Mnogi su ovih mjeseci planirali putovanja, vikend "brejkove" po europskim gradovima, navijači svoj London u lipnju...
Karte kod "low budget" zrakoplovnih kompanija tražile su se, pronalazile i ugrabile davno, kod nekih je upravo stav "Mogu jeftinije do Varšave avionom, nego do Zagreba busom!" bio okidač da, bez da promisle dvaput, klikom sebi i društvu osiguraju par dana čistog užitka.
No onda se sve preokrenulo. Uzbuđeno iščekivanje zamijenilo je nervozno mail pregovaranje s aviokompanijama kako doći do povrata novca, na koliko dugo ishoditi "zamjenski vaučer"...
U svakom slučaju, inozemna putovanja su stala i pitanje je kad će se i u kojim uvjetima moći nastaviti. Jer, i mnoge su se plaće u međuvremenu smanjile, a nemali broj je ostao i bez radnog mjesta.
Ipak, putoljupci i znatiželjnici koji vole otkrivati neotkriveno ne trebaju očajavati, dapače.
Gotovo da nema mjesta u Hrvatskoj koje se ne isplati posjetiti, a iz pozicije Splita ili bilo kojeg mjesta u Dalmaciji, u neposrednom okruženju toliko je divnih lokacija za jednodnevne izlete, za koje obitelj ili ekipa prijatelja uistinu ne treba izdvojiti pretjerana sredstva, a može sebi priuštiti čarobno dobar vikend.
Naša je fotoreporterska skitalica, kolega Zvonimir Barišin, ovih je dana, primjerice, "lunjao" po Burnumu i oduševio nas sjajnim fotografijama.
Ne, nije bio ni u Bosni, ni u Turskoj, kako bi naziv ovog spektakularnog lokaliteta mogao neupućenijima zvučati na prvu, bio je pored Kistanja, u selu Ivoševci, jer se ovaj rimski vojni logor u cijelosti se nalazi na području Nacionalnog parka "Krka“.
Do Burnuma se stiže automobilom, cestama iz smjera Skradina, Drniša i Knina.
A ondje vas dočekuje toliko toga, započet ćemo pričicom o amfiteatru.
Gledajući njegove današnje ostatke, teško je zamisliti da je u amfiteatru u Burnumu prije dva tisućljeća stajalo šest do deset tisuća ljudi, no ipak zub vremena prilično je dobro poštedio, kao i ostatke lukova zgrade vojnog zapovjedništva.
Sustavna istraživanja amfiteatra i logora Burnum počela su 2003. godine. Otkriće toga arheološkog lokaliteta, na kojemu su pronađene tisuće predmeta koji su pripadali rimskim vojnicima pokrenulo je rekonstrukciju, otvorena je restauratorska radionica, Arheološka zbirka u Eko kampusa "Krka“ u Puljanima.
U neposrednoj blizini Burnuma nalazi se još jedna atrakcija, Manojlovac, koji je najviši slap rijeke Krke. Njega su 1875., na svom putovanju Dalmacijom, posjetili austro-ugarski car Franjo Josip I. i njegova supruga Elizabeta Bavarska, čemu u čast je 2011. godine svečano postavljena obnovljena spomen-ploča na novootvorenoj pješačkoj stazi.
Pješake staze su tek, za sve željne kretanja nakon dva mjeseca izolacije i minimuma "gibanja" tek posebna poslastica.
Staza Rimski put, naime, vodi strmim spustom niz kanjon do starih vodenica, pružajući cijelim putom pogled na slap Manojlovac.
S druge strane do njega vodi staza koja počinje neposredno iznad Brljana i povijesnog prijelaza preko rijeke, koji je u opticaju i danas.
Ova lokacija nije privlačna samo zaljubljenicima u prirodu i povijest i šetačima, ovdje su itekako na svoje došli i biciklisti.
NP Krka je, naime, nedavno predstavila 470 km novih biciklističkih ruta, od kojih se mnoge nalaze upravo u sjevernom dijelu nacionalnog parka.
Svake godine u kolovozu na ovoj se lokaciji održavaju "Burnumske Ide". Termin Ide izvorno se odnosio na dane punog mjeseca, koje su Rimljani smatrali povoljnima za organiziranje svečanosti i proslava.
Zato se pod kolovoškim nebom svake godine rekonstruira povijest ovog kraja u rimsko doba, prikazivanjem života i običaja.
Ono što definitivno nije zanemariv faktor u planiranju vikend izleta su povoljnije, promotivne cijene ulaznica, koje je NP prilagodio domaćima.
Do 18. lipnja, naime, cijena ulaznice za cijeli NP Krka, koja uključuje Burnum, ali i atrakcije svih kopnenih lokaliteta u Parku, je 50 kuna za odrasle, 25 kuna za djecu i mlade do 18 godina, dok je za mališe do 7 godina ulaz besplatan.
Ako se želi posjetiti samo Burnum, saznajemo u NP, trenutna cijena ulaznice za odrasle je 40 kuna, za djecu i mlade do 18 godina 30 kuna, a za najmlađe je besplatno.
U ponudi je i najisplativija opcija, obiteljski paket po cijeni od 100 kuna, koji uključuje ulaznice za dvoje odraslih i do četvero djece, do 18 godina starosti.
Uz njega se dobiva i vaučer s popustima u buffetima, kao i poklon torba i dekica.