StoryEditorOCM
RegionalZLATNE KAPI!

Čudno, maslinovo ulje duplo skuplje kod nas nego u Europi, kada će pojeftiniti? Evo što kažu istraživanja tržišta

Piše Stanislav Soldo
21. prosinca 2024. - 21:00

Cijene maslinova ulja i dalje rastu. Iako je ovo bila dobra maslinarska godina uz zadovoljavajuću proizvodnju, efekt ovogodišnje berbe i prerade maslina bit će vidljiv tek na proljeće, kad bi cijene mogle biti neznatno niže.

U studenom je cijena ekstra djevičanskog maslinovog ulja na tržištu RH u prosjeku viša za 7,0 posto. U odnosu na prethodni mjesec značajnu promjenu bilježi ekstra djevičansko maslinovo ulje u pakiranju od 0,75 litra čija je cijena u studenom viša za 35,1 posto, no uspoređujući s prosjekom posljednjih šest mjeseci cijena je viša za 11,1 posto, podaci su Tržišnog informacijskog sustva u poljoprivredi (TISUP)

image
Niksa Stipanicev/Cropix

Veleprodajna cijena ekstra djevičanskog maslinovog ulja u prosjeku je iznosila 11,62 eura za litru, što je povećanje za 30,91 posto u usporedbi s prošlom godinom.

Ekstra djevičansko maslinovo ulje na razini EU bilježi negativan cjenovni trend te je od početka godine jeftinije za 21,6 posto. Cijena je u studenom u odnosu na prethodni mjesec niža je za 7,6 posto, a u prosjeku je iznosila 712 eura za 100 kilograma ulja.

I dok cijena maslinova ulja na razini EU-a pada u Hrvatskoj raste pa tako dolazimo do apsurdnih podataka. Cijena maslinova ulja na RH tržištu je u studenom iznosila 1274 eura za 100 kilograma, što je za nevjerojatnih 79,1 posto više u odnosu na prosječnu cijenu u zemljama Europske unije.

image
Bozo Radic/Cropix

I otkupne cijene maslinova ulja u Hrvatskoj bilježe uzlazni trend još od 2021. godine. U prosjeku je cijena u 2023. godini za ekstra djevičansko maslinovo ulje iznosila 8,54 eura za litru što je za 29,92 posto više u usporedbi s prethodnom godinom, a 51,34 posto u odnosu na 2021. godinu.

Pema statističkim podacima Hrvatska je u 2022. godini bila samodostatna 45.76 posto u proizvodnji maslinova ulja, dok je 2013. godine samodostatnost bila 62.11 posto. U Hrvatskoj je nešto više od 20 tisuća hektara pod maslinicima gdje se proizvede 29.8 tisuća tona ploda maslina.

image
Bozo Radic/Cropix

Maslinovo ulje je preskupo pa ga sve manje ljudi kupuje i konzumira. Više se ne gleda tko je proizvođač je li ulje uvozno ili domaće, ekstra djevičansko, djevičansko ili pak od komine masline. Samo se prati cijena i sretna je onaj tko ulovi kakvu bocu na akciji. Umjesto maslinovog potrošačima uvijek ostaje suncokretovo ulje koje je ipak puno jeftinije.

Ipak, za nadati se da su cijene maslinova ulja dosegnule svoj maksimum kako u Hrvatskoj tako i u ostatku Europske unije te da je jedina logičan potez formiranje nižih cijena. U prilog ovome idu i istraživanja EU tržišta poljoprivrednih proizvoda koja pokazuju globalni trend smanjenja cijena maslinova ulja, što se još uvijek ne događa u Hrvatskoj.

21. prosinac 2024 21:01