Što više djece u sportu u što ranijoj dobi, to je najbolji način da im se usade vrijednosti koje ne mogu steći u nekim drugim sferama života. Znam koliko je sport meni dao i koliko mi je pomogao i ja to sad vraćam koliko god mogu, kaže olimpijski pobjednik Šime Fantela
„Uf, pa tko sve ovo organizira?!“, zapitao se olimpijski pobjednik u jedrenju Šime Fantela kada je došao na stadion na Višnjiku gdje je već trajalo kvalifikacijsko natjecanje Erste Plave lige, koje je okupilo 628 školaraca iz Zadra i okolice. A organizatori koji su odradili taj uistinu sjajan posao su članovi atletskog kluba Fortius, koji su u četvrtak zasigurno privukli još puno djece u atletiku i sport uopće.
Dodatan podstrek za to malim je atletičarkama i atletičarima zasigurno dalo i druženje s hrvatskim olimpijcima. Osim već spomenutog Šime Fantele i njegovog brata i partnera iz 49-era Mihovila, bili su na Višnjiku i osvajač svjetske bronce u bacanju kugle Stipe Žunić, kao i četverostruki jedriličarski olimpijac Petar Cupač.
„Nama je već osam godina kondicijski trener atletičar. Dugo se znamo, postigli smo zajedno puno rezultata i kad nas je pozvao mi smo se, naravno, odazvali. Znamo koliko je Edi Stipić dobar trener i koliko dobro može motivirati nove naraštaje. Što više djece u sportu u što ranijoj dobi, to je najbolji način da im se usade vrijednosti koje ne mogu steći u nekim drugim sferama života. Znam koliko je sport meni dao i koliko mi je pomogao i ja to sad vraćam koliko god mogu. U Zadru priljev djece u sport dolazi u 'refulima', kako je koje prvenstvo aktualno, tako se u taj sport upiše više djece. Najbitnije je da je djeci sve dostupno. Dijete će se na kraju pronaći u onome što mu najviše odgovara. Ja sam trenirao pet ili šest sportova, neke čak i paralelno, sve dok se nisam pronašao jedrenju“, kaže olimpijski pobjednik iz Rio de Janeira Šime Fantela.
Kada je riječ o važnosti ovakvih natjecanja suglasan je s njim i Petar Cupač:
„Surađivao sa s Edijem Stipićem kao kondicijskim trenerom na dvjema Olimpijskim igrama i rado sam se odazvao i uveličao ovaj događaj. Iznenađen sam i oduševljen što se odazvalo toliko djece, ovo je stvarno super i za djecu i za sam sport. Generalno, svi govore da je djece u sportu sve manje i manje, ali uvijek se nađe djece koja su zainteresirana za sport. Moja poruka im je: 'Koji god sport da odabereš moraš ga voljeti. Ako to radiš na silu, od toga neće biti ništa. A onda slijedi veliki rad i to je jedini pravi put'…“
I u Zadru su se u utrci na 60 metara prvi put okušali školarci iz prvih i drugih razreda, dok su se oni stariji ponovno borili za neko od prva dva mjesta u utrkama na 60, 300 i 600 metara, u skoku u dalj te bacanju kugle i vortexa. Jer prva dva mjesta vode na finale Erste Plave lige, koje će se održati 11. rujna u sklopu jednog od najjačih svjetskih atletskih mitinga, Memorijala Borisa Hanžekovića u Zagrebu.
Na Višnjiku je prednjačila osnovna škola Bartula Kašića koja je u kvalifikacijama bila zastupljena s čak 300 učenika i učenica!
„Kad sam čuo za Erste Plavu ligu i kad me je kolega Stipić pozvao, ja sam pozvao sve kolege iz škole i oni su se odazvali i pokazali veliki interes. Na sjednici učiteljskog vijeće rekao sam im da su svi koji ovdje dođu pobjednici. Mi smo najveća škola u gradu, s 1200 učenika, ali ipak nisam očekivao preko 300 djece iz moje škole. Ja mislim da je ovo jedini put prema tome da se privuče više djece u sport i da se prepoznaju njihovi talenti. To je i jedan od ciljeva Erste Plave lige. Ovo je baza iz koje se izdvoje talenti, a najtalentiraniji će na finale u Zagreb. Zadar će, dakle, poslati u Zagreb jedan autobus talentirane djece. Školskih sportskih prvenstava nema dovoljno, naročito ih nema za djecu od 1. do 4. razreda. Ja zastupam tezu da bi kineziolozi trebali raditi s njima već od prvog razreda. Sport je nadgradnja svake osobe pojedinačno, ali i društva u cjelini. Sport čini čuda!“, kaže profesor Zoran Veselinović iz OŠ Bartula Kašića.