StoryEditorOCM
ViralHUMANO I ZABAVNO

Dres Luke Modrića prodao se za tisuću eura! Dobro je prošla i Ivaniševićeva majica! Severinina s turneje je kupljena za 1.800 kuna, evo kako izgleda

Piše Tanja Šimundić Bendić
27. rujna 2022. - 19:32

One, brojne žene oboljele od raznih oblika karcinoma, više nisu same. Pokazalo se to na još jednom zagrebačkom vikend Humanitarnom buvljaku i aukciji udruge Nismo same, na kojem je od prodaje raznih osobnih predmeta brojnih poznatih lica prikupljeno 54.309,50 kuna.

Samo od aukcije pod geslom “Nisi sama - ideš s nama!” sakupila se lijepa suma od 15.734,50 kuna. Prvotimac aukcijskih predmeta bila je desetka, dres Luke Modrića, koji je za tisuću eura kupio trener Dinama Ante Čačić.

Na drugom se mjestu našla majica proslavljenog tenisača Gorana Ivaniševića, koju je jedan zagrebački odvjetnički ured osvojio za pet tisuća kuna. Treće mjesto top ljestvice osvojila je majica koju je Severina nosila na posljednjoj turneji, s postignutom cijenom od 1800 kuna.

image

Severinina majica


Pazarilo se puno toga

Divno je bilo vidjeti toliko poznatih imena iz svih sfera društvenog života, njih čak 89, koji su svojom konkretnom donacijom pripomogli u ovom važnom humanitarnom nacionalnom projektu.

A njegova je funkcija višeznačna, između ostalog, vezana je uz uz prosvjećivanje i edukaciju o onkološkim bolestima koje još uvijek trpe veliku stigmu.

U tom su segmentu jako puno pomogle upravo javnosti poznate osobe, njih 89, koje su davanjem osobnih predmeta za aukciju te objavama na Facebooku i Instagramu pomogle i nadalje pomažu u senzibiliziranju javnosti.

- Paralelno uz edukacije radimo i na prikupljanju novčanih sredstava koja onkološkim pacijenticama s područja Zagreba i okolice, onima koje tu žive, kao i ženama što u metropolu dolaze na liječenje, omogućuju besplatan taksi prijevoz na kemoterapiju i povratak s nje.

Takva pomoć im jako puno znači, pokazuje, između ostalog, i da nisu same u svojoj životnoj borbi. I da je zajednica spremna pomoći u jednoj od najvećih im životnih bitki. Onoj za goli život. Humanitarni buvljak s poznatima 2022. i aukcija, iza kojih kao organizator stoji Udruga Nismo same, održani su na ovogodišnjem InDizajn sajmu u zagrebačkoj Areni, s ciljem prikupljanja sredstava za financiranje projekta “Nisi sama – ideš s nama!”.

Zahvalni smo svima, i ljudima koji su kupili aukcijske predmete i svim tim poznatim osobama iz našeg društvenog, sportskog, estradnog svijeta koji su se odazvali našem pozivu. Ovo je 12. akcija koju je Udruga iznijela uz pomoć svih ovih prekrasnih ljudi, brojnih volontera, te brojnih donatora.

Svaka prikupljena humanitarna kuna ići će isključivo na pokrivanje troškova taksi prijevoza na terapije, do sada imamo 20.093 plaćene vožnje u iznosu od milijun i 287,940,59 kuna - istaknula je Ivana Kalogjera, predsjednica Udruge “Nismo same”.

Mišina majica, Enina skulptura

Pazarilo se puno toga, kako uvijek i biva na buvljacima na kojima se uvijek pronađe zanimljivih stvari. Bila je tu i muška majica s ugraviranim potpisom Miše Kovača, s dodatnim osobnim potpisom legendarnog pjevača. Prodana je jednom zagrebačkom odvjetničkom uredu za 1400 kuna.

image

Majica s potpisom Miše Kovača


Našli su se tu i dresovi s potpisima Marina Čilića, Mislava Oršića, Vedrana Ćorluke, šilterica s potpisom Juraja Šebalja, šešir Huseina Hasanefendića-Husa, šal Tarika Filipovića s originalnim potpisom Ćire Blaževića, staklena skulptura Kineskinje iz privatne kolekcije Ene Begović.

Potom i lepeza s potpisom Massima, haljina Jelene Rozge, album prvijenac Opće opasnosti, s potpisima svih članova, djelo Dimitrija Popovića iz serije Flora, djelo akademskog slikara Mate Jurkovića, Medveščakovi dresovi igrača Mikea Avianija i Antonina Manaviana... Zavidna zbirka od koje će se neprodani izlošci ponuditi na online aukciji Udruge kao nastavak humanitarnog projekta.

- Uz online aukciju imat ćemo i prodajnu akciju u prostorima naše Udruge, koja će se organizirati do 17. listopada, kada akcija završava. Mi zapravo želimo senzibilizirati ljude, kazati im da su onkološki problemi tu pokraj nas, i da svatko može postati onkološki pacijent. Nažalost, bilježimo sve veću učestalost ovih bolesti, a jedan od razloga je i neodlaženje na preventivne preglede. Stigma koja prati onkološke bolesti je još jedan veliki problem.

Još uvijek su stigmatizirani

Osobno sam joj svjedočila kroz svojih 5,5 godina rada u udruzi raznim situacijama na koje sam nailazila tijekom odlazaka na teren. Potreslo me priznanje jedne mlade žene iz Slavonije, koja mi je rekla da su njezini sumještani nakon što su čuli da je oboljela od raka micali od nje djecu u dućanu. Kao da je to virus, zaraza, a ne bolest posve drukčije naravi. Tijekom akcije koju smo proveli u Vukovaru, kolegice su mi kazale da je u nekim mjestima oko grada još uvijek sramotno izgovarati riječ sisa – veli Kalogjera.

Neznanju, naslijeđu neznanja, needuciranosti, nedostatkom želje za primanjem novih informacija, neodlaženjima na preventivne preglede, zatvaranju očiju, prekrivanju ušiju pri spomenu na onkološke bolesti svjedočimo svaki dan. Isto kao i porastu broja oboljelih od raznih vrsta karcinoma. Može li se tome stati na kraj?

- Borimo se na različite načine kako bismo ljudima svratili pozornost. Smanjili smrtnost. Pokazali kako se može i drukčije. Želimo glasno ženama poručiti - niste same, postići i da to geslo zaživi u praksi diljem naše zemlje – veli Ivana Kalogjera. 

01. siječanj 2025 23:15