Sortirnica je jedan od važnih dijelova sustava gospodarenja otpadom, s obzirom na to da se sortiranjem odvojeno prikupljenog otpada povećava kvaliteta i vrijednost odvojeno prikupljenih korisnih sirovina iz otpada, a time i plasman tih sirovina na tržište
U Biogradu, u industrijskoj zoni, u tijeku su završni radovi na izgradnji sortirnice otpada, odmah do reciklažnog dvorišta.
Ovo je, moglo bi se reći, završni dio projekata koje Grad Biograd na Moru provodi u sustavu održivoga gospodarenja otpadom.
- Sortirnice su jedan od važnih dijelova sustava gospodarenja otpadom, s obzirom na to da se sortiranjem odvojeno prikupljenog otpada povećava kvaliteta i vrijednost odvojeno prikupljenih korisnih sirovina iz otpada, a time i plasman tih sirovina na tržište, kazao je Davor Ivanović, dipl. ing. građ., viši savjetnik za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša u Grada.
Filter između sakupljanja i odlaganja
- Ugovorena cijena je 3.700.839,03 eura s PDV-om. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja sufinancira projekt u iznosu od 2.892.733,13 eura, uključujući i ostale aktivnosti na projektu kao što su izgradnja pristupne ceste, usluge vođenja projekta, usluge stručnog nadzora, usluge projektantskog nadzora, promidžbene aktivnosti itd. - rekao je Ivanović.
Da bi otpad postao ekonomski interesantan reciklažerima, potrebno ga je razvrstati u sortirnicama otpada, pri čemu sortirnice možemo zamisliti kao filter između sakupljanja i odlaganja.
- Prostor sortirnice ukupne je površine oko 3.970 m2. U sortirnici će biti izdvojeno sortiranje sakupljenog otpada s područja Biograda i susjednih općina te priprema sortiranog otpada za prijevoz do mjesta daljnje obrade ili zbrinjavanja, objašnjava Ivanović.
U sklopu sortirnice se nalaze ulazno i izlazno privremeno skladište te prostor za zaposlene i ostali potrebni tehnički prostori.
- Cjelokupni prostor objekta sortirnice sa skladišnim prostorima nalazi se unutar zatvorenog objekta, tj. hale. Dimenzije hale su 21,02 x 45,76 m. Godišnji kapacitet sortirnice iznosi oko 3.085 tona, temeljit je Ivanović.
Biograd i Bošana d.o.o. nastavljaju s dobrim rezultatima u povlačenju EU sredstava.
Projekti koji su se prijavili na natječaje iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014 – 2020, su odobreni i završeni ili u realizaciji. U sklopu prvog projekta nabavilo se 5.000 novih spremnika – kanti za prikupljanje otpada (bio-otpad, reciklabilni otpad te komposteri). Radi se o zajedničkom projektu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (PT2) i Biograda, a ukupna vrijednost projekta je oko 220.000 eura, od čega se 85% sufinancira iz EU i nacionalnih sredstava. Drugi projekt se odnosi na nabavku novog vozila – kamiona za prikupljanje otpada.
Projekt pod nazivom “Unaprjeđenje sustava za odvojeno prikupljanje otpada komunalnog poduzeća Bošana d.o.o.” je odobren, a njegova ukupna vrijednost iznosi oko 155.000 eura, od čega se 85% sufinancira iz EU i nacionalnih sredstava.
- Osim navedenih projekata, grad je izgradio i opremio reciklažno dvorište u vrijednosti od oko 670 tisuća eura, od čega je više od 90% sufinancirano iz nacionalnih i EU sredstava te je izradio potpunu projektno – tehničku dokumentaciju i ishodovao sve potrebne dozvole za još dva projekta, “Sortirnica otpada Biograd” vrijednosti više od 670.000 eura i “Sanacija i konačno zatvaranje odlagališta otpada Baštijunski brig” vrijednosti od oko 4 milijuna eura, navodi Ivanović.
Svi navedeni projekti (nabava spremnika, nabava vozila, izgradnja Reciklažnog dvorišta, izgradnja sortirnice, izgradnja pretovarne stanice te zatvaranje odlagališta Baštijunski brig), dio su rješavanja problema brige o otpadu na području grada Biograda na Moru i okolnih mjesta.
’Kapitalci’ vrijedni 17,5 milijuna eura
Biograd kontinuirano priprema i realizira projekte koji se sufinanciraju iz nacionalnih i EU izvora. Ukupna vrijednost projekata u realizaciji na kojima je grad nositelj, partner ili suradnik iznosi oko 17,5 milijuna eura.
- Osim sektora otpada, grad ulaže u poslovnu i turističku infrastrukturu, povijesne i kulturne objekte, prometnu infrastrukturu, mlade i djecu, naglasio je gradonačelnik Ivan Knez.
Inače, tehnološki proces postrojenja obuhvaća prijam, sušenje, sortiranje, baliranje, tehnološku separaciju neiskorištenog materijala i reciklažu sirovina koje se mogu vrednovati na tržištu, u skladu s principima održivog razvitka i zaštite okoliša.
- Projektom izgradnje nastavlja se investiranje u sustav prikupljanja i gospodarenja otpadom. Sortirnice su jedan od važnih dijelova sustava gospodarenja otpadom, s obzirom na to da se sortiranjem odvojeno prikupljenog otpada povećava kvaliteta i vrijednost odvojeno prikupljenih korisnih sirovina iz otpada, a time i plasman tih sirovina na tržište.
Time će se doprinijeti povećanju stope recikliranja komunalnog otpada i smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalište. Na taj se način osigurava priprema za ponovnu uporabu i recikliranje papira, metala, plastike i stakla iz kućanstva, i to u minimalnom udjelu od 50% mase otpada čime se izravno utječe na postizanje europskog cilja za ponovnu uporabu i recikliranje komunalnog otpada, zaključio je Ivan Knez.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....