Hrvatska vina još su jednom potvrdila svoju kvalitetu i to najednom od najutjecajnijih globalnih vinskih natjecanja iza Decanterovih Svjetskih nagrada - na International Wine Challengeu koje se održalo u Londonu.
Ovo nedvojbeno najstrože vinsko natjecanje na svijetu dodijelilo je hrvatskim vinima 5 zlatnih, 25 srebrnih, 26 brončanih i 39 commended (preporuka) medalja.
Oni hrabri vinari koji su poslali svoje uzorke, nisu pogriješili jer su redom osvojili neku od prestižnih medalja.
Najsjajnije zlatne medalje osvojile su, abecednim redom, baranjska vinarija Belje za Graševinu 2006, zatim zadarska vinarija Bora za čak dva vina, Pošip 2021 i Maraština 2022, pa istarska vinarija Franković za desertno vino Luna d`Oro 2021 i na kraju korčulanska vinarija Krajančić za Pošip Sur Lie 2021.
Riječ je o dosad najvećem uspjehu hrvatske vinske industrije na ovom natjecanju.
Razgovarali smo sa sommelierom Ivanom Stiblikom koji je rekao kako je ovo još jedna potvrda o kontinuiranom rastu kvalitete hrvatskih vina.
- Moram napomenuti kako ocjenjivači, kao i enolozi, publicisti i ostali važni faktori ovog natjecanja, dolaze iz velikog broja zemalja što je dobro jer je time ocjenjivanje još relevantnije – rekao nam je Stiblik te napomenuo jednu važnu stavku.
- Ono što mislim da je najzanimljivije s ovog natjecanja jesu zlatne i srebrne medalje koje su osvojile naše, domaće sorte, poput maraštine, pošipa, graševine, muškata, babića. To je važna potvrda da moramo njegovati svoje, autohtone sorte jer njihova kvaliteta sigurno spada u sam vrh svjetskih sorti. Svugdje na svijetu možete probati chardonnay, ali za ove naše ipakt ćete se morati malo više potruditi – naglasio je te dodao kako se Dalmacija još jednom pokazala predvodnik vinske revolucije u Hrvatskoj.
- To je raznovrsna regija s vrhunskim podnebljem, što pokazuju ocijene žirija. Naglasio bi posbeno Zadarsku županiju koja ima iznimno puno potencijala, no mislim da smo nažalost i dalje zanemareni i da nam se ne daje dovoljno na važnosti. Mi moramo postati svjesni da je brendiranje naše županije kao vinske regije ključ uspjeha, no za to postići trebaju na stol sjesti svi naši lokalni vinari i dogovoriti se o budućnosti koja, smatram, zaista može biti itekako svijetla – zaključio je Stiblik.