StoryEditorOCM
ForumNOVA STRATEGIJA

Velika priča iz Italije: da bi izbjegli policijski sat i potpuni lockdown za Božić, uvode covidsku SUPER-potvrdu! Evo kakve ‘privilegije‘ osigurava

Piše Piše Inoslav Bešker
21. studenog 2021. - 19:42

U Italiji jača strah otkako četvrti val nezaustavljivo intenzivira pandemiju covida-19. Po pritisku na bolnice i intenzivne njege u njima, stanje u Italiji se danomice pogoršava. Stoga vlada za ovaj tjedan priprema nova ograničenja, nastojeći izbjeći božićnu katastrofu. Doduše, u Italiji dnevno od covida umire sada po pedesetak osoba, desetak manje nego u Hrvatskoj. Italija ima 16,5 puta više stanovnika nego Hrvatska, čije pučanstvo "ulazi u se kâ telaruša": 63 milijuna naspram 3,8 milijuna. Po dnevnom broju umrlih na 100.000 stanovnika Italija prolazi daleko bolje nego Hrvatska.

image
Filippo Monteforte

Ipak, Italija je u početku pandemije stradala užasno, pa ukupan – službeni – broj dosad pomrlih od covida u subotu je iznosio 133.082 osobe. Dakle, 13,3 puta više nego u Hrvatskoj, ali Italija je, ponovimo, 16,5 puta mnogoljudnija. Gledano u postotcima, situacija u Italiji je manje loša nego u Hrvatskoj. U sadašnjem trenutku znatno manje loša. Ali strah je izraženiji.

To se vidi i na brojkama, odnosno postotcima cijepljenih. Dosad je najmanje jednu dozu dobilo 46.955.559 stanovnika, što čini 86,94 posto pučanstva starijega od 12 godina. Nije daleko ni zbir onih koji su prošli kompletan ciklus vakcinacije: 45.638.318 osoba, što čini 84,50 posto starijih od 12. Od onih kojima su sazreli uvjeti za treću dozu (booster) vakcinirano ih je 60,93 posto, to jest 3.126.344 osobe.

Necijepljenih 6 milijuna

Na prvi pogled bi se reklo: izvrsno. Ali nije. Nevakciniranih starijih od 12 ipak je više od 6 milijuna, poprilična masa, čiji udarni dio ne posustaje u žestokim prosvjedima protiv cijepljenja i protiv covidskih propusnica.

image
Marco Bertorello

I u subotu su u Rimu Circus maximus dopola napunili prosvjednici, rigorozno zgusnuti i bez maski. U Trstu je, dva tjedna nakon velikih prosvjeda prošli mjesec, uslijedilo znatno povećanje broja zaraženih covidom. Nije dokaz, ali je indicija. U subotu se opet prosvjedovalo u Milanu i još nekim velikim gradovima.

Ostaje i populacija od 5 do 12 godina života, za koju je tek sada utvrđeno da se smije cijepiti protiv covida. Upravo su oni slaba točka sustava zaštite. Znamo za obitelj u kojoj je otac u tom trenu bio cijepljen prvom dozom, jer predaje na fakultetu, a na majku, uposlenu na institutu, još nije bio došao red s obzirom na dob. Dijete mlađe od 12 donijelo je kući koronavirus. Djetetu su ionako blagi simptomi prošli za dva dana, otac se sedmicu dana baktao s ne osobito izraženim simptomima, majka je prošla gore, nije morala u bolnicu – ali sada već šest mjeseci trpi teške posljedice kao efekt "dugog covida": neurološke ispade s elementima epilepsije, masivan gubitak koncentracije, opću malaksalost, te potpunu izmjenu prehrambene sheme. Izbjeći necijepljene u gradu i na selu nije nemoguće, maske mogu pridonijeti profilaksi, ali nemoguće je izbjeći svoje dijete u kući, sve kad bi to ijedna mati uopće htjela.

Nacionalni zdravstveni zavod (ISS) obznanio je da matematički modeli kažu da u sljedećih pet tjedana, koliko manjka do Božića, dnevni broj novozaraženih može doseći kvotu od tridesetak tisuća – ne poduzmu li se brzo dodatne mjere, prosvjedima unatoč.

