O trendovima u dizajnu interijera u nadolazećoj 2025. godini, razgovarali smo s dizajnericom interijera Anom Toš iz studija Tosh Interijeri. Prema riječima dizajnerice, dizajn interijera u 2025. usmjeren je na održivost, tehnološke inovacije, autentičnost i stvaranje prostora koji potiču emocionalnu povezanost i kreativnost.
Boje
Paleta boja koja će prevladavati u 2025. ističe tople, prigušene tonove koji inspiriraju osjećaj smirenosti i povezanosti s prirodom. U 2025. često ćete čuti izraz: “Smeđa je nova crna.” Boje poput “Mocha Mousse” (kremasti nježni ton smeđe), “Cinnamon Slate” (baršunasto smeđkasti ton) i prigušeni zeleni, poput “Ashwood Moss”, dominiraju, dok se svijetli neutralni tonovi poput “Paris Rain” i “Sea Salt” koriste za dodavanje prozračnosti. Plave i smeđe nijanse s prirodnim podtonovima stvaraju harmoniju, dok su akcenti u srebrnim i mocha detaljima sve popularniji za moderan i bezvremenski dojam.
Oblici i materijali
Organski, zakrivljeni oblici nastavljaju vladati, donoseći osjećaj fluidnosti i opuštenosti u interijer. Takvi oblici unose toplinu i eleganciju u prostore, nadilazeći jednostavan minimalistični dizajn oštrih linija iz prošlih sezona. Ikone poput “Serpentine” sofe Vladimira Kagana i dalje ostaju u vrhu popularnosti. Održivost i prirodni materijali te ekološka osviještenost nastavljaju dominirati. Očekuje se povećano korištenje recikliranih materijala, prirodnih tkanina i lokalno proizvedenog namještaja.
Dizajneri sve češće implementiraju projekte s održivim elementima, uz naglasak na smanjenje otpada i energetski učinkovite domove pa se sukladno tome očekuje povećano korištenje prirodnog kamena poput mramora i drvne građe proizvedene kod lokalnih proizvođača te reciklabilnih materijala koji se ističu se kao održivi i svevremenski odabir. Usprkos padu popularnosti antikviteta u posljednjim godinama, 2025. donosi njihov povratak kao odgovor na masovno proizveden namještaj i dekor te pomamu konzumerističkog društva za novim stvarima (”novelty”). Klijenti sve više traže jedinstvene komade s poviješću i personaliziranom pričom, koji unose osobnost u prostor.
Održivi dizajn
Održivi pristupi dizajnu sve su važniji. Fokus je na lokalnoj izradi, obnovljivim materijalima i dugovječnosti proizvoda. Korištenje recikliranih drvenih segmenata (grede, ploče za stolove, police i sl.) i ekološki prihvatljivih tkanina ključni su aspekti ovog pristupa dizajnu. Poticanje lokalnih proizvođača i uklapanje lokalnih materijala i proizvoda unosi autentičnost i smanjuje ugljični otisak. Tehnologija igra ključnu ulogu u dizajnu interijera, ali i praćenju energetske učinkovitosti prostora u kojima živimo i radimo. Integracija neprimjetne pametne tehnologije, poput skrivenih uređaja za osvjetljenje i zvuk, ugradnja uređaja i opreme za učinkovito upravljanje osobnom potrošnjom energije postaje standard o kojem se sve više vodi računa.
Stilovi i završni detalji
Maksimalizam s dozom kontrole vraća se u modu kroz slojevitost i pažljivo birane predmete poput antikviteta, keramičkih posuda ili personalizirane umjetnosti. S druge strane, minimalistički prostori postaju topliji kroz taktilne materijale i neutralne tonove s povremenim naglaskom na smjele boje poput žute ili tamnoplave. Metalni akcenti, osobito srebrni i oni u smeđim tonovima (tzv. “mocha”), sve više zamjenjuju zlatne i bakrene detalje te pridodaju suvremenom izgledu.
Dizajn interijera u 2025. fokusiran je na kreiranje prostora koji su ne samo estetski ugodni, već i funkcionalni, održivi i emocionalno povezani s korisnicima. Personalizacija kroz detalje i taktilnost ključ je stvaranja prostora koji odražava individualnost i udobnost. Kako se hibridni radni modeli nastavljaju, prostori u domu dizajniraju se kako bi zadovoljili više funkcija. Fokus je na fleksibilnosti i prilagodljivim rješenjima, koja omogućavaju lak prijelaz između rada, opuštanja i zabave. U 2025., očekujemo dizajn interijera koji odražava želju za toplinom, autentičnošću i povezanošću s prirodom, dok istovremeno koristi tehnološka dostignuća kako bi podigao funkcionalnost i estetiku prostora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....