Iako broj mrtvih uslijed covida 19 zasad ne raste vrtoglavo, ponovni eksponencijalni rast broja zaraženih naveo je više članica Evropske unije na hitne, „vatrogasne“ mjere.
U subotu je Italija zabilježila novih 600 zaraženih (na 60 milijuna to je otprilike kao kad bi ih Hrvatska imala 40 na 4 milijuna stanovnika) – pa je nastala panika da će novi val pandemije ugroziti proizvodnju, te početak školske godine.
Izvor nije ni samo ni prvenstveno u inozemstvu. U Lacij se vratilo 30 zaraženih s male Malte, 24 iz Španjolske, 17 iz Grčke, nijedan iz Hrvatske.
Talijanski ministar zdravstva Roberto Speranza zabranio je večeras od sutra do 7 rujna rad svim noćnim lokalima, sa živom i snimljenom glazbom, a zabranio je ples i izvan lokala: na plažama, kupalištima, inim otvorenim mjestima, u hotelima itd.
Osim toga, naredio je da se na otvorenome maske moraju nositi od 18 do 6 sati svakog dana, zapravo svake noći.
Izrijekom je oblastima naređeno da ne smiju odstupati od naredbe.
Udruga lokala s glazbom najavila je odmah tužbu upravnom sudu. Ne zadovoljavaju se obećanjem ministra da će dobiti naknadu. Zahtijevaju da im se porez na dodanu vrijednost smanji na 4 posto (kao za kruh i kulturu), da im država plati naknadu za uposlene na čekanju itd.
U Italiji je 2016 (to je najnoviji podatak) bilo više od 2500 noćnih lokala s glazbom, s godišnjim prometom od 4 milijarde eura.
Uz njihove voditelje i uposlenike, zabrana pogađa pjevače, svirače, voditelje, tim više što raste broj lokala sa živom glazbom.
Udruga tvrdi da će profitirati organizatori „divljih plesnjaka“ (rave i sl.), bez poreznog i zdravstvenog nadzora.
Još je gore stanje u Francuskoj, gdje je danas zabilježeno novih 3310 zaraženih. Doduše, u Francuskoj uzimaju znatno više briseva: oko 600.000.
Gotovo svugdje u Evropi jačaju kontrole pri ulazima u zemlje. Ipak, danas je Evropsko povjerenstvo ponovo naglasilo da ne dopušta jednostrano blokiranje međudržavnih granica, te da se sve takve mjere moraju dogovoriti na razini Unije.