Samo u jedan dan gašenja požara na Hvaru letovi kanadera koštali su 1,1 milijun kuna, a kada se tome pribroje i ostale gasiteljske snage na terenu troškovi se mnogostruko povećavaju.
Navedeni iznos potrošit će se iz proračuna jer je 23-godišnjak u srijedu navečer ispalio signalnu raketu s broda, kojom je uspio zapaliti oko 80 hektara površine kraj Staroga Grada.
Još u petak ujutro na terenu je bilo 10 vozila s 40 gasitelja koji su se borili da uspostave kontrolu nad situacijom. Plamen je buknuo u srijedu iza 22.30 sati u uvali Stupišće na rtu Kabal, a naknadno se uhitilo mladića koji je ispalio signalnu raketu.
Županijski vatrogasni zapovjednik Ivan Kovačević informirao nas je u petak oko 14 sati kako će nadgledati situaciju i zašto se požar još uvijek ne smatra ugašenim.
Opasne naslage
– Stanje je dobro, ali kad se digne vjetar očekujemo da će biti tzv. izdimljavanja. To vam je, primjerice, kada se u gustišu pojavi dim, a prije toga se nije vidjelo da ima ičega sumnjivoga. To ukazuje da ima plamena ispod naslaga borovih iglica među kojima ima česmine i šušnja. Upravo te naslage su velike jer je na tom području velika borova šuma te treba vremena da se ohlade. Zato su vatrogasne pruge (cijevi za gašenje koje se spajaju i kojima se premreži teren – op.a.), koje su izvučene prvi dan, tj. u srijedu, još uvijek na terenu. U petak se nije dizao kanader, ali su tijekom četvrtka u gašenju sudjelovala tri – kazao nam je zapovjednik Kovačević.
U četvrtak je na terenu uz zračne snage bilo i više od 70 vatrogasaca i 321 vozilo. Do petka u podne je izgorjelo 80 hektara, ali na sreću svi objekti su obranjeni, saznali smo od Nikole Škare, zapovjednika protupožarne zaštite Hvara i ujedno zapovjednika DVD Hvar.
– Osim gasitelja s Hvara ima ih i s kopna koji su došli pomoći u gašenju. Do sutra ćemo sigurno biti na požarištu, a za dalje sve ovisi o vremenskim uvjetima. Ovim putem želim zahvaliti svim vatrogascima na požrtvovnosti i trudu – kazao je.
U petak je pritvorskom nadzorniku doveden 23-godišnjak koji je osumnjičen za ispaljivanje signalne rakete, uz kaznenu prijavu zbog teškog kaznena djela protiv opće sigurnosti.
U vatri su kraj jednog objekta izgorjeli solarni paneli i instalacije za koje vlasnik procjenjuje da su vrijedni oko 40 tisuća kuna. Materijalna šteta izgorenih predmeta je tek manji dio onoga koliko će požar koštati.
'Vruća' računica
Naime, sat leta kanadera košta oko 10 tisuća eura, u protuvrijednosti 75 tisuća kuna. Ako su tijekom četvrtka u zraku bila tri kanadera, u prosjeku po pet sati svaki to je ukupno 15 sati leta. Jednostavnom računicom dolazimo do iznosa od 150 tisuća eura ili 1.125.000 kuna.
Samo za kanadere, ako računamo da se gasilo od srijede navečer, te vatrogasne snage koje osiguravaju požarište bit će na terenu do subote, a možda i duže, a to je najmanje 60 sati. Jedan sat većeg vatrogasnog vozila s vodom košta 400 kuna, a cijena vozila za gašenje vodom, pjenom, prahom i CO2 iznosi 500 kuna. Jednog vozila, a da ne nabrajamo redom sva vozila i opremu te ljude koji su sudjelovali.
Navedeni iznosi nabrojeni su u Cjeniku vatrogasnih intervencija, koji propisuje cijene vatrogasnih intervencija sukladno kojim se naplaćuju troškovi od pravne i fizičke osobe koja je svojom krivnjom prouzročila izvanredni događaj. Osoba mora biti pravomoćno osuđena za navedeno nedjelo.
Cijena vatrogasne intervencije ubraja vatrogasne tehnike i rad vatrogasca, odnosno to je zbroj cijene uporabe vatrogasnih vozila, plovila, letjelica, opreme i sredstava za gašenje požara i sanaciju, trošak rada vatrogasca i trošak pogonskoga goriva koji čine trošak intervencije.