StoryEditorOCM
ForumVELIKI INTERVJU

Šef AstraZenece odgovorio na kritike oko dostave cjepiva: Potpuno iskreno, ne radimo to namjerno. A realno, i ne kasnimo toliko puno

Piše Željko Trkanjec/JL
27. siječnja 2021. - 10:55

“Nije tako dobro kako bismo htjeli da bude, ali, realno, nije ni tako loše”. Ovim je riječima u razgovoru za talijanski dnevni list La Repubblica definirao stanje s distribucijom cjepiva protiv Covida-19 Pascal Soriot, predsjednik uprave farmaceutske kompanije AstraZeneca.

Odgovor je to na niz kritika koje su stigle iz Europske komisije, ali i iz pojedinih država članica EU na ponašanje ove tvrtke kad je riječ o dostavi cjepiva.

AstraZeneca je prošli petak "iznenađujuće" izvijestila Bruxelles da neće moći sljedećih tjedana isporučiti količine cjepiva prema ugovoru koji je potpisala s Europskom komisijom. "Europska unija je pretfinancirala razvoj i proizvodnju cjepiva i želi vidjeti povrat uloženoga. Želi točno znati jesu li doze koje je AstraZeneca dosad proizvela isporučene i, ako jesu, kome su isporučene", izjavila je u ponedjeljak povjerenica za zdravstvo Stella Kyriakides nakon sastanka predstavnika Komisije, zemalja članica i predstavnika britansko-švedske tvrtke AstraZeneca.

Soriot je, kako prenosi Jutarnji list, naveo da je ključni problem niski prinos u procesu proizvodnje cjepiva u tvornicama koje proizvode za Europu i to primarno kad je riječ o supstanciji. Da bi odmah nakon toga naveo kako “prije godinu dana nije bilo cjepiva. Kad je riječ o tako brzom procesu u njemu nastaju zastoji, problemi”.

Problemu u pogonima

Soriot ističe da sličnih problema ima i u proizvodnim pogonima u SAD-u. A kad je riječ o Europi, čelnik AstraZenece smatra da je problem u tvornici u Belgiji u posljednjoj fazi, fazi filtriranja.

“Ali to je komplicirano, posebno u ranoj fazi u kojoj se nailazi na niz problema. Vjerujemo da smo definirali te probleme, ali smo zbog toga kasnimo oko dva mjeseca”, navodi Soriot. Koji je potvrdio da se cijepio, a da je svojoj 92-godišnjom majci u Francuskoj rekao neka prihvati Pfizerovo cjepivo koje joj je bilo ponuđeno.

Posebno je oštro napao najave iz EU da će se zabraniti izvoz cjepiva navodeći da je upravo EU inzistirala da cjepivo mora biti dostupno svima. Europska komisija objavila je u utorak da mehanizam koji će predložiti do kraja ovoga tjedna treba pridonijeti transparentnosti izvoza cjepiva iz EU-a i tu nije riječ o zabrani ili ograničavanju toga izvoza. Čelnik farmaceutske kompanije je rekao da je očito da je sada cjepivo postalo politički alat, kao što je to prije bilo testiranje ili maske.

Kad je riječ o prigovorima iz EU da Britanija dobiva više cjepiva, Soriot je vrlo jasan: London je ugovor s nama potpisao tri mjeseca ranije. I toliko je u prednosti.

Navodi da će EU dobiti do kraja veljače oko 17 milijuna doza cjepiva. Ugovor s Britanijom je specifičan jer, kad je AstraZeneca potpisala ugovor s Oxfordom, to je Sveučilište već imao sporazum s britanskom vladom. I zato smo imalo dovoljno vremena prilagoditi tehnološki proces i opskrbni sustav.

“Molim vas uzmete u obzir da smo to napravili u nekoliko mjeseci, a takvi procesi inače traju godinama”, u prilog sebi navodi francuski menadžer

I dodaje da su, na žalost, lokacije s najnižom produktivnošću u njihovoj mreži one koje opskrbljuju Europu.

