StoryEditorOCM
Regional5 STVARI

Što sve poskupljuje od 1. siječnja? Bez dvije ‘popularne‘ namirnice mnogi će teško, a njima cijena najviše raste...

Piše Dora Koretić/JL
23. prosinca 2024. - 08:17

Kao što smo i u tekuću godinu zagazili s najavama poskupljenja, niti 2025. neće biti iznimka, jer ćemo i u njoj znatno skuplje plaćati pojedinu robu i usluge, da ne spominjemo namirnice poput hrane i pića, za koje i sada izdvajamo daleko više od brojnih usporedivih zemalja, piše Jutarnji.

Među prvima je tako poskupljenje dijela svojih usluga najavila Hrvatska pošta, kojoj je regulatorna agencija HAKOM još u listopadu odobrila povećanje cijena univerzalne usluge, točnije usluge slanja pisma do 50 grama te preporučene pošiljke do 50 grama.

Iako je Pošta tada komunicirala kako je riječ o odobrenju te da do kraja godine neće podizati cijene, već tada bilo je jasno kako će se poskupljenje najvjerojatnije dogodili 1. siječnja, što je ovih dana i potvrđeno.

Od iduće godine, slanje pisma mase do 50 grama stajat će 0,65 eura, što predstavlja povećanje od 12 posto u odnosu na trenutačnu cijenu od 0,58 eura, a preporučene pošiljke do 50 grama koštat će 2,25 eura, što je poskupljenje od sedam posto u usporedbi s trenutačnom cijenom od 2,10 eura.

image
/Shutterstock

Cijena nije rasla 30 godina

"Korigiranje cijena nužno je kako bismo osigurali visoku kvalitetu usluge te financijsku stabilnost radnika na operativnim radnim mjestima. Novi cjenik odražava povećanje troškova vezanih uz materijalna primanja radnika, trošak kapitala i transport te ulaganje u poboljšanje infrastrukture i tehnologije", poručili su iz HP-a.

Još prije njih, poskupljenje svojih usluga od 1. siječnja najavili su i javni bilježnici, i to tako da će cijena usluga koja se računa na temelju vrijednosti boda rasti čak 50 posto.

Primjerice, vrijednost boda će, umjesto dosadašnjih 1,33, iznositi dva eura, pa će tako, primjerice, cijena ovjere jedne stranice fotokopije rasti s 3,99 na čak 6 eura, dok će ovjera potpisa umjesto 3,39, stajati 6 eura.

Kako su pojasnili iz Ministarstva pravosuđa, vrijednost boda nije se mijenjala od 1994. godine pa su se 30 godina kasnije za to stvorili uvjeti, a vrijeme je doista i više nego prikladno, s obzirom na val poskupljenja kojem su građani izloženi svakodnevno.

Oboljele od dijabetesa ovih je dana dočekala i neugodna vijest o poskupljenju lijekova protiv te bolesti, jednako kao i poskupljenje lijekova protiv pretilosti.

Već poskupljivali u nekoliko navrata

Kako upozoravaju iz udruge NaInzulinu, poskupljenje se dogodilo nenajavljenom, predbožićnom odlukom HZZO-a, koji je odlučio uvesti doplate za lijekove nove generacije za dijabetes. Tako se na injekcijske pripravke, poput Ozempica i drugih GLP-1 agonista za liječenje dijabetesa tipa 2, uvodi nadoplata od 15 eura, dok isti lijekovi u obliku tableta poskupljuju na 30 eura.

Zasad je poznato i da bismo u 2025. godini trebali očekivati poskupljenje najmanje dvije namirnice, koje su i u prijašnjem razdoblju poskupljivale već u nekoliko navrata.

image
/Shutterstock

Prva među njima je kava.

Sredinom prosinca cijena arabice na svjetskim tržištima dosegnula je 3,44 dolara, što predstavlja rast od 80 posto na godišnjoj razini. Istodobno, cijena robuste preskočila je granicu od 5,69 dolara po metričkoj toni, i zasad se ne vidi kraj divljanjima.

Uzrok su vremenske nepogode - izmjene suša i kiša koje štete usjevima, zbog čega najveći svjetski igrači, poput, recimo, JDE Peet‘sa, najavljuju poskupljenja tog napitka.

Slično se na svjetskim burzama događa i s cijenama kakaovca - ona je ovih dana skočila čak 30 posto, a zalihe kakaovca na rekordno su niskim razinama, najnižima u posljednjih 60 godina.

Brojni svjetski proizvođači najavljuju stoga poskupljenja čokolade, iako je ta namirnica kod nas zabilježila jedan od najvećih inflatornih skokova od 2021. godine.

Kakao i čokolada u prahu tako su u tom razdoblju, prema podacima DZS-a, doživjeli rast cijene od 89 posto, dok je kava poskupjela u prosjeku 42 posto.

10. siječanj 2025 20:44