Ante Čizmić / Hanza Media
Tko poželi otključati autohtonu kuhinju otoka Brača, mora znati da se jedan od ključeva okusa nalazi u Splitskoj, malom mjestu iznimne povijesti, nadomak Supetru.
Konoba Kod Tonća, ugodan kutak koji nije podlegao globalizaciji i pomodarstvu, mjesto je dobrog provoda u kojemu će ljubazni domaćini rado s gostom podijeliti svoje kulinarske tajne. Ante Tonći Brhanović utemeljio je konobu, prvi na cijelom Braču, na jednostavnoj doktrini: jela se spravljaju tako da se naglasi izvorna kakvoća, okusi i mirisi sezonskih namirnica.
Kći Zorana Oreb sa suprugom Franom ne odstupa od temeljnog načela kao i njezini sinovi Nedi i Luka, koji polako preuzimaju posao. I u trećoj generaciji to mjesto još nepokolebljivo njeguje ideju s početka priče: autentična i vrhunska domaća dalmatinska spiza iznad i prije svega! Radi se o pravom obiteljskom mjestu koje je nastalo s puno ljubavi i truda. Jer domaćini su iskreni zaljubljenici druženja uz jelo. Ležerna prisnost dočekat će vas u ugodnom ambijentu, koje nije neko fensi mjesto, ali ima sve.
Ante Čizmić / Hanza Media
I kamin s vatricom i štekat na takvom mjestu da se, kažu u šali, brod može vezati uz nogu od stola. Tu je mjesto svakodnevnog festivala lokalnih okusa i mirisa, jede se vrhunski pripremljena hrana temeljena na zdravim, dostupnim i autohtonim namirnicama iz lokalnih vrtova i maslinika. Kreativno koristeći te namirnice pripremaju nevjerojatno ukusna jela. Nema tu gastronomske ekstravagancije. Sve je svježe, sve se dnevno sprema.
Ante Čizmić / Hanza Media
Dobar glas daleko se čuje
Ne promišljaju Orebovi o promjenjivim gastro-trendovima, ni o promociji svoje spize izvan prostora lokala. Sve što se nudi jednostavno je, domaće i tradicionalno. A dobar glas daleko se čuje. I vlasnik jedne hotelske kuće tu rado zalazi, često i u visokom društvu iz poslovnih, političkih i diplomatskih krugova. Mir, diskrecija i vrhunska hrana neodoljivi su onima koji su se nauživali razvikanih restorana.
Ante Čizmić / Hanza Media
Zalog je uspjeha prvorazredna vrsnoća namirnica, bilo da je riječ o mesu, koje nema nikakve veze s ispranom konfekcijom, ili o ribi i školjkama koje do lokala stižu najbržim, posebnim kanalima. - Što nudimo? Teško je nabrojati, lakše mi je reći sve, a uvijek smo spremni odgovoriti i svakoj želji uz prethodnu narudžbu - kaže Zorana Oreb. Širina ponude je iznimna, ali inzistira se i na njenoj dubini. Hoće se najbolje. Brački ovčji sir iz kamenice senzacionalan je, pršut besprijekoran, rižoti jedan od zaštitnih znakova, riblje juhe savršene, brujeti, peke...
Ante Čizmić / Hanza Media
Kod Tonća suvereno vladaju vatrom odnosno žarom pa su i tako spremljene delicije nedostižno ukusne. Konoba je striktno obiteljski posao u kojemu sudjeluju svi pripadnici tri generacije. Tu se predano radi, ali doslovno i živi. Kuhaju kao u svom domu. I nikad ne shvaćaju goste kao priliku za jednokratno iživljavanje, osjeti se, snažno, kako im je stalo da se vratite. Bez toga najstarija bračka konoba koja nikad nije prestala s radom ili promijenila vlasnika ne bi trajala toliko. Iduće godine proslavit će prvih 50 godina. Konoba je okosnica egzistencije Orebovih od početka svibnja do kraja rujna. Kad sezona prođe, obitelj je fokusirana na poljoprivredu.
Ante Čizmić / Hanza Media
I to rade sa srcem. Uz relativno mali maslinik od 1800 četvornih metara, u kojemu je uređena i uvijek puna kamena jednokatnica s bazenom, Orebovi brinu o najvećoj parceli s maslinikom na Braču gdje se na 60.000 kvadrata, surovog kamenjara i škrte zemlje, nalazi više od 1000 stabala maslina. Starina je obnovljena i dorađuje se. Za uljaru, bazen s vodom, uređenje putova iz EU dobili su bespovratnih 50.000 eura.
Ante Čizmić / Hanza Media
Zlatne ruke
Sve se u masliniku radi ručno, ne koristi se nikakva zaštita, nema ni govora o navodnjavanju. Čak i za ovih nesnosnih vrućina i duge suše nemoguće je pronaći propali plod. Masline su zdrave, sočne i opet će dati velike količine ekološki besprijekornog, najboljeg, maslinova ulja.
Ante Čizmić / Hanza Media
Naravno, u konobi Kod Tonća ono je neizostavna ponuda, ali uvijek ga ima i za prodaju. Nude ga, kao sjajan suvenir, čak i u spreju i to u zanimljivim kombinacijama s češnjakom i ružmarinom te čilijem i ružmarinom. Proizvode i domaće rakije lozu, travaricu, orahovicu, rogačušu, višnjevaču, smokovaču, mrtinu (mirta). Počeli su i s kantarionovim i uljem od kadulje. Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Oreb i konoba Kod Tonća sjajan su spoj koji traje i ima ključ. Kultno, lokalno, domaće, svježe. I super ukusno!