S posebnim pijetetom su u Policijskoj upravi zadarskoj obilježene obljetnice pogibije hrvatskih redarstvenika, Josipa Žulja i Marinka Brkića.
Policijski službenici su u ponedjeljak, 17. srpnja, svečanim postrojem odali počast poginulim kolegama, a u sjećanje na njihovu hrabru žrtvu pročitane su kratke povijesnice kao trajni spomen na hrabrost hrvatskih redarstvenika.
Josip Žulj rođen je 03. 08.1952.godine, kao pripadnik pričuvnog sastava od 02. svibnja 1991.godine, a kasnije i aktivnog sastava PU zadarske, kao policijski službenik Postaje prometne policije aktivno je sudjelovao u obrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske.
Život je izgubio 17. srpnja u topničkom napadu na Lišane Ostrovičke, gdje je samo dva dana prije otvorena policijska postaja (15.srpnja 1991.).
U neprijateljskom napadu na Lišane Ostrovičke, inače jednom od prvih granatiranja na zadarskom području, pored hrvatskog redarstvenika od posljedica ranjavanja smrtno je stradao i fra Mile Mamić.
U sklopu programa obilježavanje obljetnice stradanja prvih hrvatskih žrtava u Lišanima Ostrovičkim, u večernjim satima položeni su vijenci za sve poginule hrvatske branitelje ispred spomenika pored crkve sv. Nikole Tavelića.
Uz mnogobrojne predstavnike lokalne samouprave i uprave te udruga proizišlih iz Domovinskog rata, vijence je položilo i izaslanstvo Policijske uprave zadarske.
Dana 18. srpnja, navršava se 30 godina od kada je u obrani neovisne Domovine svoj život položio hrvatski redarstvenik Marinko Brkić, koji je 14. srpnja 1993. godine uslijed eksplozije koja se dogodila prilikom uklanjanja kazetnih bombica tzv. „zvončići“ u mjestu Debeljak, zadobio teške tjelesne povrede od kojih je četiri dana kasnije preminuo u Općoj bolnici Zadar.
Pokojni kolega Marinko Brkić rođen 12.03.1966.godine, kao policijski službenik PU zadarske od 21.ožujka 1991.godine do svoje tragične smrti aktivno je sudjelovao u obrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske.
Prošlo je 30 godina od pogibije hrvatskog redarstvenika ali se u Policijskoj upravi zadarskoj trajno čuva spomen na njegovu žrtvu, a kao čin zahvale i počasti, na gradskom groblju zapaljene su svijeće na njegovom grobu.
Obilježavanje obljetnica pogibije su zalog koji prenosimo na mlade generacije u očuvanju sjećanja na hrvatske redarstvenike, čija žrtva je zlatnim slovima upisana u stvaranje novije hrvatske povijesti.