. prosinac 2024 20:47