'Ja sam Europejac'

“Potpuno iskreno, ne radimo to namjerno. Ja sam Europejac, Europa mi je u srcu. Naši čelnici su Europljani. I želimo tretirati Europi najbolje što možemo. I da napomenem, mi to radimo bez profita. U ovaj posao nismo ušli da bismo zaradili”, tumači Soriot. Dodaje kako će od veljače njihov kapacitet biti 100 milijuna doza cjepiva mjesečno, dok je kod nekih cjepiva tolik godišnji kapacitet.

Europa će dobiti 17 posto proizvodnje, a ona ima samo 5 posto svjetskog stanovništva, upozorava farmaceut. I podsjeća da na svijetu živi 7,5 milijardi ljudi.

Navodi kako je svjestan da su svi umorni od pandemije i da sada i oni koji su prije govorili da se neće cijepiti jedva čekaju doći na red.

“Vlade su pod pritiskom, ljudi postaju emocionalni i ja to razumijem jer je Komisija preuzela proces upravljanja distribucijom cjepiva za cijelu Europu. A mi sigurno ne uzimamo cjepivo Europljanima da bi ga prodali negdje drugdje i zaradili”, uvjerava nas Pascal Soriot. Jer, navodi, to bi značilo da krše ugovor s Oxfordom.

“Mi ovo radimo jer želimo činiti dobro ljudskom rodu”, rekao je.

'Ne kasnimo toliko'

Kad je riječ o ugovoru s EU, čelnik AstraZenece navodi da se u njemu tvrtka nije obvezala nego je rekla da će uložiti “najveći napor”. I to zato što je EU, iako je sporazum potpisala tri mjeseca nakon Britanije, željela dobivati cjepivo u negdje isto vrijeme. “Mi smo rekli u redu, pokušat ćemo, ali ne možemo se obvezati jer kasnimo tri mjeseca u odnosu na Veliku Britaniju.

Realno, i ne kasnim toliko puno”, rekao je Soriot. Te dodao kako su u travnju prošle godine svi vikali da neće biti moguće proizvesti cjepivo, zatim se prigovaralo da farmaceuti idu prebrzo, a sada svi govore da su prespori.

Kad je riječ o prigovorima da njihovo cjepivo ima samo 8% uspješnosti kod starijih, čelnik AstraZenece je rekao da nema točne brojke, ali da treba uzeti u obzir činjenicu da su brojni regulatori širom svijeta prepoznali njihovo cjepivo kvalitetnim. Ali je zatim priznao da nemaju precizne podatke kad je riječ o starijoj populaciji.

No, poziva se na etičnost i ugled Oxforda koji se fokusirao na dobnu skupinu od 18 do 55 godina. Jer, Oxford je smatrao da nije etično ispitivati cjepivo na starijima dok ne dobiju podatke o učinkovitosti kod mlađih. “Druge su se tvrtke upustile u rizik cijepeći starije ljude brže i ranije. I oni sada imaju više podataka. Naši podaci pokazuju da je proizvodnja antitijela kod starijih više manje ista kao i kod mlađe populacije”, rekao je Soriot. Tomu treba dodati da je njemačka vlada u utorak opovrgnula medijske napise po kojima je cjepivo AstraZeneca djelotvorno kod svega osam posto starijih od 65 godina.

Čekanje s drugom dozom

Soriot je rekao kako mu se čini da je odluka britanske vlade da požuri s davanjem prve doze cjepiva te da zatim pričeka s drugom ispravna.

“Prvo, vjerujemo da je učinkovitost jedne doze dostatna: daje 100-postotnu zaštitu od ozbiljne bolesti i hospitalizacije te 71-73 posto ukupne učinkovitosti. Druga je doza potrebna za dugotrajnu zaštitu. Ali, bolja je učinkovitost ako se ona primi kasnije nego ranije”, tvrdi šef AstraZeneca. Kad je riječ o novim, mutiranim sojevima virusa, Soriot vjeruje da postojeće cjepivo ima sve šanse da ljudima pruži dostatnu zaštitu uz mogućnost pojave oblika obične gripe. “Virus mutira i usavršava se. Moramo cijepiti što je više ljudi moguće širom svijeta jer, ako dopustimo da se virus umnožava u drugim dijelovima svijeta, mutirat će među tom populacijom. Jer se kreće i mutira u pokretu”, zaključio je Pascal Soriot.

18. travanj 2024 11:05