Povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, Grad Zadar je u suradnji s voditeljicom Odjela za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Klinike za internu medicinu Opće bolnice Zadar, Zavodom za Javno Zdravstvo – Zadar, Ambulantom obiteljske medicine – Murvica, Crvenim križem, te ambulantama na udaljenim zadarskim otocima Molata, Ista, Silbe i Oliba organizirao preventivne zdravstvene preglede.
Akcija je ove godine provedena na zadarskim otocima zbog činjenice što su na otocima zdravstvene usluge teže dostupne, kao i zbog toga što na otocima živi pretežito populacija starije životne dobi.
Ovom sveobuhvatnom zdravstvenom akcijom mjerila se težina, visina i indeks tjelesne mase, opseg struka i bokova, krvni tlak, vrijednost šećera u krvi te HbA1c, odnosno prosječna vrijednost šećera u krvi u posljednja tri mjeseca, što se inače mjeri prilikom bolničkih pretraga. Pacijenti su ispunili i upitnik za procjenu rizika od šećerne bolesti. Nakon provedene obrade, liječnik im je prezentirao rizik od obolijevanja od dijabetesa te ih uputio u potrebne daljnje korake.
U akciju su se uključile i tvrtke Karl Dietz Kijevo d.o.o (medicinska i ortopedska pomagala), koja je donirala glukometre, trakice i lancete za pretragu šećera u krvi, te Axon Lab iz Zagreba koja je ustupila dva aparata za tromjesečno mjerenje šećera.
Pregledano je 88 pacijenata - 19 na Molatu, 21 na Istu, 28 na Olibu i 20 na Silbi. Jednom pacijentu je dijagnosticiran dijabetes za koji nije znao, a još osam ih je dobilo dijagnozu predijabetesa. Svi pregledani dobili su upute kako minimalizirati rizik od razvoja šećerne bolesti te su bili izuzetno zadovoljni mogućnošću da ovakvu obradu dobiju na svom otoku, umjesto odlaska u bolnicu na kopnu.
Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog, sukladno preporuci Međunarodne dijabetičke federacije. U svijetu od šećerne bolesti boluje 463 milijuna ljudi u dobi od 20 do 79 godina, a procjenjuje se da će taj broj narasti na 700 milijuna do 2045. godine.
U svijetu svake godine od šećerne bolesti umire 4,2 milijuna ljudi, a gotovo polovica je mlađa od 60 godina. Većina oboljelih boluje od dijabetesa tipa 2 koja se u 80 posto slučajeva može spriječiti promjenom životnih navika. Budući da jedan od dvoje oboljelih u svijetu nema postavljenu dijagnozu šećerne bolesti, rano otkrivanje i liječenje su ključni u sprečavanju nastanka komplikacija ove bolesti.
Podizanje svijesti o znakovima, simptomima i rizičnim čimbenicima su stoga od velike važnosti za pravodobno otkrivanje bolesti. U Republici Hrvatskoj registrirano je 315.290 osoba s dijagnozom šećerne bolesti, a procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih oko 500 000. Tijekom proteklih nekoliko godina šećerna bolest bila je treći vodeći uzrok smrti u Hrvatskoj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....