Zadarska je županija raspisala dva poziva za savjetovanje s javnošću o nacrtu prijedloga plana davanja koncesija na pomorskom dobru. Prvo savjetovanje raspisano je 20. listopada i odnosi se na nacrt prijedloga plana davanja koncesija na pomorskom dobu Zadarske županije za 2024. godinu. Drugo savjetovanje počelo je 24. listopada, a odnosi se na nacrt prijedloga srednjoročnog plana davanja koncesija na pomorskom dobu za razdoblje od 2024. do 2026. godine.
Iza ovih pomalo suhoparnih naziva kriju se životne djelatnosti o kojima ovisi ne samo ekonomija nekih lokalnih sredina uz obalu i na otocima nego i proračun Zadarske županije.
Naime, pojedine koncesije na sidrišta i marikulturu na području Zadarske županije su istekle, a u planu su i nove pomorske površine za koncesioniranje. Prije odabira novih koncesionara Županija je dužna provesti javno savjetovanje i pozvati sve zainteresirane strane da iznesu svoje prijedloge i primjedbe na predložene koncesijske uvjete. Javno savjetovanje traje 30 dana, a kad se sve primjedbe i prijedlozi zaprime, konačnu odluku o odabiru najpovoljnijeg koncesionara donijet će Skupština Zadarske županije.
- Praksa javnog savjetovanja uvedena je od 2017. godine. Na ovom javnom savjetovanju nalaze se nacrti dva plana upravljanja koncesijama na pomorskom dobru, jedan na rok od godinu dana, a drugi na rok od tri godine. U osnovi, istekom pojedinih koncesija, obavještavamo postojeće i potencijalne korisnike da se mogu javiti na natječaj i dati svoje ponude za gospodarenjem na pomorskom dobru, kaže Krešimir Laštro, pročelnik županijskog Odjela za pomorsko dobro, more i promet.
Na savjetovanju su upućene koncesije za sidrišta na otocima Silba, Rava i Iž. Pojedinačna površine sidrišta kreće se oko 20 tisuća kvadrata, a rok za korištenje koncesije je do 20 godina.
Također se traže koncesionar za marikulturu na području Dinjiške na otoku Pagu. Tamo je tvrtki Marikultura Pag istekla koncesija za uzgoj školjaka i bijele ribe.
Osim toga, traže se korisnici novih koncesija na području Lukorana i Ugljana i to za privezište i plažu. Granice novih koncesioniranih područja su utvrđene i u tijeku je izdavanje lokacijskih dozvola.
- Primjedbe zaprimljene tijekom javnog savjetovanja bit će pregledane, razvrstane i proslijeđene županijskim vijećnicima koji će odlučivati o konačnim prijedlozima. Koncesioniranje pomorskog dobra jedan je od elemenata gospodarenja obalom i morskim površinama. Zadarska je županija, usudio bih se reći, pionir na tom području, a po broju izdanih koncesija i gospodarskim aktivnostima na našem obalnom području zasigurno smo najaktivnija jadranska županija.
Naš je cilj, u skladu s novim odredbama Zakona o pomorskom dobru, nastaviti s gospodarskim korištenjem obale i morskih površina, ali isključivo prema principima održivog razvoja, u balansu s interesima gospodarskih subjekata, lokalnog stanovništva i prirodnog okoliša. Savjetovanja su upravo ti trenuci u procesu kada sve zainteresirane strane mogu iznijeti svoj pogled na postojeći sustav i predložiti neka svoja, bolja ili manje bolja, rješenja.
Živjeti na obali uz more i od mora, dio je naše tradicije koja u današnje vrijeme ima iznimnu gospodarsku vrijednost. Mi želimo te aktivnosti poticati u cilju podizanja vrijednosti proizvoda i zadovoljstva korisnika, ali uz svijest da održivo gospodarenje i zaštita okoliša mora biti preduvjet svakoj aktivnosti na pomorskom dobru – poručuje pročelnik Krešimir Laštro.