Da bi se izbjegao policijski sat ili čak potpuni lockdown za Božić – blagdan Talijanima najprirasliji za srce, kao dan obiteljskog okupljanja i blagovanja – talijanska vlada kani uvesti novi tip propusnice, "covidsku superpotvrdu", kako ju je u subotu popodne nazvao ministar državne uprave Renato Brunetta. O tome je, po njegovim riječima, još potreban dogovor s "guvernerima", to jest predsjednicima talijanskih oblasti, ali "superpotvrda" je, navodno, gotova stvar.

Imali bi je samo cijepljeni i oni koji su preboljeli covid, pa bi se samo oni smjeli kretati svuda dok im traje imunitet, a necijepljeni ali s negativnim brisom, ne starijim od 48 sati, smjeli bi samo do posla i nazad.

Nisu se Talijani dosjetili ničemu novome, jer se za sličnu potvrdu opredijelila i Njemačka. Ali u Njemačkoj se takva potvrda zove prozaično i birokratski: G2. Talijani je pak zovu pompozno "super green pass", jer se doima učenije na engleskome.

Razmatra se i mogućnost da se od prosinca do travnja uputi na rad od kuće sve uposlene, barem u državnim službama, kojima je moguće obavljati posao on line.

Obvezno cijepljenje

I u Italiji se razmatra mogućnost uvođenja obvezatnog cijepljenja protiv covida, po istim ustavnim i zakonskim normama u skladu s kojima se obavezno cijepi građane, doduše one još malešne, protiv lepeze zaraznih bolesti koje su još poslije Drugoga svjetskog rata harale i ubijale. Ipak, vlada Marija Draghija o tome javno šuti, a ispod žita daje razumjeti da joj to nije najpreča opcija. Pa i zato što nema u tom pogledu suglasnosti među vladinim strankama. A odluka, kakva bila da bila, jest politička, makar je po sadržaju zdravstvena. Problem je političarima što je svaka takva odluka istodobno i ekonomska.

image
Miguel Medina

Italija izrazito mnogo trguje sa zemljama istočno od nje, počev od susjednih Austrije, Slovenije i Hrvatske, pa do članica bivšega Warszawskog ugovora – a ondje svugdje je stanje bitno gore nego u Italiji.

Dovoljno je iz Milana pogledati Njemačku: od Bavarske do Saske jedna po jedna savezna zemlja pooštrava "mjere", da ne bi rekla zabrane. Bavarski ministar predsjednik Markus Söder zabranio je predbožićne derneke svugdje po Bavarskoj. To je udarac po lokalnoj ekonomiji, ali svrha mu je obraniti industrijsku proizvodnju i funkcioniranje države: odreći se znatne zarade da se spasi mnogo veća. U Italiji političari naglas razmišljaju tako da se to svidi njihovim biračima, ali vlada kojoj je na čelu najrazglašeniji evropski bankarski menadžer Mario Draghi nužno mora voditi računa i o privrednicima. A njihov najjači patronat, Confindustria, nemilosrdno inzistira na zabranama i zagovara obvezatno cijepljenje.

– Na žalost, podaci koji nam stižu sa sjevera i istoka Evrope su zabrinjavajući, a mi sebi ne smijemo dopustiti da se blokiramo, naša je ekonomija bazirana na preradi, stoga i na izvozu: ove ćemo godine možda dostići rekord od 500 milijardi i ne smijemo zastajati – kaže predsjednik Confindustrije Carlo Bonomi.

Političke stranke su se podijelile međusobno, a neke i uzduž, oko odluke bi li cijepljenje protiv covida moglo postati obvezatno od Nove 2022. godine. Sve stranke slijeva i većina onih u centru sklone su zakonskoj obavezi, pa i zato da se izbjegne kaos s testiranjem, gdje je sve više krivotvorenih potvrda.

