StoryEditorOCM
ForumUSPOREDBA S VELJAČOM

Primorac: Imamo gotovo sve indicije da je postojeća varijanta virusa slabija. Đikić: Virus nije oslabio, politika je ušla u sferu struke

Piše Hina
26. lipnja 2020. - 09:05

Imamo gotovo sve indicije da je postojeća varijanta koronavirusa slabija, rekao je u petak na HTV-i liječnik i znanstvenik dr. Dragan Primorac, član Vladinog Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa.

Istaknuo je da danas puno više znamo o virusu i puno smo sigurniji kako se ponašati.

"Prema brojnim pokazateljima, naravno, liječnici su uvijek oprezni jer ne žele da se populacija opusti, imamo gotovo sve indicije da je postojeća varijanta virusa ipak slabija i da je znatno manji broj ljudi koji razvijaju teže komplikacije nego što je to bilo u periodu veljače", rekao je Primorac u HRT-ovoj emisiji Dobro jutro, Hrvatska.

Otprilike takva situacija je na više-manje svim kontinentima. Broj oboljelih na respiratorima u državama koje ja pratim je drastično smanjen, dodao je.

Dr. Primorac je predstavio svoj model molekularnog i serološkog testiranja koji je primijenjen u hrvatskom nogometu.

Testirali smo jedan cijeli sustav gotovo mjesec dana. Kad smo pokazali da on funkcionira, uveli smo prvi na svijetu sistematsko testiranje utvrđivanjem prisustva nukleinskih kiselina virusa, rekao je.

Ističe kako je ta metoda toliko osjetljiva da može otkriti prisustvo 10 pikograma molekula nukleinskih kiselina virusa.

"FIFA i UEFA su sjajno reagirale na taj model i kad bi taj model funkcionirao svaki dan, u svakom sportu, ili pred nogometne utakmice ili pred međunarodne utakmice, mi bi zapravo zaštitili jednu cijelu populaciju i ne bi bilo šanse da se dogodi transmisija virusa", procijenio je.

Odgovarajući na pitanje je li se taj model moglo primijeniti i na nedavnom teniskom turniru Adria Tour u Zadru, rekao je da se vrlo teško vraćati u prošlost, ali da nema nikakvog razloga da se taj model ne aplicira na sve druge sportove. U Zadru je prvi slučaj otkriven u nedjelju nakon priznanja jednog od sudionika turnira bugarskoga tenisača Grigora Dimitrova da je zaražen koronavirusom, a testirao se u Monaku po povratku iz Zadra. Uz njega, pozitivno je još nekoliko osoba, mođu kojima i organizator turnira srbijanski tenisač Novak Đoković, koji se po odlasku iz Zadra testirao u Beogradu.

Primorac je rekao da cjepivo koje razvija Moderna druga klinička faza jako dobro završava, te su pokazali kako je na određenom broju ispitanika razina protutijela gotovo identična ili viša od razine protutijela koju razviju osobe koje u prirodnom kontaktu prebole Covid-19. To je, procjenjuje, fenomenalna vijest.

Međutim, dodao je, jako je oprezan jer smo 2012. imali razvijeno cjepivo za SARS-CoV i životinje na kojima su vršeni pokusi pokazale su iznimno visoko razvijanje protutijela, ali su ipak stradale zbog oštećenja pluća i jetra.

Primorac je također rekao da moramo biti odgovorni i optimistični jer ljudski organizam ima golemu snagu koju ne smijemo negirati.

Naglasio je kako epidemiju gripe nismo zaustavili, ali smo naučili živjeti s njom.

"Naravno da nikome ne pada pamet, kad ima visoku temperaturu, da odlazi u kolektiv i širi bolest. Slično je s Covidom-19. Život mora ići naprijed", poručio je Primorac.

Zaključio je i kako je Hrvatskoj iznimno važno stanje u susjedstvu i reagira li Europska unija na isti način, ali, istaknuo je, ne treba zaustaviti ekonomiju i blokirati državu.

Dragan Primorac (1965.), hrvatski je liječnik i sveučilišni profesor, ekspert je iz forenzične genetike. Trenutno obnaša dužnost predsjedavajućeg Odbora za međunarodne odnose Američke Akademije za forenzičke znanosti i predsjednika International Society of Applied Biological Science (ISABS). Predsjednik je Hrvatskog društva za humanu genetiku, Hrvatskog društva za personaliziranu medicinu, Hrvatskog klastera konkurentnosti za personaliziranu medicine i Upravnog vijeća Specijalne bolnice Sv. Katarina.

Đikić: Virus nije oslabio, politika je ušla u sferu struke


Koronavirus nije oslabio, a u Hrvatskoj se politika otvaranjem izbora umiješala u javno zdravstvo, rekao je znanstvenik dr. sc. Ivan Đikić jutros u HRT-ovoj emisiji Studio 4.

Đikićeva izjava razlikuje se od one Dragana Primorca, člana Vladinog Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa, koji je jutros u emisiji Dobro jutro, Hrvatska rekao da postoje gotovo sve indicije da je postojeća varijanta virusa ipak slabija.

Đikić je rekao kako je važno reći građanima da je percepcija da smo savladali virus i riješili ga se očigledno bila kriva.

- Poruke koje smo dobivali nisu trebale biti toliko čiste da smo virus pobijedili, nego smo trebali znati da nam je prije dva-tri tjedna situacija bila vrlo slična kao u siječnju ili veljači, kad nismo imali simptome zaraze u široj populaciji, a virus se širio. I ovo što danas vidimo je posljedica događaja u zadnja možda dva do tri tjedna, rekao je Đikić.

S popuštanjem mjera, dodao je, dopustili smo virusu da se unutar naših žarišta razbukta, a otvaranjem granica doveli veći broj zaraženih osoba iz inozemstva. Kaže da je nepotrebno upirati prst, ali da je važno da Stožer shvati greške i što prije ih ispravi.

- U Hrvatskoj, nažalost, politika se umiješala u javno zdravstvo otvaranjem ovih izbora. Apsolutno mi je jasno da su izbori važni, ali izbori i politički spinovi nisu važniji od zdravlja građana, poručio je Đikić, koji smatra da su u Stožeru često bili kontradiktorni.

Đikić je rekao da je u Hrvatskoj imamo poruke da je virus oslabio, na temelju izjava jednog talijanskog liječnika, dok su zanemarene tisuće izjava znanstvenika i stručnih podataka. Naveo je da Oliver Vugrek, vodeći genetičar s Instituta Ruđer Bošković, sekvencionirao 21 sekvencu virusa koji su izolirani u Hrvatskoj te da na temelju podataka kaže da je virus danas identičan kao prije dva-tri mjeseca.

- Znači, virus nije oslabio, i to je činjenica, poručio je Đikić, dodavši da su simptomi bolesti danas blaži, ali ne zato što je virus oslabio, već zato što su okolina i uvjeti pronalaska oboljelih drugačiji.

Naglasio je da nam ne treba panika, ali ni dociranja da je sve u redu i pod kontrolom radi političkih interesa, dodavši da je politika tu ušla u sferu struke te da stručnjaci vrlo često zbog pritiska ne mogu javno reći svoje mišljenje.

Đikić je rekao da su trenutno klinički odobrena dva lijeka, što nam daje puno bolju šansu za sprečavanje smrtnosti i kod onih koji su stariji i u kritičnoj populaciji.

PSD

05. svibanj 2024 10:11