StoryEditorOCM
ZdTubeHOROR

Brutalna snimka tučnjave djevojčica već se širi društvenim mrežama, policija na nogama! Svi snimali, rijetki ih pokušali razdvojiti: ‘Postalo je to nasilje bez granica!

Piše PSD
4. studenog 2022. - 21:36

Brutalna tučnjava između dviju učenica dogodila se u blizini škola u Koprivnici.

Međusobne udarce šakama i nogama gledalo i snimalo je nekoliko učenika, a tek rijetki su ih pokušali razdvojiti. Još uvijek se ne zna kojoj točno školi učenice pripadaju, ali zna se da je sve došlo u ruke policije.

"Obavještavamo Vas kako su policijski službenici PU koprivničko-križevačke proveli kriminalističko istraživanje povodom događaja u kojem su 2. studenoga 2022. godine na području grada Koprivnice sudjelovale maloljetne osobe, a u svezi čega je nadležnom pravosudnom tijelu dostavljen adekvatan prijavni materijal", odgovorili su Dnevniku Nove TV iz policije.

Na nasilje među vršnjacima osvrnuo se ministar obrazovanja Radovan Fuchs, prenosi dnevnik.hr

"Svako vršnjačko nasilje nije dobro jer iz toga kasnije kreiraju nekakve mogućnosti nasilja.

Iako moramo biti svjesni da su se djeca znala porječkati i potući i ranije, vjerojatno će toga biti u budućnosti. Mislim da treba djeci davati poduku, sprječavati, djelovati pozitivno, kako u razredu tako i u obitelji.

Ove, nažalost, varijante snimanja mobitelom nekakvog nasilja i tuče je za svaku osudu", rekao je ministar.

Snimke vršnjačkog nasilja sve česće postaju popularni sadržaj društvenih mreža, posebice među djecom.

Svi na gubitku

Struka za takvo dijeljenje snimaka kaže: "U virtualnom svijetu nasilje postaje nasilje bez granica, dijeljenje snimke je također vršnjačko.

Dugoročno svi gube, snimke se dijele radi uzbuđenja, popularnosti, ali i zastrašivanja, ponižavanja, ozljeđivanja, ismijavanja žrtve", rekla je Sabina Morosini Turčinović, psihologinja i stručnjakinja za vršnjačko nasilje.

Ni Hrvatska nije iznimka po pitanju nasilja među vršnjacima.

"Vršnjačko nasilje nije povremena anomalija nego je stalno prisutna.

image
Nikša Stipaničev/Cropix/ilustracija

Mijenja se oblik i mjesto radnje, istraživanja provedena u Hrvatskoj govore da je do 27% djece izloženo vršnjačkom nasilju, nasilju na internetu oko 25 % djece, pretpostavljamo da je situacija i dramatičnija jer sva djeca ne žele prijaviti ili priznati nasilje koje im se dogodilo", dodaje Morosini Turčinović.

Iz Ministarstva obrazovanja su nam rekli kakva je statistika nasilja koje im škole prijave.

Ovako stoje podaci - tijekom školske godine 2020./2021. prijavljeno je 176 pojedinačnih slučajeva, dok je tijekom 2019. godine prijavljeno 125. 2018. ukupno je bilo 216 slučajeva, a 2017. godine 163 slučajeva.

U svakom slučaju, previše za bezbrižno djetinjstvo.

image
Zeljko Puhovski/Cropix/ilustracija
image
Nikša Stipaničev/Cropix/ilustracija
16. studeni 2024 21:35