Čips od kamenica s morskom travom, stonska sol aromatizirana kamenicama, žele brodet od školjki kamenica, pašteta od pečene jetre od mola, u koju je dodana svježa kamenica i more i ikra od ježa, a marinano i zarolano u carpaccio od tune... Na to posuti pepeo od dehidriranih crnih maslina, uz kremu od ljubičaste kapule u limunovu soku… S istom kremom mogu se puniti i višnje pa se sve zaliti višnjevačom. Pasta u šugu od plodova mora s nagratanim listićima kamenica…Ceviche – salata od svježe, sirove ribe, kamenica, kozica u kombinaciji s citrusnim voćem, ljutom papričicom i začinima, a razblaženo u čaju od kamenica i kamilice s ginom…
Ovo su samo su neke od ideja za recepte s malostonskom kamenicom koju je osmislio i danas u restoranu Veranda u Štikovici prezentirao Hrvoje Zirojević, vjerojatno najbolji chef u Hrvatskoj kada su u pitanju riblja jela, na edukacijskoj radionici za domaće kuhare i dubrovačke ugostitelje. Zirojević je dugo godina bio chef restorana Laganini na Palmižani, kuhao za nebrojene svjetske zvijezde i uglednike, od Europe, Amerike do Japana, a danas vodi restoran Dvor u Splitu.
Oduševljeni edukator, koji i sam kaže da uvijek i nakon 30 godišnjeg iskustva, pokušava što više učiti i istraživati, prenio je svoja znanja dubrovačkim ugostiteljima s jednostavnošću i lakoćom kako to inače umiju samo najveći stručnjaci i umjetnici svoga posla.
Radionica je osmišljena u okviru projekta brendiranja i prezentacije Malostonske kamenice kao autohtonog proizvoda najviše kvalitete. Ciljevi su projekta nazvanog „Malostonska kamenica – The Queen of Oysters“ koji provodi Udruga Stonski školjkari, i jedna od važnih sastavnica projekta upravo je edukacija i povećanje vidljivosti i prepoznatljivosti ove delicije. Voditelj projekta Vedran Kunica rekao je kako se radi široka promocija malostonske kamenice kako bi se ona snažnije brendirala.
Vina za ova nova jela koja je s kamenicama osmislio Zirojević, odabrao je trostruki somelijerski prvak Hrvatske Siniša Lasan mada je imao nezahvalnu zadaću odabrati vina za jela koja nije i probao. Ipak istaknuo je kako se sa svježom kamenicom najbolje sljubljuje neki suhi pjenušac. I on je poručio dubrovačkim ugostiteljima:
- Naglasite u svojim jelovnicima i prezentacijama da poslužujete Malostonsku kamenicu, ne samo kamenicu nego upravo Malostonsku kamenicu jer ona ima zaštitu i vrijedna je isticanja – rekao je Siniša Lasan.
- Sa svježom kamenicom uvijek preporučujem neki suhi pjenušac koji sljubljuje slanošću i mineralnošću. Uvijek pjenušac, nije važno koji je, nego mora biti suh, a ne sladak. Uz ovakva jela s kamenicama gdje su one termički obrađene, s drugačijim začinima, poslužit ćemo drugačija vina i probati i različite stilove vina od ozbiljnih i domaćih vina do maceriranih i orange, nefiltriranih vina – da vidimo što će najbolje ići uz Hrvojeva jela.
Orange vina poslužite ako ne znate s kojim vinom bi sljubili jelo - preporučuje Lasan, - Ovo vino je uvijek pogodak, s ovakvim stilom vina postići će se određeno sljubljivanje. To znači da je bijelo vino proizvedeno metodom proizvodnje crnih vina što znači da ima tanina. Oranž Superslav iz Kutjeva svježe je i puno aroma, to je bijelo vino proizvedeno metodom proizvodnje crnih vina što znači da ima tanina i blago suši usne – predložio je Lasan. Također je uz riblja jela poslužio i rukatac vinarije Radovanović s Korčule i Tomčev pjenušac Ostreun odležan u morskim dubinama Malostonskog zaljeva.