StoryEditorOCM
ForumANDRIJA JARAK

‘Pukanićeva kći i sestra imaju suprotno mišljenje od ‘službene‘ verzije. Misle da ga je ubio netko iz Hrvatske...‘

Piše JL
26. listopada 2023. - 13:42

Nogometnim žargonom rečeno, ostavili smo srce na terenu, zaključio je Andrija Jarak nakon sinoćnje svečane projekcije novog RTL-ovog projekta "Dosje Jarak". Prikazana je bila prva od za sada sveukupno četiri epizode koje će krenuti s emitiranjem u studenom. Prva dva nastavka bave se slučajem smaknuću Ive Pukanića i Nike Franjića, potom slijedi mučna priča o ubojstvu Ivane Hodak, pa priča o generalu Ivanu Koradeu,...

Emisiju autorski potpisuju Andrija Jarak koji je preuzeo i voditeljsku ulogu te Dario Todorović kao scenarist i redatelj. Uz njih, na "Dosjeu Jarak" kao istraživačka novinarka radi Marijana Čikić, Lutvo Mekić direktor je fotografije, Rudolf Sačer majstor tona, a za montažu je zadužena Ivana Rogić. Mali tim, reklo bi se za takav vrlo efektan, na visokom produkcijskom nivou odrađen serijal, rađen u maniri sada vrlo popularnog "true crimea". Ekipa je na sve mislila. I kako dramaturški posložiti priču, što zbog kompleksnosti slučaja nije bilo jednostavno odraditi, do toga da slikom i tonom drže publiku napetu od prve do zadnje minute. No bez sumnje je u medijski toliko silno praćenoj priči bilo teško naći nove elemente bez obzira koliko je ta odmazda u strogom centru Zagreba i danas misterij.

image

Na fotografiji: Anka Pukanić i Andrija Jarak

Ranko Šuvar/Cropix

- Momenti koji nisu poznati javnosti u prvoj epizodi? Recimo prvi put smo pokazali skuter na kojem je bio eksploziv, pločicu sa serijskim brojem koja je dovela do počinitelja, Sara Pukanić govori prvi puta o svom tati, baš kao vjerujem, i njegova sestra Anka Pukanić. I ono što mi se kao autoru sviđa jest da one imaju dijametralno suprotne stavove od neću reći od službenog stava, ali recimo od mišljenja većine ljudi da je Pukanića ubila duhanska mafija. Njih dvije misle da je Pukanića ubio netko iz Hrvatske - uzvraća Jarak.

Ugledni novinar poznat prvenstveno po izvještavanju upravo o takvim slučajevima, iza kojeg je tri desetljeća novinarskog iskustva, svoje konkretnije mišljenje oko tog pitanja, za sada bi zadržao za sebe dok se ne prikaže i druga epizoda.

image

Dario Todorović, Andrija Jarak i Sara Pukanić

- U drugoj epizodi puno toga će se otkriti jer smo snimali u Crnoj Gori, Srbiji i BiH, došli smo do nekih sugovornika i po meni sve upućuje na to da ga je likvidirala duhanska mafija - govori Jarak. U svakom slučaju pripremajući serijal, ekipa je prošla kroz stotine sati arhivskog materijala, tisuću stranica sudskih spisa, a dogovoriti dio sugovornika bio je poseban izazov.

- Jednog od njih koji zna jako puno, nije iz Hrvatske, nagovarao sam tri mjeseca. Jako je teško bilo doći do sugovornika u ovom slučaju. Mali broj ljudi nas je odbio, ali velika većina sugovornika je pristala nakon mukotrpnih razgovora zato što se ljudi boje. Ova imena koja se spominju u filmu, to su ljudi koji imaju vrlo ozbiljan kriminalni pedigre, tako da ih ima dosta koji su mi neslužbeno rekli ‘on ti je to i to, ali ne bih ja‘ - objašnjava Jarak za Jutarnji list.

Međutim još je teže bilo ispričati cijelu priču, jer su morali voditi računa da je od smrti Ive Pukanića prošlo 15 godina, da su došle nove generacije, a one ne znaju tko je on bio i što se dogodilo. Pitamo Jarka za njegove motive, koji je razlog da se prihvatio obrađivanja baš ovog slučaja.

- Ivo Pukanić bi istražio moju smrt. Sto posto. Ne bi prepisao suhoparno policijsko priopćenje da je ubijen neki A.J. nego bi sigurno krenuo u priču zašto je ubijen. Neprihvatljivo mi je kao novinaru i građaninu da ovo sud nije označio kao teroristički čin, zbog čega obitelj Franjić nije dobila odštetu. Mislim da je Pukanić zaslužio, bez obzira sviđao se on nekome ili ne, da se otkrije zašto je on ubijen, a činjenica je da sve upućuje kako je on ubijen zbog svojih novinarskih tekstova - ističe Jarak.

Njemu i njegovom timu za sada nitko nije prijetio, ali je, dodaje, bilo puno pitanja zašto to radite, a sada čekaju da se epizoda emitira, a onda će vjeruje, poučen svojim bogatim iskustvom i toga sigurno biti. No ono što još češće pitaju Andriju Jarka u ovih zadnjih nešto više od godinu dana, koliko je radio na pripremi svojih "Dosjea", jest - pa gdje si? Prošlo je skoro dvije godine od njegova transfera s Nove TV na konkurentski RTL, a kako ga publika nije mogla često vidjeti na ekranu, barem ne u onoj mjeri kao prije, to pitanje i ne čudi.

image

Na fotografiji: Ratko Maček

Ranko Šuvar/Cropix

- Mislim da je ovo odgovor na pitanje gdje sam bio zadnjih 14 mjeseci jer vjerujte mi da je serijal rađen vrlo precizno, vrlo temeljito. Ne možeš ovakav projekt napraviti za tjedan ili mjesec dana, to moraš raditi nekoliko mjeseci. Također, ovo nije u pravom smislu komercijalni sadržaj, show uživo koji snimiš u dva dana i svi smo sretni, no apsolutno sam siguran da će biti dobro gledan i da će izazvati reakcije - zaključio je Jarak, otkrivši kako ni njemu samom, iako se tijekom svoje novinarske karijere nagledao svega i svačega, u pojedinim trenucima rada na serijalu nije bilo emotivno lako dok je razgovarao s nekim sugovornicima.

image

Na fotografiji: Andrija Jarak i Ana Hanžeković Krznarić

Ranko Šuvar/Cropix

Ekskluzivnoj RTL-ovoj projekciji ovog serijala o najtežim zločinima prisustvovali su i neki od protagonista prve epizode dokumentarnog serijala - Anka i Sara Pukanić, nekadašnji glasnogovornik Vlade Republike Hrvatske Ratko Maček, bivši glavni ravnatelj policije Vladimir Faber te glavni urednik Nacionala Berislav Jelinić. Jarka je došla podržati i njegova obitelj; supruga Ivana, kćeri Anamarija i Lucija te sin Ivan, kao i predsjednica Uprave CME Adrije i RTL-a Hrvatska Stella Litou, predsjednica Uprave Hanza Medije Ana Hanžeković Krznarić, glavna urednica RTL-ovog informativnog programa Željka Marijanović, voditelji Damira Gregoret i Adrian De Vrgna, urednica i voditeljica RTL-a Danas Ivana Brkić Tomljenović, urednik RTL-a Danas Borna Keserović, Joško Lokas, te brojni drugi.

image

Na fotografiji: Ivana Brkić Tomljenović i Damira Gregoret

Ranko Šuvar/Cropix
28. travanj 2024 20:59