StoryEditorOCM
Forum‘UBODEN SAM‘

Zastrašujuća pojava širi se europskim klubovima, Francuzi su u panici, a djevojke prepričavaju: ‘Nisam više mogla ni govoriti ni kretati se...‘

Piše Karla Juničić/JL
29. travnja 2022. - 17:21

U francuskim diskotekama proširio se strah nakon niza navodnih napada iglama koje su možda sadržavale drogu. Najmanje 53 osobe tvrde kako su imale mučnine, vrtoglavice, nesvjestice i nisu mogle hodati nakon što su iz čista mira ubodene na plesnom podiju. Većina žrtava su žene, piše Jutarnji list. 

Tužitelji u nizu gradova među kojima su Rennes, Nantes, Toulouse i Grenoble pokrenuli su istragu o ubrizgavanju štetnih tvari, iako nisu pronašli dokaze kako bi potkrijepili te tvrdnje.

Francuska je podigla uzbunu nakon što su slični slučajevi zabilježeni u Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj. U ovim državama i dalje se vode istrage o tvrdnjama da silovatelji sad koriste novu metodu omamljivanja žrtava. Uvriježena je pretpostavka da će se droga staviti u piće. No u ovim slučajevima droga se ubrizgavala u noge, ruke, leđa ili ramena.

Liječnici u Francuskoj primijetili su da su na tijelima žrtava vidljivi crveni tragovi koji upućuju na ubode špricom. Savjetuju žrtve da poduzmu preventivne tretmane za HIV u slučaju da su igle korištene nekoliko puta.

Nekoliko je izvješća u medijima o ubodima igala. Zoë Stoppiglia, 20-godišnja studentica iz Grenoblea, bila je u noćnom klubu ranije ovoga mjeseca. Popila je čašu alkohola, a nakon što je otišla udahnuti svježi zrak, osjetila je da više ne može govoriti, kretati se ili vidjeti.

"Trajalo je 10 minuta. Popila sam čašu kad sam stigla i odmah sam znala da nije alkohol u pitanju".

Prijatelji su ju odveli u bolnicu i liječnik hitne pomoći otkrio je crvenu mrlju na njezinoj nozi koja je dokazivala ubod šprice. Ona sad uzima terapiju za prevenciju HIV-a. "Ovo mi je uništilo dobar dio života".

Lou-Anne Le Roux, 16-godišnjakinja iz Lorienta u Bretagni, izjavila je kako je u jednom trenutku tijekom glazbenog festivala osjetila oštru bol u ramenu. "Počela sam osjećati napadaj panike. Nije mi bilo dobro. Grčila sam se i glava me sve više boljela. Trajalo je dva sata".

Izvješća o napadima vrlo su raširena. U jednom klubu u Montaubanu, na jugozapadu zemlje, dvije su se žene onesvijestile u nedjelju ujutro nakon što je 50-ak ljudi istrčalo prema izlazu iz noćnog kluba kad je muškarac povikao u šali: "Uboden sam!".

Francuski istražitelji trenutačno pokušavaju odgovoriti na teško pitanje zašto su ljudi ubodeni u klubovima. Testovi krvi i urina nisu dali tragove droge koju su koristili silovatelji. GHB, psihoaktivna tvar poznatija kao droga za silovanje, u krvi žrtava ostaje samo nekoliko sati, zbog čega je teško dokučiti mogućnost njezina ubrizgavanja. U klubovima nisu pronađene šprice. Također, CCTV snimke nisu pokazale ubode. Ono što istražitelje još više zbunjuje jest činjenica da dosad nije pronađen nijedan dokaz da je ubod iglom povezan sa seksualnim napadom ili krađom.

19. travanj 2024 19:09