StoryEditorOCM
RegionalIMAJU I HIMNU

Predškolci s poviješću dugom stotinu godina: u Pagu danas Dječji vrtić proslavio 23. rođendan, ali se slavilo i stoljeće predškolstva u gradu

Piše L.B./Zadarski.hr
24. travnja 2023. - 16:34

U Dječjem vrtiću "Paški mališani" Pag obilježene su dvije značajne obljetnice: 23. rođendan Dječjeg vrtića "Paški mališani" Pag i stotinu godina predškolskog odgoja u gradu Pagu.

Naime, 23. travnja 2000. godine paški dječji vrtić dobio je svoj statut, prešao je u nadležnost Grada Paga i dobio današnji naziv i to se slavi kao rođendan vrtića.

No predškolsko obrazovanje u gradu Pagu počelo je 1923. godine kada je u Benediktinskom samostanu sv. Margarite utemeljeno Dječje zabavište.

Proslava u Dječjem vrtiću "Paški mališani"Pag održana je 23. travnja, na spomendan Sv. Jurja, sveca zaštitnika Grada Paga. U prigodi 23. rođendana Dječjeg vrtića "Paški mališani" Pag djeca i odgojiteljice pripremili su veseli, prigodan program, uz druženje s roditeljima te tortom i slasticama koje su pripremile kuharice vrtića. Na proslavi su prvi puta djeca premijerno otpjevala  himnu vrtića "U vrtić" koja je autorsko djelo odgojiteljice Marijane Šuljić. Ljubica Fabijanić, ravnateljica Dječjeg vrtića "Paški mališani" Pag je o proslavi rođendana vrtića rekla:

"Od samostalnog Statuta Dječjeg vrtića "Paški mališani" Pag donesenog 2000.godine, kada je vrtić preuzeo Grad Pag, prošle su dvadeset i tri godine te smo, shodno tome, slavili dvadeset i treći rođendan. Međutim, povijest odgoja, obrazovanja, brige i njege za djecu predškolske dobi u gradu Pagu provodi se punih 100 godina. Naime, 1923. godine u Pagu je utemeljeno Dječje zabavište pri Benediktinskom samostanu koje je brinulo o djeci. Dječje zabavište je utemeljio dobročinitelj M. P. J. Felicinović, a nastavnice, kako ih se tada nazivalo, su bile Jožica Klarić i Č. M. Gertruda Magaš. U razdoblju od 1923. do 1945. godine Dječje zabavište se brinulo o stotinjak djece predškolske dobi i to ženske i muške djece. Tako možemo reći da su već tada bila omogućena jednaka prava i mogućnosti odgoja i obrazovanja  djevojčicama i dječacima. Odgoj, obrazovanje, briga i njega za djecu predškolske dobi se kontinuirano nastavila, uz neke kraće prekide, sve do danas, a ostvareni su svi uvjeti za kvalitetan nastavak predškoloskog odgoja i u budućnosti."

Vrtić je, nakon prestanka rada u Benediktinskom samostanu, otvoren u Koludraškoj ulici, u zgradi u kojoj je danas Izložba crkvene umjetnosti, a potom u Kneževom dvoru pod nazivom Fantinići. Iz Kneževog dvora vrtić se preselio u prostor na obali Katine, a djelovao je pod vodstvom tadašnjeg Ministarstva prosvjete. U tom prostoru bilo je zbrinuto od 60 do 100 djece o kojima su brinule dvije odgojiteljice, drugarice, kako ih se tada nazivalo. Vrtić je provodio program odgoja, obrazovanja, njege i brige o djeci u prostoru na obali Katine do 1980.godine i izgradnje zgrade na postojećem području vrtića. Vrtić je tada nosio ime "Vera i Sonja Fabijanić".  U to vrijeme o djeci su brinule dvije odgojiteljice, a broj odgojiteljica se počeo povećavati s povećanjem brojem djece koja su bila uključena u provođenjue programa odgoja i obrazovanja i kroz nekoliko godina o djeci su brinule 4 odgojiteljice, kuharica i spremačica.

Do 1980. godine vrtić je radio u poludnevnom programu, odnosno djeca su boravila u vrtiću samo nekoliko sati, a od 1981. do 1990. godine polako se počeo povećavati broj djece koja su koristila vrtić u cjelodnevnom programu gdje im je, uz odgoj i obrazovanje, bio ponuđen doručak i ručak. Povećanjem interesa za cjelodnevni program povećavao se i broj zaposlenih u vrtiću. Tako je početkom 1990. godine u vrtiću bilo zaposleno 6 odgojiteljica, kuharica i spremačica, a uredsko poslovanje vodilo se pri osnivaču, Gradu Pagu. Zgrada vrtića bila je prizemnica s tri sobe za boravak djece, kuhinjom, dvoranom i 4 ureda, a vrtić je brinuo za 60 djece.

Kada se broj djece povećao na 95, dvorana je prenamijenjena u sobu za dnevni boravak djece, a ukupno je bilo zaposleno 8 odgojiteljica, 2 kuharice i 2 spremačice. Ime vrtića je 1998. godine promijenjeno u "Ribica", a 1999. godine počeo je postupak odvajanja vrtića iz sustava ministarstva. U to vrijeme vrtić je provodio program pod vodstvom Osnovne škole.

Dječji vrtić je 2000. godine preuzeo Grad Pag kao Osnivač vrtića, vrtić je dobio svoj Statut i ime Dječji vrtić "Paški mališani" Pag. Od tada Dječji vrtić "Paški mališani" Pag provodi cjelodnevni i poludnevni program, uključujući program pripreme za školu, ima svog ravnatelja, svoje računovodstvo, domara te do 2012. godine broji ukupno 12 zaposlenih.

Danas Dječji vrtić "Paški mališani" Pag, a sukladno stvarnim potrebama stanovnika, provodi program u novoj zgradi koja je izgrađena 2017. godine. Zgrada ima površinu veću od dvije tisuće kvadrata, sa sedam skupnih jedinica, i to tri jedinice jasličke dobi djece (1 do 3 godine starosti) i 4 jedinica vrtičke dobi (3 do 7 godina starosti), a predviđena je za smještaj 130 djece predškolske dobi. Zgrada vrtića je projektirana kao energetski učinkovita katnica sa solarnim panelima za zagrijavanje PTV, LED rasvjetom, dizalicama topline zrak-voda, fotonaponskim čelijama za proizvodnju električne energije, rekuperacijom otpadne topline ventilacijskog sustava iz kuhinje i profesionalnom kuhinjom.

U rujnu 2019. godine Dječji vrtić "Paški mališani" je proširio djelatnost i počeo provoditi odgojno-obrazovni program u  područnom odjelu vrtića Povljana, s dvije skupine, predviđen za smještaj 30 djece na 690 četvornih metara.

Dječji vrtić "Paški mališani" Pag zapošljava 18 odgojiteljica, 2 stručna suradnika, 5 spremačica, 2 kuharice, domara, računovodstvenog djelatnika, tajnicu i ravnatelja, što iznosi ukupan broj od 31 zaposlenih djelatnika. Dječji vrtić "Paški mališani" Pag ukupno broji 150 upisane djece u dobi od 1 do šest i pol godina starosti.

- Ponosni smo i s radošću možemo reći da Grad Pag ima dugu povijest odgoja i obrazovanja djece predškolske dobi. Sretan nam Dan vrtića - poručila je Ljubica Fabijanić, ravnateljica Dječjeg vrtića "Paški mališani" Pag.

16. studeni 2024 13:34