Pitanje najmlađih

Giovanni Toti, desničarski guverner Ligurije, među ostalim razlozima protiv obvezatnog cijepljenja navodi da mu je teško zamisliti kako karabinijeri upadaju u stanove i odvode građane na vakciniranje. Što jest, jest: šest milijuna takvih intervencija iziskivalo bi silan broj karabinijera i utrošak vremena. Za to vrijeme bi ine njihove "mušterije" mogli krasti i varati neometani, valjda. S druge strane, Ustav Talijanske Republike u članku 32 kaže da "Republika štiti zdravlje kao temeljno pravo osobe i interes kolektiviteta", ali da "nitko ne smije biti prisiljen na određeni zdravstveni tretman, osim ako to ne odredi zakon". Dakle, za obavezu cijepljenja Parlament bi morao donijeti zakon. I tako se vreo krumpir vraća u ruke političarâ.

Zasad u Italiji pod obavezu cijepljenja, nakon uposlenih u zdravstvu, od početka sljedećeg mjeseca vjerojatno padaju uposleni u školstvu i u mirovnim domovima (tek sada), a po svoj prilici i razne policije.

Naravno, i u Italiji su svjesni da vakcina ne daje apsolutnu zaštitu. Poznat je slučaj muškarca koji se, nakon vakcinacije, zarazio dvaput. Poznat jer gotovo da je jedinstven. S druge strane, podaci nedvojbeno govore da vakcina, prvo, bitno smanjuje opasnost od zaraze te, drugo, omogućava da vakciniranome bolest bude bitno blaža i bezopasnija. A to se, mutatis mutandis, ionako zna jer je tako sa svim vakcinama, samo variraju postotci. Moja generacija je primala treće doze vakcina i protiv velikih boginja i protiv tuberkuloze. Danas velikih boginja nema u svijetu, a tuberkuloza je rijetka i uglavnom nije više smrtonosna.

image
Miguel Medina

U Italiji u posljednjih mjesec dana 64 posto svih liječenih u intenzivnim njegama, bilo po kojoj dijagnozi, čine necijepljeni koji su dobili covid. Oni čine 45,3 posto svih umrlih u Italiji u tom razdoblju. Među umrlima baš od covida necijepljenih je devet puta više nego cijepljenih, objavio je ISS.

Četvrtinu novozaraženih covidom čine mlađi od 20 godina, a raste udio najmlađih: 49 posto zaraženih u školskoj dobi su djeca od 6 do 11 godina, 11 posto između 3 i 5 godina, te 6 posto među mlađima od 3 godine. Najmlađe, koje nije dopustivo cijepiti, barem zasad, moguće je sačuvati od zaraze samo u sredinama gdje su stariji već imunizirani. A to istodobno smanjuje opasnost da upravo najmanji donesu bolest pa i smrt, osobito najstarijima u obitelji.

image
Tiziana Fabi

Da stanje bude gore i zamršenije, postarala se gripa, koja se ove jeseni razbuktala u Italiji. Federacija liječnika opće medicine (FIMMG) kaže da je krivulja zaraze sada četiri puta intenzivnija nego ikada u posljednjih 15 godina. Najveći intenzitet joj je obično u siječnju i veljači. Ima lijepih šansi da se kombinira s covidom, a možda i da ga negdje zamaskira. Lani, naime, gotovo da nije bilo gripe, zahvaljujući maskama i sigurnosnoj distanci. To ima i lošu stranu: ljudi nisu razvili antitijela, pa su sada "porozni". Vlada vodi utrku s vremenom, a i sa strankama koje je čine. Bilo bi zabavno da nije dijelom smrtonosno.

lead s brojkama

Italija
63 milijuna stanovnika
133.082 umrlih
46.955.559 primilo prvu dozu
45.638.318 primilo dvije doze
50-ak dnevno umrlih

Hrvatska
3,8 milijuna stanovnika
10.303 umrlih
2.123.247 primilo prvu dozu
1.895.129 primilo dvije doze
60-ak dnevno umrlih

Prosvjedi u gradovima

Nevakciniranih starijih od 12 ipak je više od 6 milijuna, poprilična masa, čiji udarni dio ne posustaje u žestokim prosvjedima protiv cijepljenja i protiv covidskih propusnica. I u subotu su u Rimu Circus maximus dopola napunili prosvjednici, rigorozno zgusnuti i bez maski. U Trstu je, dva tjedna nakon velikih prosvjeda prošli mjesec, uslijedilo znatno povećanje broja zaraženih covidom. Preko vikenda se opet prosvjedovalo u Milanu i još nekim velikim gradovima

16. studeni 2024 22:41