U listopadu i studenome Večernji list proveo je anketu među pedesetak vodećih gospodarstvenika, koji su odabrani prema kriteriju broja zaposlenih, visine prihoda, tržišnog položaja i profitabilnosti.
Unatoč činjenici da su realni osobni dohodci ove godine rasli po rekordnim stopama, kao treći po mogućem značaju poslovni izazov 40 posto ispitanika ističe pad realne kupovne moći potrošača.
Takav rezultat ukazuje na činjenicu da se Hrvatska još uvijek bori s porastom cijena proizvoda i usluga, poput hrane, pića, energije i stanovanja, koje u osnovnoj "košarici" običan građanin teško može zaobići.
Zaključak koji se nameće jest da je porast realnih dohodaka, iako zanačajan, zaostajao za stopama inflacije s kojima se Hrvatska bori treću godinu zaredom. Podsjetimo, prosječna neto plaća u Hrvatskoj dosegla je ove godine 1324 eura, međutim statistiku kvari podatak da čak 70 posto zaposlenih u zemlji ima plaću ispod prosjeka.
Što se zaposlenika i plaća tiče, velika većina ispitanih poslodavaca navela je da su u protekloj godini povećali plaće svojim radnicima, dok nešto manji udio (91%), namjerava i u sljedećoj godini povećati plaće.
Što se tiče općeg smjera kretanja domaćeg gospodarstva, među ispitanicima vlada optimizam - ukupno 83 posto ispitanih uvjereno je da će hrvatski BDP u idućoj godini rasti. Od toga, njih gotovo polovica (45%) smatra da će BDP rasti po godišnjoj stopi između 2 i 3 posto, dok 10 posto ispitanika drži da će se rast gospodarstva, unatoč i dalje izazovnom geopolitičkom okruženju, zadržati na ovogodišnjim stopama i premašiti godišnju stopu od 3 posto - piše Večernji list.